Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi yöntemiyle tedavisi. Yaygın olarak uygulanan çağdaş yöntemlerin en sık uygulananıdır. Hastaya teşhis konulup tedaviye karar verildiğinde sonraki yıllarda oluşabilecek tekrar ihtimalini azaltmak için kıl dönmesi alanına lazer uygulanır. Lazer uygulamasından sonra hasta tedavi masasına alınır ve bölge temizliği takiben ameliyata alınır. Diğer yöntemlerdeki gibi narkoz gerekmediği için günlerce tahlil, konsultasyon, hastanede yatmayı gerektirmez.

Tedavi Yönteminin Yapılışı

2 cm lik cilt uyuşturulur. Uyuşturma işleminden sonra giriş deliklerini alabilecek en dar cilt alanı kesilir ve mikro cerrahi aletleri yardımıyla bu küçük delikten sinüs (kıllların olduğu yer) bir bütün olarak kapsülüyle birlikte çıkarılır. Bütün olarak çıkarılmasının önemi doku içinde kıl kalmadığından emin olmayı sağlamasıdır kapsülüyle çıkarıldığı için doku içinde kıl kalma ihtimali yoktur bu sayede hastalığın kesin tedavisi yapılmış olur. Cilt altının kıllardan arındırıldığından emin olunduktan sonra olabilecek küçük kanamalar radyo frekans veya elektrokoter ile durdurulur. İşlem bittikten sonra küçük kesik açık bırakılabileceği gibi dikişlerle kapatılabilir de. Dikişler genellikle gizli, estetik, emilebilir dikiş şeklinde atıldığı için dikiş almak gerekmez. Bazı vakalarda gerginlik olduğu için bir veya iki tane normal dikiş konabilir.

Mikro Sinüsektomi Son Aşaması

Bu aşama diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatları ile yaklaşık aynıdır. Son aşamada oluşan 1-2 cm lik cilt kesisi gizli (estetik) ve emilebilir dikişlerle kapatılır. Gizli kapatılması küçük kesinin saatler içerisinde dış ortama karşı kapalı olmasını, bu da pansuman ve yara bakımı gibi uygulamalara ihtiyaç olmamasını sağlamaktadır.

Ameliyat sonrası

İşlem bitişi hasta kendi aracını kullanarak işinin başına dönebilir.Genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek kadar hafif bir ağrı olur. Mikro sinüsektomi yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatının en büyük avantajı iş gücü kaybı olmaması ve tekrar etme ihtimalinin % 3 civarında olmasıdır.

Çağdaş Pilonidal Sinüs Ameliyatlarının Avantajları
Narkoza ihtiyaç duyulmaz
Ameliyat izi kalmaz
Aynı gün işe veya sosyal yaşama devam edilebilir
Genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde az ağrı olur
Yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimali çok düşüktür
Gereksiz yere sağlıklı doku çıkarılmaz
İltihaplanma riski düşüktür ve sorunsuz bir şekilde düzelir
Emici boru (dren) konmaz
Kanama yok diyecek kadar az rastlanır
Hastaların % 95 kadarına uygulanabilir
Genel anestezi olmadığı için yataklı tedavi kurumuna ihtiyaç duyulmaz.
Narkoz öncesi yapılması gereken tahliller, film, EKG, konsultasyon gibi hastalıkla ilgisi olmayan işlemler yapılmadığı için daha ekonomiktir.
Ameliyattan 72 saat sonra işlemden hemen sonunda konulan pansuman alınıp banyo yapılabilir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı
Ameliyatı 2 cm’lik alanı uyuşturarak yapıyoruz. İşlemi 10-20 dakikada tamamlıyoruz. Tedavi ücreti, muayene ücreti de dahil 2300 TL‘dir. SGK mensuplarından bu ücretin %50 si yani 1150 TL alınmaktadır. Uyguladığımız tedavi yönteminde ameliyata bağlı yaralanma küçük olduğu için tekrar riski diğer yöntemlere göre daha düşüktür ve %3 civarındadır. Ücretlere her şey dahil olup ayrıca muayene ve ek işlemler için ayrıca ücret alınmaz. Uygulamalar ve ücretler her şubemizde aynıdır. Aşağıdaki linklerden randevu alabilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Yapan Yerler
Bu ameliyatı Bascom ameliyatı (ameliyatı ilk tarif eden Dr.John BASCOM adıylada anılır) adıyla bir çok hastanede yapılmaktadır. Micro sinusectomi yönteminin Bascom ameliyatından küçük teknik farkları vardır ama özünde en önemli amaç iş gücü kaybının en aza indirilmesidir ve teknik anlamda yakın girişimleridir.
Devlet hastaneleri interneti kullanmadığı için hangilerinde yapıldığı tespit edilememektedir.
Özel klinik olarak kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalışan idea klinik bu konuda en öne çıkan yerdir.Resmi sitesi www.ideaklinik.com

