Makat çatlağının ilaçla tedavisi için kullanılan nitrogliserin içeren krem rectogesic adıyla bir ilaç ithal ediliyordu bir şekilde ithalatı durduruldu. Proctoloji uzmanları da eczacının yapıp vereceği şekilde reçete etmeye başladılar. Bir firma rectoderm merhem adıyla bir ürün çıkardı ama doktorların alışık olduğundan çok pahalı bir şekilde piyasaya sürüldü.

Rectoderm
Eczacının eczanede hazırlayıp sunduğu ilaç 30 TL iken fabrikasyon olarak binlerce birden üretilen ilaç 102 TL gibi astronomik bir fiyatla piyasaya verildi. Daha kötüsü rectoderm fiyatı üretici tarafından belirlendiği için SGK ödememektedir, buna karşın eczacının hazırlayıp verdiği merhem SGK tarafından karşılanmaktadır. Yani basit bir makat çatlağı hastalığında hasta ya eczanede hazırlatıp hiç para vermeyecek yada rectoderm alıp 102 TL ödeyecek. Hastaların böyle bir ikilemde kalması sağlık adına son derece rahatsız edici.
Önümüzdeki aylarda piyasya verilecek olan Rectomer Merhem ve Anuflex Merhem rekabeti kızıştırarak fiyatları çok daha aşağı çekecektir.

Rectoderm krem içeriğindeki nitrogliserin ( gliseril trinitrat) dir ve bir tek formda üretilmektedir. Doktor muayenesi sonucu eczanede yapılacak ilaç ise doktorun önerdiği yoğunlukta yapılır doktor da bunu hastanın durumuna göre azaltıp artırdığı için daha iyi sonuç alınması beklenir.

Aslında hastaların sadece az bir kısmında bir miktar rahatlama sağlayan yani makattaki asıl sorunu kalıcı olarak çözemeyen bir kreme 92 TL vermek yerine daha kalıcı bir tedavi yöntemi olan botox enjeksiyonu daha akıllıca bir tedavi gibi görünmektedir.

Makat Çatlağı Tedavisi
Kremle anal fissür tedavisinde daha çok erken dönem yani ilk bir-iki hafta içinde kullanılırsa hastaların ancak % 20 kadarında kısmen haratlama sağlar. Ancak kronikleştikten sonra pek etkili olması beklenmez bu sebeple makatınızda çatlak olduğu yönünde şüpheniz varsa en kısa sürede dışkılama alışkanlığınızı düzenlemeli, tedavi başlamalı ve kesinlikle kabızlık sorununu çözmelisiniz.

Rectoderm Yan Eklileri
Önemli bir hasta kitlesi dayanılmaz baş ağrısı nedeniyle tedaviyi yarım kesmektedir, diyer bir ciddi yan etkisi ise tansiyon düşmesidir. Tansiyon düşmesi sebebiyle tuvalette yığılıp kalan hastalar da vardır. Bunların dışında daha seyrek ve önemsiz yan etkileri prospektüründe karaciğer, böbrek ve kalp hastalarının dikkatli kullanılması önerilmektedir.
Damar genişletici etkisi sebebiyle makattan kanamaya neden olabilir.

Rectoderm Fiyatı
Olması gerekenden daha pahalıdır, 92 TL civarına satılmaktadır. Pahalı olmasının en önemli sebebi halihazırda rakip bir ürün olmaması ve fiyatının Sağlık Bakanlığınca değil üretici tarafından belirlenmesidir. Aynı maddeyi içeren ilacın eczanede yapılan formu 30 TL ye satılırken bunun 92 TL ye satılması izah edilebilir bir durum değildir. İlaçla tedavi olduktan sonra fissür tekrarlar mı ?

