Saç dökülmesini durdurduğu ve tüyleşmiş saçların kalitesini artıdığı kanıtlanmış 3 madde vardır bunlardan ilki tansiyon ilacı olan minoxidil, ikincisi prostat ilacı finasterid ve üçüncü olarak ta saça özel geliştirilen procapildir.

Procapil diğer iki ürünün birlikte kullanımı kadar başarılı sonuçlar vermekte ve bunu yan etki oluşturmadan yapmaktadır, özellikle finateridin cinsellik üzerindeki yan etkileri erkekler üzerinde ciddi sıkıntı yapabilmektedir.

Procapil içeren sprey sayısı dünyada yaygın  olmasına rağmen Türkiyede procapil içeren ürün sayısı azdır ama gerek dünyada gerekse Türkiye’de giderek daha fazla üreticinin dikkatini çekmektedir.

Mart 2013 yılında yazdığım bu yazıya bir düzeltme gereği duydum. Güvenilir firmaların çıkardığı ürünlerin iyi etki ettiğini gören çok sayıda merdiven altı firma da bu içerikle ürünler çıkardı ama artık Türk insanı bu tür firma ürünlerine prim vermediği için bir çoğu zamanla pyasadan çekildi. Bu tür merdiven altı firmalar hiçbir desteği olmamasına rağmen % 5 procapil içeren ürünler de çıkardığını iddia etse de tüketicinin bilgilenmiş olması sayesinde tutmamış ve büyük oranda yok olmuşlardır. 06.10.2016. Saç dökülmesi sürekli tedacvi gerektiren bir sorundur yani “3 ay kullanıp saçlarım çıkınca bırakırım” gibi bir yaklaşım asla olamaz. Sürekli kullanmayı gerektiren bir ilaca başlarken o ilacı gelecekte bulacağınızdan emin olmalısınız bunun için de üretici firmanın güçlü olduğunu ve işine devam edebileceğini bilmelisiniz. Hiç adı duyulmamış bir firma ürününü alırsanız bir süre sonra bulamayabilrisiniz.

Bu saç ürünlerinin bir kısmında çok az miktarda bulunabilmektedir,bunlar daha çok “bizim ürünümüzdede var” mantığıyla eser miktarda eklemektedir ama üretim ve içerik konusunda titiz firmalar içeriğindeki preokapili yüzde oranıyla belirtmektedir.

Türkiye’de içeriğinde procapil bulunan saç ürünleri, merdiven altı diye tnımlanan adı bile duyulmamış üreticilerin ürettikleri burada anılmamıştır.

-Floxia sprey

% 3 procapil içeren 50 ml lik spreydir,sadece erkek dozu şeklinde üretilmiştir,Fransadan direkt ithal edilmektedir bu sebeple daha pahalıdır.

Hairforte kadın

% 2 procapil içermektedir, 60 ml lik spreydir bayan saç dökülmeleri için üretilmiştir, hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma tarafından Türkiyede üretilmektedir. Etkinliğini artırmak için hem erkek hem de kadın formlarına ek olarak bitkisel özler de eklenmiştir.

Hairforte erkek

% 3 procapil içeren 60 ml spreydir erkekler içindir, hammaddesi Fransadan ithal edilip Hair Pharma İlaç Sanayi tarafından Türkiyede üretilmektedir. Türkiyde üretilen ilk procapilli ilaçtır.

-Restorex

30 ml lik şişlerde dökme şeklinde uygulanacak şekildedir. Ne kadar aktif madde içerdiği belirtilmemiştir cinsiyet farkı yoktur. % oran belirtilmediği için procapilin etkinliği beklenmemelidir. Bioxcin üreticisi tarafından üretilmektedir.

Fill-in Powder

Toz şeklinde üretilmiştir.Prokapil normalde sıvı haldedir ve bu şekilde ciltten emilebilir. Fill-in powder de pudraya yedirilmiş şekilde prokapil vardır,saçın daha sık görünmesi için uygulanır.İthal edilmektedir.

İçinde ne kadar aktif madde olduğu % oranıyla belirtilmeyen ürünlerden beklenen sonuç alınamayacağı için mutlaka dikkat edilmeli, bayan kullanıcılar % 2 erkek kullanıcılar % 3 içeren spreyleri tercih etmelidir, doğurganlık yaşı geçmiş menopozdaki bayanlar tercihen erkek formunu kullanmalıdır.

