pedikap

Bu sayfayı okuyup bitirdiğinide bitle ilgili ciddi bilgi sahibi olacaksınız. Bit ilacı 3 guruba ayrılır. Bunlar son birkaç yıldır kullanılan ve giderek yaygınlaşanlar, böcek ilacı içeren ve kullanımı giderek azalanlar ve eskiden kullanılmış ama arık terk edilmiş ilaçlardır. Bitkisel bit ilaçları konu sonunda kısaca bahsedilse de ayrı bir sayfada incelenecektir.

Seçeceğiniz saç biti ilacı
Sonuç kesin olmalıdır
bit ilaçları yan etkisi– Kullanılan maddenin insanı zehirleyici etkisi olmamalıdır
– Kokusu kötü olmamalıdır (çocuğun rahatsız olup tedaviyi reddetmemesi için)
– Taramayı basitleştirmelidir (yoksa temizlik saçları kırar)
– Yumurtaları da öldürmelidir (kısa sürede yeniden bit oluşmaması için )
– Tahriş etmemelidir (çocukların cildi çok hassastır)
– Önemsiz de olsa yan etki göstermemelidir.
– Tekrar bitlenmeyi engellemelidir
En iyi saç biti ilacı diye düşünüldüğünde dimetikon içeren ilaçlar akla gelir, çünkü anneler çocukları için yan etkisi olmayan ilaç kullanmak isterler.

Saç Biti İlaçları

1-Biti nefessiz bırakarak boğup öldüren ilaçlar;
Bu gurup dimetikon ( dimethicon ) denilen aktif maddeyi içerir, uygulaması kolay başarısı % 100 e yakındır, sirkeleri de öldürdüğü için tekrar bit oluşmaz. Bilinen hiçbir yan etkileri yoktur. Diğerlerinin tümüyle piyasadan kalkmasını sağlayacak kadar hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Başlangıçta şüpheyle yaklaşan doktorlar da dimetikon içeren ilaçların sonuçlarını gördükçe zararlı madde içeren ilaçlardan vazgeçmektedir.

Baş Biti Tedavisi

Aşağıda ayrıntısını okuyacaksınız ama en başarılı yöntemi özet halinde nasıl uygulayacağınızdan söz edelim.

1- Silikon içeren ilaçlar

Dimetikon içeren sprey veya şampuan alınırken mutlaka % 4 yoğunlukta olmasına dikkat edilmelidir. Yoğunluğu belirtilmeyen ürünün etkisinden emin olunamadığı için, daha düşük yoğunluktakiler de etkisiz kalacağı için kullanılmamalıdır.

baş biti görseli
Silikon yapısındaki dimetikon un siklometikon ile karıştırılmış halidir,saça uygulandıktan sonra su buharlaşır geride silikon kalır bu silikon bitin etrafını sararak havasızlıktan ölmesini sağlar. % 100 etkilidir ve böcek zehrindeki gibi zamanla dayanıklı hale gelemez.
Bit yumurtalarını yeterince etkileyemeyeceğinden 10 gün sonra tekrar uygulanması gerekir. Dimetikon içeren ilaçlar  ( pedikap sprey ve pedikap şampuan , duranyt sprey vs ) sprey ve şampuan şeklinde üretilmektedir. Dimetikon içeren spreylerin tespit edilmiş hiçbir yan etkisi yoktur ve bu konuda çok sayıda bilimsel çalışma vardır.

baş biti nasıl oluşur

Bunlarla bit tedavisi yapıldıktan sonra bitin tekrar  yerleşmesini engellemek için bit kovucu şampuan, toka, tarak gibi ürünler kullanılmalıdır.
Bit tedavisi yaptırmak tekrarını engellemeyeceği için ulaşılabiliyorsa kaynak olan kişinin tedavi olması sağlanmalıdır. Ailede bir kişiye saç biti teşhisi konulduysa mutlaka aynı evde yaşayan herkesin kafası ayrıntılı incelenmeli ve tespit edilen herkes aynı günlerde tedavi edilmelidir. Korunmak için geliştirilen toka gibi aksesuarlar çocuklar için idealdir.

