pedikap

Bit ilacı 3 guruba ayrılır. Bunlar son birkaç yıldır kullanılan ve giderek yaygınlaşanlar, böcek ilacı içeren ve kullanımı giderek azalanlar ve eskiden kullanılmış ama arık terk edilmiş ilaçlardır. Bitkisel bit ilaçları konu sonunda kısaca bahsedilse de ayrı bir sayfada incelenecektir.

Seçeceğiniz saç biti ilacı
Sonuç kesin olmalıdır
bit ilaçları yan etkisi– Kullanılan maddenin insanı zehirleyici etkisi olmamalıdır
– Kokusu kötü olmamalıdır (çocuğun rahatsız olup tedaviyi reddetmemesi için)
– Taramayı basitleştirmelidir (yoksa temizlik saçları kırar)
– Yumurtaları da öldürmelidir (kısa sürede yeniden bit oluşmaması için )
– Tahriş etmemelidir (çocukların cildi çok hassastır)
– Önemsiz de olsa yan etki göstermemelidir.
– Tekrar bitlenmeyi engellemelidir
En iyi saç biti ilacı diye düşünüldüğünde dimetikon içeren ilaçlar akla gelir, çünkü anneler çocukları için yan etkisi olmayan ilaç kullanmak isterler.

Saç Biti İlaçları

1-Biti nefessiz bırakarak boğup öldüren ilaçlar;
Bu gurup dimetikon ( dimethicon ) denilen aktif maddeyi içerir, uygulaması kolay başarısı % 100 e yakındır, sirkeleri de öldürdüğü için tekrar bit oluşmaz. Bilinen hiçbir yan etkileri yoktur. Diğerlerinin tümüyle piyasadan kalkmasını sağlayacak kadar hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Başlangıçta şüpheyle yaklaşan doktorlar da dimetikon içeren ilaçların sonuçlarını gördükçe zararlı madde içeren ilaçlardan vazgeçmektedir.

Pedikap Set (sprey + şampuan+plastik tarak+çelik tarak)
bit kaşıntısı nasıl geçerParanit şampuan
Baybit sprey
Baybit şampuan
Paranit sprey
Dura nyt losyon
Duranyt şampuan
Plusnit sprey
Bitex sprey
Bitrin sprey
Nyda sprey
Bit ilaçları içerisinde set olarak satılan tek ilaç pedikap saç biti temizlik setidir. Yine tedavi sonrası tekrarlamasını engelleyen tek ilaç ta pedikap settir.
Tüm bunlar bölgesel olarak kullanılır, başarıları kesindir, hastalık başkasından yeniden alınmazsa hastalık tekrarlamaz, ek olarak bit kovucu şampuan da kullanılırsa tekrar oluşması mutlak engellenir. Bilinen hiçbir yan etkisi olmaması önemli avantajlarındandır. Yukarıda yazılanlar arasında pedikap tedavi etmek yanı sıra sonraki bir yıl boyunce yeniden bitlenmeyi de engeller. Özellikle okul dönemlerinde okullarda ve kreşlerde çocuklar arasında sürekli dolaşacağı için yeniden bitlenme riski çok yüksektir. Bir yıl koruma etkisi pedikapı tercih etmek için önemli bir sebeptir.
2- Sinek öldürücü (tarım ilacı olarak ta kullanılır) madde içerenler (permetrin, deltametrin vs )
çocuklar için bit ilacıBir tür zehirdir ve farklı dozlarla da olsa tüm canlıları öldürdüğü gibi biti de zehirleyip ölmesini sağlar. Yumurtalara hiç etkisi olmadığı için yeniden ortaya çıkabilir. Böcek zehri içermesi sebebiyle tehlikeli bir ilaçtır ve özellikle çocuklarda kullanılacaksa çok dikkatli kullanılması gerekir. İçilmesi öldürücü olabileceğinden çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza edilmelidir. Böcek zehri içeren ilaçların en önemli olumsuzluğu parazitin zamanla maddeyi tanıyarak ondan etkilenmemesidir yani ilacın etkisini kaybetmesidir. Bu gurup ilaçlar şampuan yada solüsyon şeklinde satılır.

