Otururken ağrının en sık sebebi kuyruk sokumundan kaynaklanan ağrıdır ve akla kıl dönmesi hastalığını getirir,gerçektende kuyruk sokumunda acı veya ağrı şikayetiyle başvuran hastaların % 95 ten fazlasında kıl dönmesi teşhisi konur.Kuyruk sokumu ağrısı en sık kıl dönmesi iltihabı sebebiyle olur.Normalde kıl dönmesi iltihaplı değilse ağrı yapmaz ancak ağrı varsa iltihap yada onun ilerlemişi apse olabilir.Daha seyrek olarak kuyruk sokumu kemiğinden kaynaklanan ortopedik hastalıklarla da olabilir.

Bütün travmalar gibi sert düşme sonucu ezilme sebebiyle de ağrı olabilir

kuyruk sokumu bölgesinde ağrı olduğunda genel cerrahi polikliniğine gidilmesi gerekir seyrek olarak kemik sorunu varsa kemik yapının değerlendirilmesi için  cerrah ortopedi konsultasyonu ister.

Daha seyrek olarak dermatit (kurdeşen) denilen cilt rahatsızlığında da hafif ağrı ve kaşıntı olabilir.cerrah bunun tedavisini yapabilir.

Kıl dönmesi teşhisi konduysa çok bekletmeden tedavi olmanız doğru bir yaklaşım olur ancak ağrı ile birlikte şişlik ve kızarıklık ta varsa bu durumda apse var demektir ve acilen boşalttırmanız gerekir.

kuyruk sokumu ağrısı neden olur otururken ağrı nedenleri

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Otururken neden ağrı olur” Yazısında 1 Yorum

  1. nil says:

    Hamileyim 3hafta boyunca kuyruk sokumum agriyordu
    ama dayanilmaz degildi .son bir gundurde bacak agrisindan yuruyemiyorum
    Dr.Muharrem KAYA
    kıl dönmesi apsesi olabilir

kuda