Makat çatlağının ilaçla tedavisi için kullanılan nitrogliserin içeren krem rectogesic adıyla bir ilaç ithal ediliyordu bir şekilde ithalatı durduruldu. Proctoloji uzmanları da eczacının yapıp vereceği şekilde reçete etmeye başladılar. Bir firma rectoderm merhem adıyla bir ürün çıkardı ama cerrahların alışık olduğundan çok pahalı bir şekilde piyasaya sürüldü. Sayfanın alt kısmında Rectoderm kadar etkili, yan etkisi fazla olmayan ve daha ekonomik ilaç Anuflex Merhemde kısaca ele alınmıştır. Anuflex Merhemi araştırmadan karar vermemlisiniz.

rektoderm

Rectoderm

Eczacının eczanede hazırlayıp sunduğu ilaç 30 TL iken fabrikasyon olarak binlerce birden üretilen ilaç 119 TL gibi astronomik bir fiyatla piyasaya verildi. Daha kötüsü rectoderm fiyatı üretici tarafından belirlendiği için SGK ödememektedir, buna karşın eczacının hazırlayıp verdiği merhem SGK tarafından karşılanmaktadır. Yani basit bir makat çatlağı hastalığında hasta ya eczanede hazırlatıp hiç para vermeyecek yada rectoderm alıp 119 Lira ödeyecek. Hastaların böyle bir ikilemde kalması sağlık adına son derece rahatsız edici.
Sonradan piyasya verilen Anrekta Merhem ve Anuflex Merhem rekabeti kızıştırarak fiyatları çok daha aşağı çekecektir.

Rectoderm krem içeriğindeki nitrogliserin ( gliseril trinitrat) dir ve bir tek formda üretilmektedir. Doktor muayenesi sonucu eczanede yapılacak ilaç ise doktorun önerdiği yoğunlukta yapılır doktor da bunu hastanın durumuna göre azaltıp artırdığı için daha iyi sonuç alınması beklenir.

Makat Çatlağı İlaçla Tedavisi

Kremle anal fissür tedavisinde daha çok erken dönem yani ilk bir-iki hafta içinde kullanılırsa hastaların ancak % 20 kadarında kısmen haratlama sağlar. Ancak kronikleştikten sonra pek etkili olması beklenmez bu sebeple makatınızda çatlak olduğu yönünde şüpheniz varsa en kısa sürede dışkılama alışkanlığınızı düzenlemeli, tedavi başlamalı ve kesinlikle kabızlık sorununu çözmelisiniz.

Rectoderm Fiyatı

Olması gerekenden daha pahalıdır, 119 TL civarına satılmaktadır. Pahalı olmasının en önemli sebebi halihazırda rakip bir ürün olmaması ve fiyatının Sağlık Bakanlığınca değil üretici tarafından belirlenmesidir. Aynı maddeyi içeren ilacın eczanede yapılan formu 30 TL ye satılırken yine aynı hastalığın tedavisinde kullanılan Anuflex 49 TL ye satılırken bunun 119 TL ye satılması izah edilebilir bir durum değildir.

Rectodermi Devlet Ödüyor mu?

Ödenen grup ilaçlardan olmadığı için resmi reçeteyle yazılmaz ve devlet ödemez. Aslında devletin ödediği grup ilaçlardan olsa fiyatını devlet belirleyeceği için şu ankinin yarı fiyatına satılırdı.

Anrecta Merhem

Rectodermle tamamen aynıdır, etkileri ve yan etkilerinin de aynı olması beklenir. Aralarındaki tek fark fiyat farkıdır. Anrecta 102 TL ye satılmaktadır. Kalite açısından fark beklenmediği için tercih edilebilir. Bu fiyatlar Temmuz 2018 de yazılmış olup zamanla değişebilir.

Anuflex Pomad

Anrecta ve Rectodermle aynı etkilere sahiptir, bunlara ek olarakbölgesel uyuşturucu etkisi de vardır. Bölgesel uyuşturma etkisi sayesinde tuvalette acı ve ağrı ilk kullanımda azalır. Bitkisel içerikli olduğu için yan etki yapmaz. Daha uygun fiyata satılmaktadır.

Rectoderm yan etkileri

Rectoderm makat çatlağı ( anal fissür ) tedavisi için Türkiye de satılan tek ilaçtır. Daha önce rectogesic adıyla ithal bir ürün vardı ancak ithalatı durduğu için satışı yoktur. Rectogesic olumsuz etkileri de yaklaşık aynı düzey sıklıktaydı ancak % 0.2 lik formunun olması hastaya seçenek sunardı, alternatifini üreten firma sadece % 0.4 (binde 4) lük üretmektedir, olumsuz etkisi çok daha sık görülmektedir, hatta satın alan hastaların önemli bir kısmı istenmeyen etkiler sebebiyle ilacı kullanamamaktadır.rectoderm baş ağrısı

En sık görülen baş ağrısıdır, dayanılmaz düzeylere kadar çıkabilir hatta hasta ilacı kesmek zorunda kalabilir. Bu durumda kullanılan miktar giderek azaltılmalıdır ancak miktar azaltılınca yeterince alana yayılamaz ve etkisi olmaz.