Sumitrin içerenler ; anti bit adlı tek ürün vardır.
Permetrin içerenler (permetrin tarım ilacı olarak ta kullanılır)
Kwellada Losyon
Kwellada Şampuan
Kwellada Şampuan
Metrin Bit Şampuanı
Metrin Krem
Niksen Şampuan
Zalvor Deri Kremi %5

Malation ve DDT içerenler; Çok toksik ve tabiatta uzun süre parçalanmadan zehirli olarak kaldıkları için kullanımı sınırlıdır.
Böcek zehri gibi etki eden diğer maddeler; Bu guruptan olan ilaçlar saç biti tedavisinde kullanımı büyük oranda azalmıştır daha çok kasık biti için kullanılır.
Gamma Benzen Hekzaklorid, benzil benzoat, fenotrin –sumitrin
Bit İçin Hap
Ağızdan alınarak kanı emen biti öldürerek etkili olan hap şeklinde kullanılan ilaçlar;
Sulfamethoxazole / Trimethoprim
Ivermectin
Albendazole
Levamisole
bu gurup ilaçlar yani haplar pek kullanılmamaktadır. başarısı düşük be dimetikona kıyasla daha fazla yan etkisi vardır, ayrıca günlerce almak gerekir.

Bitkisel Saç Biti İlacı
kulak arkasında kaşıntıKrizantem çiçeğinin tohumundaki bir maddenin (permetrine benzer pyretrin adlı madde) yani tohumun özünün parazit öldürücü etkisi vardır ancak istenilen yoğunluğun sağlanması son derece güçtür. Laboratuar ortamında etkili doz elde edilse bile permetrin adlı böcek zehrinin 1/3 ü kadar zehirleyici etkisi vardır. Permetrin krizantem çiçeğinden elde edilen pyretrin adlı maddeden sentezlenmiştir ve çok daha etkilidir ancak zehir etkisi de 3 kattır. Temin edilmesi zor ve başarısı düşüktür, çok daha pratik ve başarılı yöntemler olduğu için pek uygulanmamaktadır. Zehirleyici etkisi düşük olduğu için çocukta zehirlenme yapması beklenmez, güvenle kullanılabilir.

Mayonezle Bit Tedavisi
Dimetikona benzer şekilde biti boğarak etkili olması beklenir ancak mayonezin yoğunluğu fazla olduğu için başarı düzeyi oldukça düşüktür. Bu konuda yapılmış hiçbir bilimsel çalıma yoktur, yani bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamıştır. Yenilecek kadar zararsız olduğu için denenebilir.

Gazyağı İle Bit Nasıl Temizlenir
gazyağı ile bit temizlemeEskiden evlerde gazyağı lambası kullanılan yıllarda hekime ve ilaca ulaşmak zor olduğu için evde hazırda bulunan gaz yağı olması sebebiyle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Direk zararı olmasa da alev alma riski gibi ciddi bir riski vardır. Kullanması çok zahmetlidir, uygulama saatlerinde kötü koku evdeki herkesi rahatsız eder. Biti öldürme başarısı çok düşüktür ancak devamında yapılan tarakla mekanik temizlik sayesinde başarısı artırılır ama sirkeleri geride kaldığı için tekrar ihtimali yüksektir. Yapılmış bilimsel çalışma yoktur. İlaçların bu kadar ucuz ve temininin bu kadar kolay olması sebebiyle asla önerilmez.

Bit ve temizliği hakkında daha ayrıntılı bilgiler için aşağıda ki linkleri takip edebilirsiniz.
http://www.sacbititedavisi.com/bit-ilaci-nasil-olmali/
Saç biti temizliği

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç Biti İlaçları” Yazısında 19 Yorum

 1. Anonim says:

  Merhaba . bit ilacını sacimiza siktikdan sonra uyumak olurmu acaba
  Dr MUharrem Kaya
  Bit ilacını sacınıza sıktıktan sonra süresinde fazla saçınızda tutmanız saç köklerinize zarar vererek saçlarınızın dökülmesine sebep olur. İlacı mutlaka talimatına uygun kullanın.

