Kıl dönmesi ameliyatları çağdaş yöntemler ve klasik yöntemler diye ikiye ayrılır. 10 farklı klasik ameliyat, 4 farklı çağdaş yöntem vardır. Çağdaş yöntemleri, öğrenen cerrah sayısı arttıkça eski yöntemleri yapanların sayısı azalmaktadır. Yeni yöntemlerin avantajlarını gören cerrahlar eski yöntemlerden uzak durmaktadırlar.

Pilonidal sinüste flap ameliyatları

Yöntemin mantığı kıl yumağının olduğu alanı etraftaki 20 katı büyüklükteki sağlıklı dokuyla çıkarıp açık kalan lana yan taraftan deri kaydırmaktır. Temel amaç geniş doku çıkarılan yeri dikerken gerginlik olmasını engellemektir. Kaydırılan cilt parçasının şekline göre çok değişik flap yöntemleri vardır genel adı flap tır ancak kaydırılan dokunun şekline göre limberg, romboid gibi isimler verilmektedir. Ameliyatın mantığı orta hattaki delik olan zayıf cildin alınıp yerine yandan cilt kaydırılarak daha dayanıklı bir orta hat oluşturulmasıdır. Pilonidal sinüs çıkarıldıktan sonra oluşan boşluğa yan taraftan cilt, cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde dibinden vücuda bağlı parça getirilip dikilir. Tam kat getirilmezse bölgede çukurluk veya ciltte çürüme sorunu yaşanabilmektedir.

   En büyük üstünlüğü tekrarı kapalı yapılan diğer ameliyat tekniklerine göre daha azdır. Getirilen parçanın şekline yada tarif eden cerrah yada kliniğin adına göre limberg, rhomboid, eliptik, karydakis, modifiye limberg, V-Y flap,Z plasti gibi çeşitli isimler verilmiştir. Küçük ayrıntılar dışında etki ve yan etki konusunda ciddi farkları yoktur.

   Pilonidal sinüsün flep ameliyatları narkozla veya belden aşağısı uyuşturularak yapılır, ameliyat sonrası doku içinde olabilecek kanamalar (çok yer kesildiği için kan birikme ihtimali yüksek olduğundan vakum konur) için dren denilen boru konur.
Aşağıda okuyaxcağınız avantajlar diğer klasik yöntemlere kıyasla avantajdır, çağdaş yöntemlere kıyasla olumsuz yönleri çok daha fazladır.
AVANTAJLARI:
-Tekrarlama ihtimali diğer yöntemlere düşüktür(% 7 ), açık yöntem daha düşüktür (%5)
-Gerginlik olmadığından primer kapatma denilen klasik ameliyata göre daha az ağrılıdır
DEZAVANTAJLARI:
– 10-15 gün iş gücü kaybı olur, canı tatlı insanlarda 1-2 ay ağrı veya uyuşukluk hissi olabilir.
– Narkoz veya belden aşağısı uyuşturularak yapılır, bölgesel uyuşturmayla yapılamaz.
– Geniş yara ve narkoz gerektiği içi yataklı tedavi kurumunda yapılabilir.
– her bacağı 7-12 cm uzunluğunda büyük bir “Z” harfi şeklinde yara izi olur, oluşan bu ameliyat izi özellikle bayanlarda sorun olabilimektedir.
– Bu büyüklükteki her ameliyatta olduğu gibi % 10 civarında iltihap gelişebilir.
– Ameliyat sonrası erken dönemde dikişler açılabilir
– Ameliyat sonrası 12-15 gün  zorunlu yatış pozisyonu gerekir ki bu sıkıntı yaratır.
– Ameliyat sonrası vakum aleti konması gerekir, sıvı gelmeye devam ederse dren denilen bu vakum aleti günlerce kalabilir..
– Teknik olarak pilonidal sinüs ameliyatlarının en zor olanı ve en uzun sürenidir.
– Normal yaşama dönüş 1 ayı bulabilir.
– İki hafta kadar günlük pansuman gerekir

Mikro sibüsektomi yöntemi ile ilgili yeterli araştırma yapmadan pilonidal sinüs ameliyatını hangi yöntemle yaptıracağınıza karar vermeyin. 12 farklı ameliyat tekniğinden sizin için en uygun olanı seçmelisiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Pilonidal sinüs flap yöntemiyle tedavisi” Yazısında 25 Yorum

