Teorik olarak toplar damar içinde basıncın artabileceği her bölgede toplar damar genişlemesi olabilir, bu genişleme bölgeye ve genişleyen damara göre farklı isimlerle anılır. Mesela kılcal damar genişlediğinde telenjektazi denir.

Varisin Çeşitleri

bacaklardaki varislerBacak varisleri;
En büyük gurubu oluşturur,kılcal damar çatlaması (telenjektazi),orta düzeyde genişlemeler (retiküler varisler) ve kalın varisler. Bu guruplar ayrıca grade 1-4 arası derecelendirilir.

 

 

 

 

 

 

Yemek Borusu Varisleri yemek borusunda varis olurmu
En tehlikeli ve öldürücü olandır, siroz hastalığında görülür. Kalınlığa göre grade 1-4 arası derecelendirilir. Tehlikeli olduğu için yakın takip gerektirir. 6 Ay aralarla endoskopi (gastroskopi) yapılır ve yeni belirenler varsa aynı anda tedavi edilir. Tedavisinde lastikle boğma (rubber band ligasyon-RBL) en yaygın uygulanan yöntemdir. Eskiden yapılan ameliyatlar çok riskli olduğu için artık terk edilmiştir, skleroterapinin başarısının düşük olması sebebiyle büyük oranda kullanımı azalmıştır.
Yumurtalık varisi (varikosel) yumurtalıkta varis
Erkeklerde yumurtalık toplar damarlarının genişlemesidir, erkek kısırlığında en sık suçlanan hastalıktır, kısırlık dışında ağrı ve şişlik rahatsızlıkları olur. Damarların genişlemesine paralel yumurtalıkk ağrısı, aşağıdan çekilme hissi gibi fiziki şikayetlere neden olur. Tedavisi yaygın olarak ameliyatla yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelrede daha çok skleroterapi ile tedavisi yapılmaktadır. Türkiye’de de uygulamayı öğrenen ürolog sayısı arttıkça giderek yaygınlaşmaktadır. Her ne kadar büyük bir ameliyat olmasa da skleroterapi çok daha kolay ve başarılıdır. İşlem doğru yapılırsa tekrar ihtimali yok denecek kadar azdır.

Hemoroid (Basur) anal varis

Makat bölgesinde en sık görülen hastalıktır, varise benzer şekilde damar genişlemesi vardır ama aslında temel sorun damarın genişlemesi değil etrafındaki taşıyıcı bağ dokularının zayıflamasıdır.  Damarların genişlemesini engelleyen çevresel bağ dokusu fazla ıkınma nedeniyle hırpalanır vetaşıma özelliği azalır. Buna bağlı olarak damalarda genişlemeler başlar. Derecelendirme 1 ile dört arasıdır, 1 en erken safha 4 en ileri safhadır. Tedavisi derecesine göre belirlenir. İlk 1-2 derecede daha çok ameliyatsız yöntemler tercih edilirken ileri düzeylerde THD, longo gibi çeşitli ameliyatlar yapılmaktadır.
El varisi  el varisleri
Aslında toplar damarlar genişlese de bacaktali varislerle aynı sınıfına sokulamaz, nedeni, oluşum şekli ve genel seyri bacaktakilerden çok farklıdır. Hastalık bile kabul edilmez. Kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren estetik kusur gibi değerleendirilir. Hastalık olarak değerlendirilmese de kişi bu görüntüden rahatsız ise ameliyatsız yöntemlerle rahatsız edenlerin hepsi yok edilebilir. Tedavisi son derece basit ve pratiktir, hasta sosyal yaşamına devam ederken bunlardan kurtulabilir.
Kol varislerikol varisleri
El varisleri gibi estetik kusur oluşturur ama varis sınıfına sokulamaz. Estetik amaçla tedavi edilebilir.

En sık vücut çalışan erkeklerde rastlanır ama vücut geliştirenlerde görsellik önemli olduğundan ve bu genişlemiş damarlar görselliğe artı güzellik kattığından rahatsız olmazlar. Ancak kadınlar bundan şikayetçi olurlar.

Özellikle zayıf kadınlarda deri altı yağ dokusu az olduğu için daha rahatsız edici bir görünüm oluştururlar.

Tedavisi elde olandan farklı değildir yine ayaktan yapılabilir, ciddi bir ağrı, sanvı, acı olmadan dakikalar içinde yok edilmesi mümkündür. Önemli olan gidilen doktorun bu konudaki tecrübesi ve bilgi birikimidir. Bacak varislerini başka branşlar da yapsa da (bu doğru değildir ama para için yapılmaktadır) koldakileri fleboloji uzmanına (flebolog) yaptırmak gerekir.

Bitkisel tedaviler toplumlarda her zaman yer bulmuştur ve bir çok hastalıkta etkili olabilmektedir ancak bu durum bazı uyanıkların iştahını kabartmaktadır. Hiçbir tıp eğitimi almamış bir kaç bitki öğrenmiş ama kendini profesör gibi lanse eden şarlatanlar piyasayı ilaçlarla doldurmuş durumda. Birçok hastalık için önerilen ve üretilen çayların bir türü de varis için önerilmektedir.

Varis Çayı

varis-cayiBu tür ürünleri üretmenin tek mantığı toplumda yaygın görülen bu şikayet sayesinde insanların parasını almaktır. Satıcıda aslında çayın para kazandırmak dışında hiçbir işe yaramayacağını bilmektedir. Üretenlerin ve satışını yapanların ortak özelliği öncelikle tüketicinin gözünü boyamak için varisle ilgili çeşitli sitelerden kopyalanmış bilimsel yazılar yazmalarıdır. Bu bilimsel yazılarla gözünüz boyandıktan sonra varis çayının inanılmaz olumlu etkileri abartılarak anlatılmaktadır.
Unutmayın bu tür ilaç görünümü verilmiş gıda takviyesi adıyla satılan ürünlerin varislerinize ve varislerinizden kaynaklanan şikayetlerinize hiçbir etkisi olmaz, tek etkisi cebinizdeki paraya olur.

Varise İyi Gelen Şeyler

Yukarıda bahsedildiği gibi bu tür gıda takviyelerinden yarar beklemeyin onun yerine  yürüyüş yapın, yüzün, sabit bir şekilde ayakta durmayın, uygun ölçülerde varis çorabı giyin, istirahat ederken ayaklarınızın altına bir sandalye koyarak yükseltin, masaj yapın ve bunlarla tedavi oluncaya kadar rahatlamaya çalışın.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Nerelerde varis olur” Yazısında 1 Yorum

  1. özlem says:

    kol ve elledeki damarlar nasıl tedavi edilir ve hangi doktora çıkmamız gerekmektedir şimdiden teşekkürler…
    Dr.Muharrem KAYA
    idea klinikten kalp ve damar cerrahisi uzmanı Doç.dr. Onur Gürer ile görüşmeninizi öneririm

sapi