Bu sayfa mikrosinüsektomi yöntemi ele alınmıştır, daha az uygulanan diğer çağdaş kıl dönmesi ameliyatları olan pit picking, bascom ve ameliyatsız tedavi olarak bilinen sinüsotomi yöntemleri ayrı sayfalarda ele alınmıştır.

https://www.ideaklinik.com/mikro-sinusektomi-ameliyati.html

https://www.ideaklinikankara.com/mikro-sinusektomi-ameliyati/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Mikro sinüsektomi yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi” Yazısında 20 Yorum

 1. Anonim says:

  Mrb doktor bey kıl dönmesi erkekte makatla testis arasında olur mu sivilce gibi 10 günde bir akıntı oluyor ağrı olmuyor
  Dr.Muharrem Kaya
  fistül olabilir,muayene olmalısınız

 2. Cansu says:

  Merhaba doktor bey. Bendede kıl dönmesi rahatsızlığı var. İlk olarak hamileyken bi şişlik oluştu beni biraz zorladı ama kendiliğinden geçti herhangi bi patlama olmadı. 2. Doğum sonrası oldu ve o çok aşırı şişti doktor yarı uyur yarı uyanık bayıltıp iltihabı boşaltıcağını söyledi ben kabul etmedim ileri derecede panik atak hastasıyım ve en ufacık bi rahatsızlığa tahammül edemiyorum o kendiliğinden patladı ve 3.5 sene bi sıkıntı yaşamadım. Yanlız 10 gün önce tekrar bi şişlik oluştu ve 8 gün resmen süründüm tabi yine doktora gitmedim. Hiç bir şekilde hareket edemedim şükür buda kendiliğinden boşaldı iltihap doktora gitti pansuman yaptılar öldüm resmen antibiyotik verdi ve 15 gün sonra gel ameliyat dedi. Ama dediğim gibi bende şiddetli panik atak var şuan inanın dünyam yıkılmış gibi hissediyorum ve çok mutsuzum korku içindeyim sürekli. Bu pansuman orayı daha bi garip etti arkamda kocaman bişey varmış gibi hissediyorum. Acaba bende bu microsinüsektomi yöntemiyle tedavi olabilirmiyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  muayene ile durumunuz değerlendirilip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz.hastalığınızı çok geciktimişsiniz.fistül oluşmuşsa tedavisi zor ve uzun olabilir

 3. Tayfun says:

  Hocam iyi akşamlar. Ben de bugün doktora gittim ve kıl dönmesi olduğu söylendi. Kuyruk sokumunda bir delik var. Bu durumun çoktan beri olduğunu biliyorum. 3 yıldır bu böyleydi ve doktora gitmemiştim. Hiç bir ağrı falan da yaşamıyorum. Her hangi bir akıntı da gelmiyor. Bana ne önerirsiniz.
  Dr Muharrem Kaya
  apse oluşmadan tedavi olmalısınız.ana sayfadaki sponsor klinikle görüşebilirsiniz

 4. Ozan says:

  Merhabalar,
  Bugün ben bir dr a gittim, tahmin ettiğim gibi kıl dönmesi çıktı. 2 siyah içe göçmüş bir doku birbirine çok yakın. Dr başlangıç seviyesinde olduğunu düşünmesine rağmen mikro sinüsektomi yöntemini mantıksız buldu. Nedenini bu yöntemin daha küçük bir bölge kesildiğine dayandırdı ve tekrardan çıkma olasılığının yüksel olduğunu vurguladı. Haliyle sıradan ameliyatı olmak istemem fakat sinüsektomi cidden uygun bir yöntem olmasına karşın tekrar riskini arttırıyor mu? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  Dr Muharrem Kaya
  mikrosinusektomi de anatomik yapı ,fiziksel görünüm bozulmuyor.bu nedenle tekrar riskide az.apse oluşmadan en kısa sürede tedavini planla.bu konuda ana sayfadaki sponsor klinkle görüşebilirsin