Procapilin diğer saç ürünlerine en büyük üstünlüğü ilk 3 ay günde 2 defa ikinci 3 ay günde bir defa sonraki dönemde iki günde bir defa kullanımı yeterli olmaktadır oysa diğer saç ilaçları ömür boyu günde 2 defa kullanmayı gerektirir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Procapil içeren spreyler” Yazısında 108 Yorum

 1. iyi günler hocam ben bi sorum olacak. Benim saçlarım biraz kıvırcık. ırsi dökülme yüzünden 1.5 ay önce hairforteye başladım. Diyolar ki saçları jiletle sıfıra vurunca düz çıkıyor. Bunun doğruluk payı nedir hocam tavsiye eder misiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  jilete vurmak kılın genetik yapısını değiştirmez.bunu söyleyenler anatomi fizyoloji bilimlerinden haberi olmayan insanlar

 2. Serdar says:

  Hocam iyi günler ben hair forte kullanıyorum 37-38 gündür. Hastaneye gitmek zorunda kaldım 2 gün hiç kullanamadım 3. gün hergün 2 kere kullanmaya yeniden devam ettim. O 2 günün zararı olur mu?
  Dr.Muharrem Kaya
  bundan sonra ara vermemeye çalış

 3. Ahmet says:

  Hocam iyi günler hair forte yi düzenli kullanmanın yanında banyoda illaki saçımıza uygun bi şampuan mı kullanmamız gerekiyor?
  Dr. Muharrem Kaya
  Hayır herhangi, bir şampuan kullanabilirsiniz.

 4. Halil says:

  iyi günler hocam hair forte spreyin kullanma kılavuzunda kullanmadan önce iyice çalkalayınız yazıyor. Sadece ilk aldığımızda mı yoksa her kullanışımızda mı çalkalıcaz?
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk aldığınızda iyice çalkalayın,her kullanımda birkaç defa çalkalayıp öyle kullanın

 5. ahmet says:

  hocam merhaba sizin önerinizle hair forte aldım. kutusunun resimlerine baktigimda %3 procapil yazısı yeșil renkte gözüküyor her yerde ama benim kutuda siyah renkte. Ama șișenin alt kısmında kabartılmıș olarak hair pharma yaziyor. bu ürün sahte deil değil mi? damlalıkta var sahte olma ihtimali varmı hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  sahte değildir.

 6. Halil says:

  Merhabalar hocam. Yaşım 20. Şakaklarımda 2 yıldır açılma var. Genetik olduğu bariz. Dermatolog bana minoxil yazmıştı. Lakin bir kere kullandıktan sonra inanılmaz dökülme ve baş ağrısı yaptı.Biraz araştırma yaptım. Hairforte daha çok övülen bir ilaç sanırım sanırsam. Kendim alıp kullanmamı önerir misiniz.Birde şampuan sız (karbonat ve sirkeyle) saç yıkama olayına geçtim bende.Bu aralar çok popüler. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
  Dr.Muharrem Kaya
  evet kullanabilirsin.günde iki kez düzenli kullanmalısın.biotin yada xpecia ile desteklersen daha kısa sürede sonuç alırsın.fakat başta minyatürleşmiş olan sağlıksız saçlar dökülüp yerine yeni kalıcı daha güçlü saçlar çıkacaktır.yıkama için saçına uygun şampuan kullanmanı ve iyi durulamanı öneririm

 7. REAL says:

  Genetik dökülme dışında başka bi sorunum mevcut değil.Yaş 23.Birçok yaptığım araştırmada xpecia tablet önerildiği için onu kullanmaya başladım.Biraz saçlarımda etki yaptı gibi.Doktora tekrar gittğimde Hir360 sprey önerdi.Minxoil de 2 kat daha güçlü oldupunu söyledi.1.5 ay gibi sürede sonuç vericekmiş.Yeni çıkan bir ilaçmış.Bu ilaç hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Dr.Muharrem Kaya
  hair 360 ürün içeriğine ulaşamadığım için yorum yapmam doğru olmaz.xpecia tablet kullanabilirsiniz.içeriğini bildiğiniz ve içerik bilgisine ulaşabildiğiniz ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim

 8. Murats says:

  Hocam merhaba 21 yaşindayim genetik sac dokülmem var ve cok döküluyor her yikayisimda tarayisimda 50 60 teli cok rahatlikla geciyor kasinma ve kurulukta mevcut saclarim seyreklesti bunun caresi nedir hocam saclarim kafada sanki emanet dokunmaya gelmiyor dokuluyor benimde moralim bozuluyor boyle olunca ne önerirsiniz yardiminizi bekliyorum saglikla ilgili hicbir problemim yoktur tesekkurler…
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülmede kullanılacak ürünler belli.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet.düzenli kullanmalısınız

 9. Esra says:

  Yoğun saç dökülmesi yaşadım 3ay minoxil kullandım fakat çok yoğun tüylenme yaptı yüz boyun bıraktım dr procapil içeren serum verdi minoxili bıraktığım için yüzümdeki tüylenme dökülür mü çünkü çok yoğun procapil içeren serum Mineaderm
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülmesi beklenir

 10. Mehmet says:

  Merhaba sactellerim cok ince kalınlaşması ver sıklaşması için bi ürün önere bilirmisiniz. şimdiden tşkler
  Dr.Muharrem Kaya
  saç tellerinizin ince olmasına neden olan faktörü belirlemek ve tedaviyi ona göre planlamak gerekir

gajah