Skleroterapi uygulamalarında pratiklik geliştikçe daha ayrıntılı işlemler yapılmaya başlandı. Mikro olarak tanımlanan bu yeni skleroterapi uygulaması uzun yıllardır lazerle, son yıllarda icat edilen radyo frekansla kılcal damar tedavisine alternatif olarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Özellikle yoğun kılcal varisi (telenjektazi) olan hastalarda tedavinin daha kolay ve çabuk yapılmasını sağlaması en önemli avantajıdır. Her tür damar genişlemesine uygulanabilmektedir. Bu konuda tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar alınabilmektedir. Erişkin kadınların yarısından fazlasında varis olduğu düşünülürse hızla yaygınlaşması beklenen bir tedavi yöntemidir.
Mikro Skleroterapi Nedir? Skleroterapinin çok ince damarlara da uygulanabilen şeklidir yani varis tedavisinin kılcallar için geliştirilen ve ince ayrıntıları olan bir tedavi yöntemidir.

Mikro Skleroterapi Nasıl Uygulanır?
İki türlü yapılabilmektedir.
Likid skleroterapi
Köpükle mikro skleroterapi
– Likid ( sıvı ) Skleroterapi; poidokanol adlı hammadde içeren ilaç kullanılır. İlaç ampulden çekildiği haliyle uygulanır. İnce damarlarda binde beşlik oran kullanılır. Enjektöre çekilen uygun miktarda ilaç çok ince iğne (damardan daha ince) yardımıyla damara zerk edilir. İlacın damardan ilerlediği anda varisin de yok olduğu görülebilir. Sonuç net ve kesindir.
– Köpük Skleroterapisi; Sıvı olarak verilen ilaç 4 katı kadar hava ile bu işe özel alet yardımıyla karıştırılarak köpürtülür. Aktif madde aynıdır ancak çok daha az miktarda ilaçla çok daha fazla kılcal damar çatlaması tedavi edilebilir. Skleroterapinin iki katı yoğunlukla yani yüzde bir oranlı kullanılabilir. Benzer şekilde çok ince iğne ile damara ilaç verirken köpüğün damarın içinde hızla ilerlediği ve o kırmızı mor görüntünün saniyeler içinde kaybolduğu net bir şekilde görülür. Sonuç bu yöntemde de kesindir yani tedavi edilen damarın saniyeler içinde yok olduğu o anda gözle görülebilir. Bu illüzyon gibi tedavi hastayı şaşkına çevirecek kadar yüz güldürücüdür.
Mikroskleroterapi Kimlere Yapılır?
mikro skleroterapiHamile kadınlar dışında herkese güvenle uygulanabilir. Hamilelerde kullanımı önerilmemektedir ve çocuk üzerinde risk oluşturabileceğinden kullanılmamalıdır.Bir diğer sakıncalı hasta gurubu da hemofili hastalarıdır. Her ne kadar çok ince iğne ile yapılsa da hemofilisi olanlarda bu iğnenin girdiği yerden uzun süre kanama olu bu sebeple tedavi lazer veya radyo frekans gibi diğer yöntemlerle yapılmalıdır.

Özellikle etek veya kısa şort giyen kadınlar ince varislerin oluşturduğu kötü görüntü kişileri ciddi düzeyde rahatsız edebilmektedir. Bu şekilde etek giymek zorunda kalan kadınlar için en  ideal çözümdür.
Mikro Skleroterapi Yapılan Yerler;
Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde daha çok ameliyat yapıldığı için uygulanmamaktadır. Özel hasteneler ise hastaya daha pahalı sunulan lazerle ameliyat, mikro skleroterapi yapılan hastanelerbuharla tedavi, zamkla yapıştırma ameliyatı gibi yöntemleri tercih etmektedir. Bu tür yeni uygulamalar daha çok varis tedavisine yoğunlaşmış kliniklerde uygulanmaktadır. Bu şekilde varis tedavisine yoğunlaşmış kliniklerin en bilineni ve Türkiye’de en yaygın olanı Idea klinik Varis Teadvi Cerrahi Merkezidir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’da toplam altı şube ile hizmet vermektedir. Idea klinik Varis Tedavi Merkezleri SGK lıya kılcal damar çatlaması tedavisi yapan tek kliniktir. Devlet hastaneleri sorunu hastalık değil estetik problem olarak değerlendirdiği için SGK mensubu hastalara uygulama yapılmaz.
Mikro Skleroterapinin Ücretleri;
Yaygınlığı çok değişken bir sorundur, bir kadında minimal olabilirken bir başka kadında bunun 100 katı olabilmektedir. Ücretlendirme de buna paralel olarak değişkendir. Bu konuda internette ücretlerini yayınlayan tek klinik yine Idea Varis Tedavi Merkezidir ve 400 TL den başlayıp 8.000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Bu ücret kalın olanları da kapsamaktadır, sadece kılcal olanlarda daha düşüktür ve tüm tedavilerde SGK mensuplarına % 50 indirim uygulanmaktadır.

Köpük mikro skleroterapi hala uygulanan radyo frekans yöntemine alternatif olsa da radyo frekansla varis tedavisi hala uygulanmaktadır. Uzun seanslar gerektirmesi sebebiyle lazerle kılcal damar çatlaması tedavileri büyük oranda terk edilmiştir. Dar alan uygulamalarında ve iğnenin giremeyeceği kadar ince damarlarda radyo frekans veya lazer tercih edildiği için hizmet alacağınız klinikte tüm bu uygulamaların varlığını araştırmalısınız.

Mikro Skleroterapi Yapan Doktorlar; Kalp damar cerrahlarından flebolojiyle ilgilenenlerin hakim olduğu bir uygulamadır yani flebologlar yapmaktadır. Tabi burada sadece branş değil aynı zamanda bu konuda tecrübeli olmayı da gerektirir. Kalp damar cerrahlarının önemli bir kısmı bu uygulamanın adını bile duymamış olabilir. Idea Varis Tedavi Merkezi doktorlarının işleri sadece varis tedavisi olduğu için hepsi bu konuda yetkin uzmanlardır ve altı şubesinde 7 fleboloji uzmanıyla hasta kabul etmektedir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Mikro Skleroterapi Nedir” Yazısında Yorum Yok

anjing