 2. Cihan says:

  Merhaba çok yoğun yakarca ısırılma sonra vücudumun heryerinden ısıran ve yürüyen çok küçük önce krem rengi gibi yumuşak sonra siyaha dönen şeyler oluştu ve yatağıma duş kabinine dökülüyor lar elektrikli sinek öldüren cihaz aldım bir iki günde bir onun altında birikiyorlsr ışık ısı etkisiyle hareket ediyor kanatlanıyorlar sonra uçabilirse elektrik çarpıyor onları.. ama metrin ile tedavi olmama rağmen ilaç bitince tekrarladı lar burun ve kulağıma da kaçıyorlar hatta kulağım ağrıyor verilen asiitbotik biraz geçiriyor ili üç gün sonra tekrarlıyor ağrı bu arada ilk doktor inandı metrin ve dermoweyt ilaçları verdi ikinci gittiğim ege Üniversitesi deki profesör dedi bir psikiyatri görsün o kadar inanılmaz geldi bu yorum derdime mi yanayım bu söze mi… miyaz hastalığı diye bir profesörün konuştuğu bir video izledim ancak Çok kısa tedavi nasıl bilmiyorum henüz
  Dr.Muharrem Kaya
  tam olarak temizleyebilmek için evinizi,yaşadığınız her yeri temizlemeniz giysilerinizi de kaynatmanız gerekebilir.

 3. sema says:

  pedikap seti ilk kullanımdan sonra bi hafta mi 10 gün sonra mi tekrar etmeliyiz
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap set losyon ve şampuandan oluşmaktadır.kullanım şekli aşağıdaki linkte anlatılmaktadır.
  http://www.pedikap.com/nasil-kullanilir/

 4. Kübra says:

  Merhaba sacimin bitlendigini farkettigim an paranit sanpuan kullandim taragini da kullaniyorum haftada bir tekrarlanmasi soyleniyor fakat benim ilk uygulamada pekte basarili olmadi bir hafta boyunca onlarin kafamda olmasi beni cok rahatsiz ettigi icin 4 gündür üst üste uygulama yapiyorum hala daha sirkeler var yapabilecegim bir oneriniz var mi
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap kullanmanızı öneririm

 5. ayşe says:

  merhaba Elimax bit şampuanını kullandım kızım ve kendim için.Sizce nasıl bir de 5-6 gün için tekrar kullandık mecbur kaldığımızdan.Kızımın saçını tel tel sirkeden ayıkladım.Şu anda yoğun bir kaşıntı var acaba ilacı 1 hafta öncesinden kullandığımızdan tariş olmuş olabilir mi.Sirkeyi öldürün ilaç varmı.Kızımı temizledim ama benim saçıma bakıcak kimse yok kendimi nasıl temizleye bilirim:(
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli pedikap kullanabilirsiniz

 6. Özge says:

  Paranit sampuan kwellada bütün ilaclari denememe ragmen yavru bitlerden kurtulamıyorum saçımı kontrol ettirdigimde sacimda sirkede yok ne yapabilirim
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap kullanmanızı öneririm

 7. isimsiz says:

  kwellada lotion saç bitine iyi gelirmi? lütfen cevaplayın
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet iyi gelmesi beklenir ama zehir içerdiği için dikkatli olmalısınız bir de pedikap gibi dimetikon içeren ilaçlar daha etkilidir

 8. Tuğba says:

  bebeğim bir yaşında ve ben öğretmenim okulda bitlenmisim farketmedim ona da bulamamışlar. ilk gün taradım ama sorun yoktu. sonra konak sorunu oldu konukların altından çıktı banyodan sonra ve baya çıktı. taradım sürekli. ne kullanmalıyım ve nasıl kullanmalıyım. daha bingildagi bile kapanmadı korktum vaya. antibit kullandım ama hiçbirini öldürmemis.hepsi canlıydi ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap kullanabilirsiniz

  • Esma says:

   Bit Tokası zararsız ve yeniden bulaşmaları da önlüyor.

kalkun