İkinci sıklıkta tansiyon düşmesi görülür. Tansiyon düşüklüğü beklenenden sık olmaktadır ve bazen hastalar tansiyonun çok düşmesine bağlı olarak ayağa kalkamaz, uzun süre tuvaletten çıkamaz. Tansiyon çok düşerse tehlikeli olabilir bu sebeple oturup düzelmesi beklenmelidir.

Bu sorunların rahatsız edici düzeylerde olması durumunda öncelikle ilaç dozu yani kullanılan merhem miktarı bir öncekinin yarısına düşürülmelidir. Yine sorun olursa onun da yarısına düşürülmelidir.

Çok sık görülen bu iki ciddi yan etki dışında görülen diğer olumsuz etkiler şunlardır;
Nefes almada zorluk
yutma zorluğu
Yüzde,dilde, dudakta şişme
Ciltte kabarma ve şiddetli kaşınma
Baş dönmesi
Mide bulantısı, kusma
Çarpıntı
Göğüs ağrısı
Methemoglobilin artışı
Bunlar gibi istenmeyen etkiler görüldüğünde ek sorunlar olabileceğinden ve de ilacı kesmek gerekebileceğinden doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bitkisel Fissür  Kremi

Böyle bir krem olup olmadığını bilmiyorum ama google dan aradığım kadarıyla göremedim. Bence yukarıdaki ilaçlardan daha uygun fiyata, daha etkili ve daha az yan etkisi olan ilaçlar olmalı diye düşünüyorum. İçeriğinde meyan kökü (bitkisel kortizondur), at kestanesi (damar genişletici etkisiyle fissürün daha iyi beslenmesini sağlar), aynısafa otu (makat kaslarını gevşetir), karanfil (bölgesel uyuşturucu etkisi vardır) özleriyle hazırlanacak bir kremin rectodermden daha etkili olabileceğini ve bunu yaparken de tansiyon düşmesi gibi ciddi, baş ağrısı gibi rahatsız edici yan etkiler de görülmez.

Bu yazı yazıldıktan yıllar sonra anal fissür tedavisinde kullanılan anuflex pomad adıyla bir ilaç piyasaya verildi. İçeriği ayrıntılı inceledimi başarılı olması beklenir ancak kesinlikle kabızlık ta engellenmelidir. Yukarıdaki bitkileri evde karıştırıp merhem elde etmek oldukça zordu, hazır bir ilaç çıkarılmış olması memnuniyet verici.

Anuflex Krem

Bir çok bitkisel aktif ile desteklenmiştir, bu bitkisel aktiflerden iki tanesi ve etkisi çok önemlidir. Karanfil yağı içeriğindeki eugenol sayesinde uygulandığı alanı belirgin ölçüde uyuşturur ve acıyı azaltır, diğer bir etkili bitkisel aktif te aynısafa otu özütü, aynısafa otu özü kas gevşetici etki yaparak fissürün iyileşmesini sağlar. Tek ürünle iki etki elde edilmekte ve daha az ağrılı dışkı ile dışkılama sonrası ağrıda azalma elde edilir. Dışkılamadan bir kaç dakika önce ve dışkılamadan sonra nohut kadar sürülmesi yeterlidir.

Makat Çatlağı Kremleri Fiyatları

Anuflex Krem fiyatı 49 TL
Rectoderm Merhem Fiyatı 119 TL
Anrecta  Merhem Fiyatı 102 TL
Rectomer (piyasaya verilmemiştir)
Anestol Pomad Fiyatı 12 TL (Tekbaşına etkisizdir rectodem veya Anrecta ile birlikte kullanılır)

Rectodermi Devlet Karşılar mı?

Hayır karşılamaz aslında diğer fissür ilaçları Anuflex ve Anrecta da devlet tarafından karşılanmaz. Anestol karşılanır ama o da yardımcı ilaçtır asıl fissür ilacı değildir.

Anuflex Krem Yan Etkileri

Makat çatlağı tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç Anuflex krem yaklaşık aynı sonucu verirken bu tür yan etkilere neden olmaz. Anuflex içeriği bitkisel aktiflerle oluşturulmuştur, nitro gliserin gibi kas gevşetici etki yanı sıra bölgesel uyuşturucu etkisi de vardır. Rectodermle anestol birlikte kullanılırken Anuflex merhem tek başına yeterlidir.

Rectodermin prospektüsü diğer istenmeyen etkileri şu şekilde belirtmiştir. Bitkisel makat çatlağı merhemlerinin bunlar ve benzeri sorunların yaşanmasına neden olmaz.rectoderm yan etkileri

Anrecta Merhem

Aynı içeriği sahip olması sebebiyle, etkileri, yan etkileri, kullanılışı rectodermle aynıdır. Fiyatı Rectodermden % 15 kadar daha ucuzdur. Rectodermin satış fiyatı 119 TL, anrecta satış fiyatı 102 TL, Anuflex satış fiyatı 49 TL dir. (Temmuz 2018 fiyatıdır zamanla artabilir)

İlaçla tedaviden sonra fissür tekrarlar mı ?