Evet  ilk kabızlıkta % 85 ihtimalle tekrarlayabilir.Kabızlık sorununu kalıcı olarak çözmezseniz makat yeniden yırtılabilir.Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar krem tarzı ilaçlarla düzelen makat çatlakları ilk kabızlıkta % 85 ihtimalle yeniden oluşmaktadır.
Tekrarlayan anal fissürlerde ameliyat veya botox tedavisi daha doğru ve kalıcı çözümdür. https://www.ideaklinik.com/makat-catlagi-kremi-rectoderm.html
rektoderm

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Rectoderm krem” Yazısında 15 Yorum

 1. Emel says:

  Merhaba hocam ben 5 ay önce Doğum yaptım herşey yolundaydı ta 2 ay öncesine büyük tuvalemi yaparken can kesiği gibi bir ağrı oluyordu önce önemsemedim normal Doğum sonrası ıkınmadan olabileceğini düşündüm.sonra kanama oldu hemen genel cerraha göründüm anestol krem osmolak şurup arveles verdi sıcak su önerdi bir süre iyi geldi hatta azaldı ama şimdi yine başladı hatta ağrı daha uzun sürüyor ama kanama olmuyor hayatım işkenceye döndü
  Dr.Muharrem Kaya
  kronik anal fissür oluşmuş.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmenizi ve botox enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm

 2. Anonim says:

  Hocam herşeye okdr çok dikkat ediyorumki ama 2 ay oldu iyileşmedi fissür . Okdr taze duruyorki makat bölgem parçakanmş gibi . Nasıl gececek bu . Tavuk g..ötü gibi duruyo afedersiniz. Bu botox yalanmıydı . 2 en fazla 6 haftada iyileşir deniyordu . Çalışmıyorm evdeyim herseye cok dikkat ediyorm ama iyileşmiyo . Bunaldım ya ne yapayım söyleyin sabrım kalmadı .
  Dr.Muharrem Kaya
  kontrole gitmelisiniz.apılan doz yetersiz kalmış olabilir

 3. okan says:

  Hocam bu RECTODERM ile RECBUTİN aynımı acaba ?
  Dr Muharrem Kaya
  Hayır hiçbir benzerliği yok

 4. Hatice says:

  Merhaba ben hatice 19 yasindayim yaklasik 3 hafta once doktora gittim ve makat catlagi teshisi konuldu doktora gittigimde de sikayetlerim yaklasik 2 haftalikti ama yogun bir agrim sizim veya bi sikayetim yoktu cok az bi acima oluyodu tuvalaletimi yaparken o kadar. Doktor bana anestol pomad prostomol ve el yapimi bi ilac yazdi 3 haftadir kullaniyorum yine bi agrim olmuyo acima da yok sadece arada tuvaletimi yaprken oluyo ama o da az yanii ama makatimda su toplamasi gibi morumsu kucuk bi sislik var bu neden kaynaklaniyo ciddi bi durum mu lutfen bana yardimci olur musunuz simdiden tesekkur ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  Fissür ciddi bir sorun değil ama iyileşmezse yaşam kalitesini düşürür. Kabızlığı engelleyin düzelmezse botox yapılır veya ameliyat olursunuz

 5. Enes says:

  Hocam ben makatımda tuvalet sonrası agrı olunca 1 hafta içinde özel bi hastaneye gittim. Dr muayene etti dışarda meme göremeyince ultrason istedi çektim dedi sende iç meme hemoroid var ameliyat olmalısın dedi bende istemedim agrı kesici yaptırdım gittim. Sonra yememe dikkat ettim duohalac kullandım anestol kullandım agrım ilk zamanlardaki gibi deildi. Başka bi doktora gittim bende hemoroid var dedim dr baktı hemoroid kremleri verdi. Kullandım ve hala tuvalet sonrası agrım oluyordu 3-4 saat. Ben internetten araştırmalar yapıyordum belirtilerimin anal fissül oldugunu düşündüm 1 ayın sonunda devlet hastanesine gittim çatlak şüphem var dedim. Dr baktı ve çatlak var dedi ve bana anestol, kortos ve recbutin verdi dışkı yumuşatacı ile beraber. Sordum kronikleşmiş mi diye yok dedi. Ve gittim. Araştırdıktan sonra Bu ilaçların hepsi hemoroid için fissür için deildi. Bende internetten araştırdıktan sonra rectoderm kullanmaya başladım. 5. Günüm kremi sürdükten sonra iyi oluyorum eski hayatıma dönmüş oluyorum. Sizce bu krem beni tedavi eder mi kabız olmadıgım takdirde.
  Dr Muharrem Kaya
  şikayetleriniz 1 ayı geçti ise kronikleşmiş olabilir.ama kreme cevap verdiyse beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyerek bu sorundan belkide kurtulabilirsiniz.eğer tekrar ederse botoxla tedavi olmanızı öneririm

monyet