 5. Taha says:

  Hocam merhaba,temmuz ayın sonlarına doğru kanama ve koku olmaya başladı,iltihap da vardı şuan kanama pek yok koku da yok acaba bende mikro ameliyatı olabilirmiyim,okula gitcem diğer ameliyatlar sıkıntı olur
  Dr Muharrem Kaya
  anasayfadaki sponsor kliniğin sana en yakın şubesi ile görüşürsen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavini yapabilirler

 6. Ufuk says:

  Hocam Merhaba 1yıl önce kıl dönmesinden ameliyat oldum .doktor kemiğe kadar indiğini söyledi .kanser olabileceğimi söyledi .fakat patoloji sonucum temiz çıktı .yaklaşık 10 cm lik yeri açık bıraktı yara şimdi küçüldü kapanmak üzere fakat hala intihap devam ediyor doktorum fistül olduğunu söylüyor .tekrar mikrosinüsektomi ameliyatı olabilirmiyim yaramın tamamen kapanması mı gerekiyor
  Dr Muharrem Kaya
  size en yakın Idea kliniği ile görüşün.muayene ile değerlendirip uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapacaklardır

 7. aylin says:

  Hocam oncelikle meraba . Ben kuyruk sokumumda bi delik gibi bisey oldugunu fark ettim once perianal fistul sandim doktora gittim ve kil donmesi oldugunu ogrendim . doktor bana iki sekilde tedavi var dedi birincisi ilacla uyustururuz burda poliklinikte cikaririz dedi kesin cozum degil tekrarlayabilir ama hem kiz oldugun icin hemde gordugum kadariyla tekrarlamaz dedi yani fenol yontemiyle ikincisi ameliyat dedi tabi ben cok korktugum icin birinciyi sectim odasinda sadece o bolgeyi uyusturdu ve cikardi bugun oldum eve geldim bana hergun pansuman yapin dedi iste bizde tum pansuman malzemeleri mevcut . Ama bu duruma uygun ozel bi pansuman mi yapilmali yoksa evde batikonla temizlenip kapatilmali mi ?
  Dr.Muharrem KAYA
  baticonla temizleyip kapatabilirsiniz.

 8. mert says:

  Merhaba ben dün doktora gittim ve bana kıl dönmesi olduğunu söyledi henüz apse yapmamış ameliyat gerekli dedi ancak ameliyat olursam üniversiteyi aksatacagimdan sene kaybım olacak ameliyatı 2 ay sonra olursam herhangi bi sorum olurmu yada apse çıkarmı 2 aya kadar bide küçük bişey daha soylicem ameliyattan korkan bir insanım ameliyat yapılacak bölge uyusturuluyomus herhangi bi acı hissedermiyim ameliyat sırasında ve amaeliyattan sonra çok ağrı yaparmi acil cevap lütfen şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  sadece apse yapabilir,başka bir sorun olmaz.ameliyat acil değil.lokal anestezi ile yapılabilir herhangi bir acı duymazsın.klasik yöntemlerle ameliyat olursan 15 gün yüzüstü yatman ve hergün iki defa pansman yaptırman gerekir.iyileşme süreci 2-4 ayı bulabilir.microsinusectomi ile ameliyat olursan bunların hiçbirini yaşamazsın işine hemen dönebilirsin

 9. eda says:

  merhaba doktor bey,
  benim erkek arkadaşımda kıl dönmesi var . 4 tane küçücük delikler vardı . ama askeriyede göreve başlayacağım diyerekten ameliyat olmadı. simdi eğitimde ve kıl dönmesi olan yeri sişmiş ve patlamış.
  askeriyede olduğu için hemen toparlanıp dönmesi gerekiyor.
  bu yöntem hemen yapılıyor mu yoksa önce bir ilaç tedavisi mi uygulanması gerekiyor. ve bu derecedeki kıl dönmesine bu tedavi uygulanır mı ?
  bilgilendirirseniz sevinirim .

  Teşekkürler.
  Dr.Muharrem KAYA
  eğer apse oluşup patladıysa iki ay beklenmeli sonra tedavi uygulanmalı

 10. Metin says:

  Iyi günler hocam benim kuyruk sokumumda kıl dönmesi var doktora gittim 4,5 aylık süreç olduğunu söyledi 3,4 yerde varmiş henüz apse yokmuş ameliyat önerdi sizce hangi yöntem uygundur izmirden yazıyorum teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  internetten microsinusectomi yapan klinikleri araştırmanızı öneririm

siput