Evet kabız kalınırsa tekrarlayabilir. Kabızlık yaşanmazsa tekrarlaması beklenmez. Kabızlık sorununu kalıcı olarak çözmezseniz makat yeniden yırtılabilir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışma sonuçları bu yöndedir.
Tekrarlayan anal fissürlerde ameliyat veya botox tedavisi daha doğru ve kalıcı çözümdür.

https://www.ideaklinik.com/makat-catlagi-kremi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Rectoderm krem” Yazısında 15 Yorum

 1. Emel says:

  Merhaba hocam ben 5 ay önce Doğum yaptım herşey yolundaydı ta 2 ay öncesine büyük tuvalemi yaparken can kesiği gibi bir ağrı oluyordu önce önemsemedim normal Doğum sonrası ıkınmadan olabileceğini düşündüm.sonra kanama oldu hemen genel cerraha göründüm anestol krem osmolak şurup arveles verdi sıcak su önerdi bir süre iyi geldi hatta azaldı ama şimdi yine başladı hatta ağrı daha uzun sürüyor ama kanama olmuyor hayatım işkenceye döndü
  Dr.Muharrem Kaya
  kronik anal fissür oluşmuş.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmenizi ve botox enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm

 2. Anonim says:

  Hocam herşeye okdr çok dikkat ediyorumki ama 2 ay oldu iyileşmedi fissür . Okdr taze duruyorki makat bölgem parçakanmş gibi . Nasıl gececek bu . Tavuk g..ötü gibi duruyo afedersiniz. Bu botox yalanmıydı . 2 en fazla 6 haftada iyileşir deniyordu . Çalışmıyorm evdeyim herseye cok dikkat ediyorm ama iyileşmiyo . Bunaldım ya ne yapayım söyleyin sabrım kalmadı .
  Dr.Muharrem Kaya
  kontrole gitmelisiniz.apılan doz yetersiz kalmış olabilir

 3. okan says:

  Hocam bu RECTODERM ile RECBUTİN aynımı acaba ?
  Dr Muharrem Kaya
  Hayır hiçbir benzerliği yok

 4. Hatice says:

  Merhaba ben hatice 19 yasindayim yaklasik 3 hafta once doktora gittim ve makat catlagi teshisi konuldu doktora gittigimde de sikayetlerim yaklasik 2 haftalikti ama yogun bir agrim sizim veya bi sikayetim yoktu cok az bi acima oluyodu tuvalaletimi yaparken o kadar. Doktor bana anestol pomad prostomol ve el yapimi bi ilac yazdi 3 haftadir kullaniyorum yine bi agrim olmuyo acima da yok sadece arada tuvaletimi yaprken oluyo ama o da az yanii ama makatimda su toplamasi gibi morumsu kucuk bi sislik var bu neden kaynaklaniyo ciddi bi durum mu lutfen bana yardimci olur musunuz simdiden tesekkur ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  Fissür ciddi bir sorun değil ama iyileşmezse yaşam kalitesini düşürür. Kabızlığı engelleyin düzelmezse botox yapılır veya ameliyat olursunuz

 5. Enes says:

  Hocam ben makatımda tuvalet sonrası agrı olunca 1 hafta içinde özel bi hastaneye gittim. Dr muayene etti dışarda meme göremeyince ultrason istedi çektim dedi sende iç meme hemoroid var ameliyat olmalısın dedi bende istemedim agrı kesici yaptırdım gittim. Sonra yememe dikkat ettim duohalac kullandım anestol kullandım agrım ilk zamanlardaki gibi deildi. Başka bi doktora gittim bende hemoroid var dedim dr baktı hemoroid kremleri verdi. Kullandım ve hala tuvalet sonrası agrım oluyordu 3-4 saat. Ben internetten araştırmalar yapıyordum belirtilerimin anal fissül oldugunu düşündüm 1 ayın sonunda devlet hastanesine gittim çatlak şüphem var dedim. Dr baktı ve çatlak var dedi ve bana anestol, kortos ve recbutin verdi dışkı yumuşatacı ile beraber. Sordum kronikleşmiş mi diye yok dedi. Ve gittim. Araştırdıktan sonra Bu ilaçların hepsi hemoroid için fissür için deildi. Bende internetten araştırdıktan sonra rectoderm kullanmaya başladım. 5. Günüm kremi sürdükten sonra iyi oluyorum eski hayatıma dönmüş oluyorum. Sizce bu krem beni tedavi eder mi kabız olmadıgım takdirde.
  Dr Muharrem Kaya
  şikayetleriniz 1 ayı geçti ise kronikleşmiş olabilir.ama kreme cevap verdiyse beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyerek bu sorundan belkide kurtulabilirsiniz.eğer tekrar ederse botoxla tedavi olmanızı öneririm

bebek