Baş ağrısı bir çok sebeple olabilir.Migren sık görülen baş ağrısı tiplerinden dir.Bulantı,kusma,çift görme gibi başka birçok şikayetle birlikte ortaya çıkan farklı tipleri olup nöbetler halinde gelen bir tür baş ağrısıdır.Ağrı hastanın sosyal yaşamını engelleyebilecek kadar şiddetli olabilmektedir.Genellikle yarım baş ağrısı şeklindedir.Nedenleri araştırıldığında çoğunlukla stres ve psikolojik boyutunun olduğu görülmektedir.
Günümüzde uygulanan tedaviler nedene yönelik değil ağrı ve diğer belirtileri azaltmaya yöneliktir .Tedavi altındaki kişi yine migren nöbeti geçirir ama ilaçsız nöbete göre daha rahat bir nöbet geçirir.İlacı sürekli kullanamayacağı için tekrar tekrar nöbet geçirmeye devam eder yani ilaçlar kalıcı olarak tedavi etmez.
Kalıcı migren tedavisi ancak hipnoz gibi sorunun temeline inilebildiği uygulamalarla mümkündür.
Hipnozla migren tedavisi üç şekilde yapılabilir
1-Sorunu hafifletmek;
Migren nöbetinin hastanın sosyal probleminin bir yansımasıysa ve ortadan kaldırılmaması gerekiyorsa ya hastanın ağrıları kabul edilebilir düzeye indirilir veya nöbetin şekli değiştirlir(örneğin;nöbet geldiğinde baş ağrısı olmayacağı bunun yerine avuç içinde kaşınma hissedeceği telkin edilir). Böylece migren nöbeti geldiğinde hastanın bulantı,kusma,çift görme gibi belirtiler tamamen düzelir,baş ağrısı şikayeti kabul edilebilir düzeye iner veya başka şekilde hissedilir.
2-Şikayetlerin tümüyle kaldırılması;
Hastanın sekonder çıkarı yoksa veya tümüyle kaldırılmasına engel bir durum yoksa hastanın nöbetleri tamamen ortadan kaldırılır.
3-Migrene sebep olan olaya müdahale;
Hastaya yaş geriletmesi yapılarak başlatıcı faktör bulunur ve ortadan kaldırılır ve kalıcı tedavi sağlanır.
Hangi yöntemin seçileceği hastayla konuşarak kararlaştırılır.
Hipnozla migren tedavisi kaç seans sürer ?
Gerekecek seans sayısı hastanın odaklanma kapasitesine göre 2-5 seans arasında değişir.Seans sayısını belirleyen bir çok faktör vardır ancak en önemli etken hastanın kendisidir.İletişim için vildanozgul.com

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Migrende kalıcı tedavi” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.