Proktoloji kelimesi prokto yani makat bölgesi ve logos yani bilim dalı kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş Latince kökenli bir kelimedir. Makat bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisine bakan branş uzmanına da proktolog denir. Ve şu hastalıklarla ilgilenmektedir
Hemoroid (basur)
Makat Çatlağı (anal fissür)
kadın makat hastalıkları uzmanıKıl dönmesi (pilonidal sinüs)
Fistül (anüste ek kanal olması)
Kondilom (ano genital siğiller)
Anal sinüs
Proktit
Anüs ve rektum kanserleri
Mayasıl (anal dermatit)
Bölgesel kıl dibi iltihapları
Makat apsesi
Anüs estetik sorunları
Makat genişlemesi
Anüs darlığı (anal stenoz)
Proktoloji uzmanları temelde genel cerrahi uzmanlarıdır yani genel cerrahi dalının alt dalıdır. Bir bölgeye yoğunlaştıkları için genel cerrahi branşına giren guatr, meme, safra kesesi, mide, dalak, karaciğer, fıtıklar ve diğer karın için hastalıklarıyla ilgilenmez daha çok makat bölgesi hastalıklarıyla ilgilenir. Buna bağlı olarak gerek teknoloji, gerek bilgi birikimi gerekse tecrübe konusunda genel cerrahlardan daha iyi yerlere gelirler.
Uzman seçiminde bu ve benzeri şekilde spesfik çalışan uzmanlar daha yetkin olmaktadırlar.
Proktoloji Uzmanı Olan Hastaneler.proktoloji uzmanları
Devlete ait sağlık kuruluşlarında genellikle bulunmaz ama araştırma ve eğitim hastanelerinde ve yeterince hoca kadrosu olan üniversitelerde branş ayrımı yapıldığı için bulunmaktadır. Onun dışında genellikle özel sektörde hizmet verirler. Teknoloji sayesinde ayaktan tedavi yapılabildiği için sıklıkla muayenehane ve ayaktan tedavi kliniklerinde bulunmaktadır. Muayenehane konusunda en ünlü kişi Op.Dr.Mevlüt Topbaş bilinir, klinik olarak ta Türkiye’de 5 şube ile hizmet veren idea klinik öne çıkmaktadır.
Kadın Proktoloji Uzmanı ;
proktologNe yazık ki Türkiye bu konuda oldukça şanssız. İki sebeple şanssız ; birincisi Kadın makat hastalıkları uzmanı sayısı az, ikincisi ise mutaasıp kadın sayısı fazla olduğu için talep fazla. İnternet şöyle bir araştırıldığında Op.Dr.Seher Şirin adı öne çıkmaktadır. Op Dr Seher Şirin proctoloji yanı sıra meme hastalıklarıyla da ilgilenmektedir ve her iki konuda da çok sayıda bilimsel çalışmaya katkı sağlamıştır. Uzun yıllar İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde eğitmen olarak çalışması çok sayıda bilimsel çalışmanın önünü açmıştır. İletişim bilgileri için kişisel sitesi sehersirin.com sitesine bakılabilir.

Proktolog krem isimli ilaç bu uzmanlık alanını çağrıştırması için kullanılmıştır.

 

 

bayan hemoroid uzmanı

 

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Proktoloji Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar” Yazısında Yorum Yok

penyu