Rectoderm makat çatlağı ( anal fissür ) tedavisi için Türkiye de satılan tek ilaçtır. Daha önce rectogesic adıyla ithal bir ürün vardı ancak ithalatı durduğu için satışı yoktur. Rectogesic olumsuz etkileri de yaklaşık aynı düzey sıklıktaydı ancak % 0.2 lik formunun olması hastaya seçenek sunardı, alternatifini üreten firma sadece % 0.4 (binde 4) lük üretmektedir, olumsuz etkisi çok daha sık görülmektedir, hatta satın alan hastaların önemli bir kısmı istenmeyen etkiler sebebiyle ilacı kullanamamaktadır.rectoderm baş ağrısı

Rectoderm Yan Etkileri ; En sık görülen baş ağrısıdır, dayanılmaz düzeylere kadar çıkabilir hatta hasta ilacı kesmek zorunda kalabilir. Bu durumda kullanılan miktar giderek azaltılmalıdır ancak miktar azaltılınca yeterince alana yayılamaz ve etkisi olmaz.

İkinci sıklıkta tansiyon düşmesi görülür. Tansiyon düşüklüğü beklenenden sık olmaktadır ve bazen hastalar tansiyonun çok düşmesine bağlı olarak ayağa kalkamaz, uzun süre tuvaletten çıkamaz. Tansiyon çok düşerse tehlikeli olabilir bu sebeple oturup düzelmesi beklenmelidir.

Bu sorunların rahatsız edici düzeylerde olması durumunda öncelikle ilaç dozu yani kullanılan merhem miktarı bir öncekinin yarısına düşürülmelidir. Yine sorun olursa onun da yarısına düşürülmelidir.

Çok sık görülen bu iki ciddi yan etki dışında görülen diğer olumsuz etkiler şunlardır;
Nefes almada zorluk
yutma zorluğu
Yüzde,dilde, dudakta şişme
Ciltte kabarma ve şiddetli kaşınma
Baş dönmesi
Mide bulantısı, kusma
Çarpıntı
Göğüs ağrısı
Methemoglobilin artışı
Bunlar gibi istenmeyen etkiler görüldüğünde ek sorunlar olabileceğinden ve de ilacı kesmek gerekebileceğinden doktorunuzla görüşmelisiniz.

Anrecta Merhem
Aynı içeriği sahip olması sebebiyle, etkileri, yan etkileri, kullanılışı rectodermle aynıdır. Fiyatı Rectodermden % 15 kadar daha ucuzdur. Rectoderm satış fiyatı 119 TL, anrecta satış fiyatı 102 TL, Anuflex satış fiyatı 49 TL dir.

Anuflex Krem Yan Etkileri
Makat çatlağı tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç Anuflex krem yaklaşık aynı sonucu verirken bu tür yan etkilere neden olmaz. Anuflex içeriği bitkisel aktiflerle oluşturulmuştur, nitro gliserin gibi kas gevşetici etki yanı sıra bölgesel uyuşturucu etkisi de vardır.

Bitkisel makat çatlağı merhemlerinin bunlar ve benzeri sorunların yaşanmasına neden olmaz.

Rectoderm prospektüsü diğer istenmeyen etkileri şu şekilde belirtmiştir. rectoderm yan etkileri

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Rectoderm yan etkileri” Yazısında 2 Yorum

 1. esra says:

  MERHABALAR BEN 10 YIL ONCE ANAL FISSUR OLMUSTUM UZUN BI SURE DEVAM ETMISTI AKTARDAN KEPEK ALMISTIM HERGUN YOGURDUN ICERISINE KOYUP YIYORDUM DISKIMI YUMUSATMISTI VE GECMISTI.SIMDI YENIDEN TEKRARLADI BU ACIYI YASAMAYAN BILEMEZ 2 AY UGRASTIM KULLANMADIGIM ILAC FITIL KALMADI HIC BI ISE YARAMADI ARTIK SON CARE AMELIYAT OLUCAKTIM KI TANIDIK DR TAVSIYESI ILE RECTORDEM KULLANMAYA BASLADIM.ILK KULLANDIGIM AN INANILMAZ BIR BAS AGRISI OLDU SABAHA KADAR ISTIFRA ETTIM HALSIZ KALDIM KULLANIM MIKTARINA COK DIKKAT EDILMESI GEREK ILK ZAMANLARDA.ZAMANLA ARTTIRABILIRSINIZ MIKTARI.INANILMAZ IYI GELDI COK SUKUR SUAN GAYET IYIYIM.TUVALETIMI YAPMADAN ONCE ANESTOL,YAPTIKTAN SNR FURACİN 12 SAATTE BİR DE RECTODERM KULLANDIM AGRILARIM SONA ERDI VE HER GECE DOGADANIN KAYISI CAYINI ICTIM KABIZLIK SORUNUNA BIREBIR COZUM.SANCIDAN YURUYEMIYORDUM HIC BI SEY YIYEMIYORDUM COK SUKUR HEPSI GERIDE KALDI INSALLAH HERKES FAYDA GORUR

  • Seda says:

   Esra hanım merhaba bir sene öncesinde yorum yazdığınızı görüyorum şuan anal fissürünüz ne durumda rectodermi ilk hafta kullandığımda gayet iyiydim bıraktığımda tekrar ağrılar başladı tekrar kreme başladığımda iyi gelmemeye başladı sizdede böyle sorun olmuşmuydu cevap yazarsanız sevinirim
   Dr Muharrem Kaya
   kremi bırakmanızdan değil beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlememenizden kaynaklanıyor ağrıların geri gelmesi.fissürünüz kronikleşmiş.botoxla tedavi olmalısınız.ameliyatta nüks edebilir.üstelik nüks ederse daha çok üzülebilirsiniz.çünkü gaz ve dışkı kaçırma gibi riskleri var ama botoxla tedavi olduğunuzda bu riskleri taşımıyorsunuz

domba