Kıl dönmesi diğer adıyla pilonidal sinüs genellikle belirti vermeden uzun süre kalabilir.İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir.Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta bir veya birkaç yerde kılların girdiği delikler görünür.
Tedavi geciktirilirse ve temizlik kurallarına dikkat edilmezse yeni delikler açılabilir bu şekilde çok sayıda giriş deliği oluşması mümkündür.Giriş deliği sayısının artması ve daha geniş alanda delikle oluşması tedaviyi güçleştiren bulgulardır.Sağlığına dikkat etmeyen kişilerde çok kıl birikmesine bağlı olarak o alanda ceviz yada yumurta kadar şişlik oluşabilir ve giderek büyüebilir.Halk arasında kıllar yürür omur iliği ve barsakları sarabilir gibi düşünceler yanlıştır kıllar her zaman yumak halinde belli bir yerde kalır.
Sert oturma,düşme gibi travma sonucu kıl yumağını vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir bu durumda akıntı bulgusuda eklenmiş olur.
Pilonidal sinüste şu bulguların biri veya hepsi görülebilir
-Giriş deliği yada delikleri
-Şişlik nohut kadar olabileceği gibi yumurta kadar da olabilir.
-Akıntı kıllara (karşı vücudun yaptığı salgıdır)
-Pis koku (akıntı sebebiyle olur)
-Bölge cildinde renk koyulaşması
-Ağrı
-Kaşıntı
Apseleşme varsa bu bulgulara şunlar eklenir;
-Şiddetli ağrı
-Şişlikte artma
-Kızarıklık
-Ateş
-Titreme
Bu şikayetlerin eklenmesi durumunda pilonidal sinüs apsesi düşünülür. Apseye müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur ancak apsenin ağır şeki geriledikten 1-2 ay sonra pilonidal sinüs tedavisi yapılabilir hatta apsenin tekrarından korunmak için yapılmalıdır.Pilonidal sinüs apsesi acil müdahale gereken bir durumdur.Bütün apseler gibi pilonidal sinüs apseside boşaltılarak tedavi edilir ek olarak antibiotik eklenir.
Pilonidal sinüs teşhisi konduysa en kısa sürede ameliyat olmalısınız yoksa hastalığınız ilerler ve işinize ara vermeden yaptırabileceğiniz mikro sinüsekromi ameliyatını olma şansınızı kaybedersiniz.

pilonidal sşnüs nasıl anlaşılır

pilonidal sinüs tekrarlaması

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Pilonidal sinüs nasıl anlaşılır” Yazısında 1 Yorum

  1. aytac says:

    Selam Hocam,
    26 yaşındayım , Benim Size Bir Sorum Olacak Rahatsızlıgımın Oldugu Kısım Nasıl Tarif Edilir Bilemiyorum. Kasık Ve Hayaların Arasında (Parmaklarınızı Açtıgınız Zaman Ortaya Çıkan Lifler Gibi) bu bölgede İki Taraftada Damar yada Lif Çatlamış Gibi hafif mor renkte. Anlatamadım Ama Umarım Anlamışsınızdır. İlişki sonrası meydana geldi bu acaba zorlamadan ötürü olabilirmi 1-2 aydır bu şekilde tedavisi varmıdır yada tedavi gerektirirmi ?
    Dr.Muharrem KAYA
    doktora görünmelisiniz

kuda