Pişik denince daha çok bebek ve çocuklardaki pişikler akla gelir.Erişkinler pişik sorunlarını genellikle kendileri çözebildiği için daha az kullanılır veya dermatit,mayasıl,kurdeşen isimleriyle anılır.Konumuz daha çok bebek pişikleri üzerine bilgiler içermektedir.

Pişikler büyük oranda popo bölgesinde görülür ve erkeklerde torbalara kızlarda kutuya doğru uzar,seyrek olarak bebeğin koltuk altında ve boyun bölgesinde de olabilmektedir.Koltukaltı pişikleri ve boyundakiler kilolu bebeklerde daha sıktır.

Yaklaşım iki şekilde olmalıdır korunma ve tedavi.Öncelikle korunma önlemleri alınmalı sorun hala düzelmiyorsa tedaviye geçilmelidir.

Pişiklerden korunma

-Bebeğin bezi sık değiştirilmeli.

-Altı ıslak tutulmamalı

-Bez rahatsız ettiyse başka markaya geçilmeli

-Kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmak yerine duru su ile yıkanmalı

-Pişi azdıran gıda varsa yedirilmemeli.

-Gün içinde sıkça açık bırakıp altı havalandırılmalı.

-Banyoda sabun kullanımı azaltılmalı

-Dar kıyafet giydirilmemeli.

-Zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar araştırması yapılmalı

Bu önlemlerin alınmasına rağmen yine tekrarlıyorsa bu durumda önlemlere yeterince dikkat edilmediği düşünülür.Bu durumda pişiği tedavi eden ve tekrarını engelleyen bitkisel koruyucu ve bilimsel tedavi edici ürünlerin birlikte olduğu pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanılabilir.

Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak literatürde çok sayıda pişik tedavisine bağlı chushing sendromu vakası yayınlanmıştır.Chushing sendromu ciltten emilen kortizonun vücutta yaptığı yan etkilerin oluşturduğu bir hastalıktır.

Pişik tedavisiyle ilgili bilimsel yayınlar için pruzon.com a bakabilirsiniz.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Pişikler” Yazısında Yorum Yok

kodok