Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi yöntemiyle tedavisi. Yaygın olarak uygulanan çağdaş yöntemlerin en sık uygulananıdır. Hastaya teşhis konulup tedaviye karar verildiğinde sonraki yıllarda oluşabilecek tekrar ihtimalini azaltmak için kıl dönmesi alanına lazer uygulanır. Lazer uygulamasından sonra hasta tedavi masasına alınır ve bölge temizliği takiben ameliyata alınır. Diğer yöntemlerdeki gibi narkoz gerekmediği için günlerce tahlil, konsultasyon, hastanede yatmayı gerektirmez.

Tedavi Yönteminin Yapılışı

2 cm lik cilt uyuşturulur. Uyuşturma işleminden sonra giriş deliklerini alabilecek en dar cilt alanı kesilir ve mikro cerrahi aletleri yardımıyla bu küçük delikten sinüs (kıllların olduğu yer) bir bütün olarak kapsülüyle birlikte çıkarılır. Bütün olarak çıkarılmasının önemi doku içinde kıl kalmadığından emin olmayı sağlamasıdır kapsülüyle çıkarıldığı için doku içinde kıl kalma ihtimali yoktur bu sayede hastalığın kesin tedavisi yapılmış olur. Cilt altının kıllardan arındırıldığından emin olunduktan sonra olabilecek küçük kanamalar radyo frekans veya elektrokoter ile durdurulur. İşlem bittikten sonra küçük kesik açık bırakılabileceği gibi dikişlerle kapatılabilir de. Dikişler genellikle gizli, estetik, emilebilir dikiş şeklinde atıldığı için dikiş almak gerekmez. Bazı vakalarda gerginlik olduğu için bir veya iki tane normal dikiş konabilir.

Mikro Sinüsektomi Son Aşaması

Bu aşama diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatları ile yaklaşık aynıdır. Son aşamada oluşan 1-2 cm lik cilt kesisi gizli (estetik) ve emilebilir dikişlerle kapatılır. Gizli kapatılması küçük kesinin saatler içerisinde dış ortama karşı kapalı olmasını, bu da pansuman ve yara bakımı gibi uygulamalara ihtiyaç olmamasını sağlamaktadır.

Ameliyat sonrası

İşlem bitişi hasta kendi aracını kullanarak işinin başına dönebilir.Genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek kadar hafif bir ağrı olur. Mikro sinüsektomi yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatının en büyük avantajı iş gücü kaybı olmaması ve tekrar etme ihtimalinin % 3 civarında olmasıdır.

Çağdaş Pilonidal Sinüs Ameliyatlarının Avantajları
Narkoza ihtiyaç duyulmaz
Ameliyat izi kalmaz
Aynı gün işe veya sosyal yaşama devam edilebilir
Genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde az ağrı olur
Yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimali çok düşüktür
Gereksiz yere sağlıklı doku çıkarılmaz
İltihaplanma riski düşüktür ve sorunsuz bir şekilde düzelir
Emici boru (dren) konmaz
Kanama yok diyecek kadar az rastlanır
Hastaların % 95 kadarına uygulanabilir
Genel anestezi olmadığı için yataklı tedavi kurumuna ihtiyaç duyulmaz.
Narkoz öncesi yapılması gereken tahliller, film, EKG, konsultasyon gibi hastalıkla ilgisi olmayan işlemler yapılmadığı için daha ekonomiktir.
Ameliyattan 72 saat sonra işlemden hemen sonunda konulan pansuman alınıp banyo yapılabilir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı
Ameliyatı 2 cm’lik alanı uyuşturarak yapıyoruz. İşlemi 10-20 dakikada tamamlıyoruz. Tedavi ücreti, muayene ücreti de dahil 2300 TL‘dir. SGK mensuplarından bu ücretin %50 si yani 1150 TL alınmaktadır. Uyguladığımız tedavi yönteminde ameliyata bağlı yaralanma küçük olduğu için tekrar riski diğer yöntemlere göre daha düşüktür ve %3 civarındadır. Ücretlere her şey dahil olup ayrıca muayene ve ek işlemler için ayrıca ücret alınmaz. Uygulamalar ve ücretler her şubemizde aynıdır. Aşağıdaki linklerden randevu alabilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Yapan Yerler
Bu ameliyatı Bascom ameliyatı (ameliyatı ilk tarif eden Dr.John BASCOM adıylada anılır) adıyla bir çok hastanede yapılmaktadır. Micro sinusectomi yönteminin Bascom ameliyatından küçük teknik farkları vardır ama özünde en önemli amaç iş gücü kaybının en aza indirilmesidir ve teknik anlamda yakın girişimleridir.
Devlet hastaneleri interneti kullanmadığı için hangilerinde yapıldığı tespit edilememektedir.
Özel klinik olarak kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalışan idea klinik bu konuda en öne çıkan yerdir.Resmi sitesi www.ideaklinik.com

Bu sayfa mikrosinüsektomi yöntemi ele alınmıştır, daha az uygulanan diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatları olan pit picking, bascom ve ameliyatsız tedavi olarak bilinen sinüsotomi yöntemleri ayrı sayfalarda ele alınmıştır.

https://www.ideaklinik.com/mikro-sinusektomi-ameliyati.html

https://www.ideaklinikankara.com/mikro-sinusektomi-ameliyati/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Mikro sinüsektomi yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi” Yazısında 21 Yorum

  1. Mine says:

    Hocam merhaba bende 4-5 yıldır kıl dönmesi vardı. İlk defa şişlik olup aprı yaptı 5-6 tane delik var 3 cm’lik uzantı da mikro sinüsektomi olabilir miyim ? Başka şehirden İstanbul’a geleceğim
    Dr.Muharrem Kaya
    ben kıl dönmesi tedavisi yapmıyorum,05426210888 nolu telefondan ideaklinik doktorlarından bilgi alabilirsiniz

kudanil