Kullanılan cihaz radyo frekanstır ve kullandığı enerji radyo dalgasıdır. https://www.varisistanbul.com/radyofrekans-tedavisi.html tıbbın bir çok alanında kullanılmaktadır ve her gün yeni bir branşın hizmetine girmektedir. Kullanılan radyo dalgaları kanser tedavisinde radyasyon enerjisinden çok farklı bir enerji türüdür. Üretilen enerji 4 mega hertz dalga boyunda bir enerji türüdür ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Kesinlikle radyasyon içermemektedir.
Radyo frekans adıyla anılan bu cihazla ince ve orta kalınlıkta kılcal damar tedavisinde kullanılır. Deri üzerinden direk damara dokunularak uygulanır, cihazın ucu damara değdiği an varis yok olur. Çok pratiktir ve oldukça etkindir. Uygulama genellikle tek seansta tamamlanır ancak çok yaygın vakalarda seans gerekebilir. Kliniklerin yaklaşımları farklılık gösterebilir ancak radyo frekans uygulamalarının seanslarından artı ücret alınmamaktadır, yani tüm varisler bitinceye kadar devam edilir.

Radyo Dalgalarıyla Varis Tedavisi

 • Belirlenmiş hiçbir yan etkisi yoktur
 • Uygulama çok pratiktir, işlem anında damarın yok olduğu görülür
 • Maliyeti düşüktür
 • Tüm kılcal (yüz,burun bacaktaki) varislerin tedavisinde güvenle kullanılabilir.
 • Acı çok az olduğu için uyuşturucuya ihtiyaç duyulmaz.
 • Ameliyat edilemeyecek kadar ince damarlara kalıcı çözüm getirir
 • Köpük veya skleroterapi uygulanamayan damarlar yok edilebilir.
 • Uygulama sonrası bandaj uygulanmaz.
 • Hasta sosyal yaşamını sürdürürken tedavisini yaptırabilir, işlem sonrası işine evine dönebilir
 • İşlem bitiminde hiç iz kalmaz, iz özellikle yüz bölgesinde önemlidir.
  Kılcal damarlar genellikle ciddi ağrı yapmaz ancak bir çok vakada tedavi bitiminde ağrıların düzeldiği görülür.
  Bilgiler haberler.com dan alınmıştır

Radyo dalgalarıyla varis tedavisi yapan klinikler

Konu ile ilgili olan ve internette karşılaşabileceğiniz bir diğer yöntem ise radyo frekansla varis ameliyatıdır. Bu bir tür ameliyattır. Deri kesilir hastalıklı damar bulunup açığa çıkarılır, damarın içinden bir tel gönderilir ve telin ucunun değdiği damarın yanması sağlanır. Bu işlem kalın damarlarda uygulanmaktaydı ancak başarısının çok düşük olması yani hastaların neredeyse tamamında varisin yeniden oluşması sebebiyle artık terk edilmiş bir yöntemdir. Benzer şekilde damarın içinden girilerek yakmaya yarayan lazer ameliyatı da (EVLA- endo venöz lazer ablasyon) benzer şekilde kullanımı giderek azalmaktadır.

RF ve diğer yöntemlerle ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Radyo dalgalarıyla varis tedavisi” Yazısında Yorum Yok

tikus