 1. ANONİM2 says:

  Dün igne deliği kadar küçük bir yerden ara ara kanama gerçekleşti kıl dönmesinden şüphelenip Bugün doktora gittim.Doktor kıl dönmesi oldgunu ve ameliyat olmam gerektigini söyledi bende hangi ameliyatı uygulayacagını sordum flap yöntemi dedi.İnternette araştırmalarım sonucunda doktoruma Mikro Sinusektomi ameliyatının daha iyi olabilecegini söyledigimde bana kilolu oldugumu 2-3 noktada bu durumun oldugunu ve bu yöntemle uygularsa tekrar etme olasılıgının %80 olacagını soyledı.Bu yüzden de bana şiddetle flap yöntemi ile ameliyat olamamı önerdi.Sizce ne yapmalıyım flap mi yoksa Mikro Sinusektomi ameliyatımı olmalıyım.
  Dr.Muharrem Kaya
  mikrosinusektomi yöntemini uygulayan merkezlerle görüşmeni öneririm.bu linkten https://www.ideaklinik.com/iletisim size en yakın ideaklinik şubesine gidebilirsiniz.hastalarını muayene ile değerlendirip uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyorlar.

 2. Abdullah says:

  Merhaba, doktorum kıl dönmesi için flap yontemi uygulanacağını, çok çeşit flap olduğunu, internet ten gördüklerime inanmamam gerektiğini, ve dikişsiz olarak aynı gün içinde taburcu edeceğini söyledi. Bir kac senedir ameliyat olmadigim icin Mikro sinusektomi ile tekrar nuksedebilcegini söyledi. Flap yontemi ağrısız ve dikişsiz olacak, seni kesip biçmeyecez dedi. Dikişsiz flap yontemi var mı dır? Ben pek emin olamadım. Kafam çok karıştı. Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  bende böyle bir yöntem bilmiyorum.siz yinede mikrosinusektomi yöntemini uygulayan kliniklerden bilgi alın

 3. 2gun önce flap yontemi ile ameliyat oldum. Bugün sabah 2.pansamanim yapıldı.. doktor bugün duşa girip pansumanli bölge de dahil yıka pansumanı da çıkar dedi… ama cesaret edemiyorum dikişlere zarar gelmez mi ??? İnternetteki bilgilerde flap yontemi sonrasi dikişler 15 gün sonra duş ise dikiş ten sonra alınır yazıyor !
  Dr.Muharrem Kaya
  doktounun önerilerine uymalısın.

 4. zülkarneyn says:

  Öncelikle herkese merhaba. Genel Cerrahi doktoruna gittim. Bende kıl dönmesi olduğunu söyledi. Ama ben hastalığın pek fazla ilerlediğini düşünmüyorum. Çünkü 3-4 aydır bu hastalığın farkına vardım. Neyse doktor antibiyotik krem verdi ve yazın ameliyat olacağımı söyledi. Bende antibiyotik kremi kullanıyorum. Antibiyotik kremin adı ‘Fucidin’. Bazen büyük abdestimi yaparken kıl dönmesi olan yerden kanama oluyor ve bazende iç çamaşırıma akıntı oluyor. Bazende antibiyotik kremi sürünce parmağıma biraz kan bulaşıyor. Ben klasik ameliyatlarla kıl dönmesi ameliyatı olmak istemiyorum. Mikro Sinüsektomi yöntemiyle olmak istiyorum. Ama bu konuda bazı endişelerim var. Bu yöntemde nüks etme- tekrar etme olasılığı ne kadardır. Bu yöntemle kesin iyileşiyor muyuz. Birde ben üniversite öğrencisiyim maddi durumum iyi değil. SGK ‘am yok. Muayenler ücretsiz mi? Tüm işlemler muayene, Mikro Sinüsektomi ve tüm diğer işlemler dahil toplam ne kadar? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim.
  Dr.Muharrem Kaya
  mikrosinusektomide nüks diğer yöntemlere göre çok düşüktür,nüksün nedeni yapılan ameliyat tekniği değil sizin genel hijyene dikkat etmemenizden kaynaklanır.ücretler için şu linke bakabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

kodok