Pişik genellikle kalçaların arasında ve anüse yakın bölgelerde olan, daha seyrek olarak kasıklarda, koltuk altında ve kuyruk sokumunda da görülebilen bir tür cilt hasarıdır. Yüzeyel bir hasar olsa da neden engellenmez, iyi bakım yapılmaz veya iyi tedavi uygulanmazsa derinleşip cilt çürümesine kadar gidebilir.

pisik-icin-ne-yapmaliPişik Nedenleri;

 • Seyrek bez değişimi.
 • Altının ıslak tutulması
 • Kalitesiz bez kullanımı
 • Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı
 • Bazı gıdalar, bu daha çok erişkinlerde görülen nedendir
 • Allerji
 • İshal, dışkı içeriğindeki safra asitleri deriyi yakar
 • Banyoda uygun olmayan sabun kullanımı
 • Dar kıyafet giydirilmesi, bebeklerde kundak yapmak gibi
 • Mantarlar, önemli bir kısmında
 • Aşırı sıcak hava, sürekli ıslaklık nedenidir
 • Gün içinde havalandırmama

Pişik Nasıl Engellenir

Öncelikle korunma önlemleri alınmalıdır bunun için, ishal tedavi edilmeli, bebeğin bezi sık değiştirilmeli, altı ıslak tutulmamalı, bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli, kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı kaliteli kağıt havluyla kurulanmalı, pişiği azdırabilecek gıda varsa yedirilmemeli, gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı, banyoda sabun kullanımı azaltılmalı mümkün olduğunca ılık duru su kullanılmalı, dar kıyafet giydirilmemeli sıkı kundak yapılmamalı, zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı ya da mantara da etkili ilaç kullanılmalı.

pisik-icin-ne-yapmaliPişik Tedavisi İçin Krem

Öncelikle sebepler ortadan kaldırılmalıdır, sebeplerin kaldırılmasına rağmen çocuğun pişiği devam ediyorsa yaygın olarak kortizonlu merhem ya da kremler önerilmektedir ancak özellikle bebeklerde kortizonların yan etkileri sorun olabilmektedir (cushing sendromu yapabilir) bu nedenle yan etki yapmayan bitkisel kortizon içeren ilaçlar tercih edilmelidir. Doğru tedaviyle sorun 2-3 günde düzelir ama neden ortadan kaldırılmadığı sürece yeniden oluşma ve ilerleme ihtimali her zaman vardır. Burada şuna dikkat edilmelidir, sorun düzeldikten sonra yeniden başladıysa o günlerde olan değişikliklere dikkat edilmeli ve sebep bulunmaya çalışılmalıdır.

Bitkisel Kortizon İçeren Merhem

Bitkisel kaynaklı kortizon dendiğinde en bilineni meyan kökünden elde edilendir, yapılan karşılaştırılmalı bilimsel çalışmalarda diğer kortizonlara benzer düzeyde başarılı sonuçlar alınmıştır. Bitkisel kortizonla ( diğer adı herbal steroid) birlikte ek ürünler de içeren Pruzon Merhem dermatologların en çok reçete ettiği ilaçtır. Bu tercihen en önemli sebebi herbal steroid yanı sıra mantar ve mikrop öldürücü çay ağacı yağı ve koruyucu bariyer oluşturan kalamin olmasıdır. kalamin de mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Koruyucu bariyerin pişikte en önemli avantajı dışkı ve idrarın deriye değmesini engellemesidir.

Pişik Nasıl Önlenir

Yaklaşım iki şekilde olmalıdır korunma ve tedavi. Öncelikle korunma önlemleri alınmalı sorun hala düzelmiyorsa tedaviye geçilmelidir.

Pişiklerden korunma

 • Bebeğin bezi sık değiştirilmeli.
 • Altı ıslak tutulmamalı
 • Bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli
 • Kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı
 • Pişiği azdıran gıda varsa yedirilmemeli.
 • Gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı.
 • Banyoda sabun kullanımı azaltılmalı
 • Dar kıyafet giydirilmemeli.
 • Zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı

Bu önlemlerin alınmasına rağmen yine tekrarlıyorsa bu durumda önlemlere yeterince dikkat edilmediği düşünülür. Bu durumda pişiği tedavi eden ve tekrarını engelleyen bitkisel koruyucu ve bilimsel tedavi edici ürünlerin birlikte olduğu pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanılabilir.

Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak literatürde çok sayıda pişiğin tedavisine bağlı chushing sendromu vakası yayınlanmıştır. Chushing sendromu ciltten emilen kortizonun vücutta yaptığı yan etkilerin oluşturduğu bir hastalıktır.

Pişiklerin tedavisiyle ilgili bilimsel yayınlar için pruzon.com a bakabilirsiniz.

Pişik tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Pişik Nedenleri” Yazısında 2 Yorum

 1. Burcu Alperen says:

  Hocam bebegim 35 günlük. Makatin sag ve solunda 2 3 tane nokta halinde derisi kalkmis gibi kirmizi. Bu pişik mi acaba ne yapmaliyim.
  Dr.Muharrem Kaya
  pediatriste kontrole götürebilirsin.

 2. müzeyyen demirci says:

  HOCAM; 12 aylık bebeğim var. yaklaşık 2 aydır pişik sorunumuz var. altını temizlerken; çoğunlukla yıkıyorum, kuruluyorum 10 dakika bezsiz tutup sonra bezliyorum, yada pamukla siliyorum. günde 4 defa kaka yapıyor, ben 6 defa altını değiştiriyorum. trosyd ve travazol değişimli kullanıp ardından çinkooksit kremini sürüyorum. pişiği 10 günde toparlıyor . tam iyileşti derken tekrar başlıyor ve gerçekten kötü durumda.. kıpkırmızı.. bez markasını değiştirdim, kremlerini sürdükten sonra bezinden önce alt değiştirme pamuğundan (makyaj temizleme pamuğuna benziyor, ebatları biraz daha büyük) koyuyorum. ama bunlara rağmen geçmiyor, ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim. bu kremlerin yan etkileri çok biliyorum. çaresiz kaldım tedavi konusunda.. 🙁
  Dr.Muharrem KAYA
  kullandığınız ilaçlar mantar ilacı oysa pişikte mantar seyrektir, bence pruzon merhem kullanın düzelir, ılık ortamda daha uzun süre açık tutun böylece tekrar ihtimali de azalır

monyet