Tedavi kadar saçlı derinin temizliği de önemlidir, pedikap sprey veya şampuanla bitler ve sirkeler % 100 ihtimalle ölür ancak özellikle yumurtalar ve yavrular ( yavşak ) saç dibine yapışkan bir maddeyle yapıştığı için kendiliğinden ayrılıp gitmez. Bit, sirke ve yavşaklar öldükten sonra çok ince dişli tarakla saçlar ayrıntılı temizlenmelidir, tarakla temizlikte özellikle saç dipleri yanikafa derisine en yakın bölgeler temizlenmelidir. Bunlara ek olrak aynı yastık gibi ortak eşya kullanan kişilerin ortak eşyaları da sıcak suda yıkanmalıdır.

Pedikap Set (sprey + şampuan+plastik tarak+çelik tarak)
bit kaşıntısı nasıl geçerParanit şampuan
Baybit sprey
Baybit şampuan
Paranit sprey
Dura nyt losyon
Duranyt şampuan
Plusnit sprey
Bitex sprey
Bitrin sprey
Nyda sprey
Bit ilaçları içerisinde set olarak satılan tek ilaç pedikap saç biti temizlik setidir. Yine tedavi sonrası tekrarlamasını engelleyen tek ilaç ta pedikap settir.
Tüm bunlar bölgesel olarak kullanılır, başarıları kesindir, hastalık başkasından yeniden alınmazsa hastalık tekrarlamaz, ek olarak bit kovucu şampuan da kullanılırsa tekrar oluşması mutlak engellenir. Bilinen hiçbir yan etkisi olmaması önemli avantajlarındandır. Yukarıda yazılanlar arasında pedikap tedavi etmek yanı sıra sonraki bir yıl boyunce yeniden bitlenmeyi de engeller. Özellikle okul dönemlerinde okullarda ve kreşlerde çocuklar arasında sürekli dolaşacağı için yeniden bitlenme riski çok yüksektir. Bir yıl koruma etkisi pedikapı tercih etmek için önemli bir sebeptir.
2- Sinek öldürücü (tarım ilacı olarak ta kullanılır) madde içerenler (permetrin, deltametrin vs )
çocuklar için bit ilacıBir tür zehirdir ve farklı dozlarla da olsa tüm canlıları öldürdüğü gibi biti de zehirleyip ölmesini sağlar. Yumurtalara hiç etkisi olmadığı için yeniden ortaya çıkabilir. Böcek zehri içermesi sebebiyle tehlikeli bir ilaçtır ve özellikle çocuklarda kullanılacaksa çok dikkatli kullanılması gerekir. İçilmesi öldürücü olabileceğinden çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza edilmelidir. Böcek zehri içeren ilaçların en önemli olumsuzluğu parazitin zamanla maddeyi tanıyarak ondan etkilenmemesidir yani ilacın etkisini kaybetmesidir. Bu gurup ilaçlar şampuan yada solüsyon şeklinde satılır.

Sumitrin içerenler ; anti bit adlı tek ürün vardır.
Permetrin içerenler (permetrin tarım ilacı olarak ta kullanılır)
Kwellada Losyon
Kwellada Şampuan
Kwellada Şampuan
Metrin Şampuan
Metrin Krem
Niksen Şampuan
Zalvor Deri Kremi %5

Malation ve DDT içerenler; Çok toksik ve tabiatta uzun süre parçalanmadan zehirli olarak kaldıkları için kullanımı sınırlıdır.
Böcek zehri gibi etki eden diğer maddeler; Bu guruptan olan ilaçlar saç biti tedavisinde kullanımı büyük oranda azalmıştır daha çok kasık biti için kullanılır.
Gamma Benzen Hekzaklorid, benzil benzoat, fenotrin –sumitrin
Bit İçin Hap
Ağızdan alınarak kanı emen biti öldürerek etkili olan hap şeklinde kullanılan ilaçlar;
Sulfamethoxazole / Trimethoprim
Ivermectin
Albendazole
Levamisole
bu gurup ilaçlar yani haplar pek kullanılmamaktadır. başarısı düşük be dimetikona kıyasla daha fazla yan etkisi vardır, ayrıca günlerce almak gerekir.

Baş Biti Nasıl Temizlenir

baş biti neden olur Öldükten sonra ölüleri, yavruları ve yumurtaları baş derisi ve saç diplerinden uzaklaştırmak gerekir. Şampuanla iyice yıkadıktan sonra saçlar hafif ıslakken özel tarağıyla saçlar diplerinden başlanarak taranır. Saç kırılarak dökülse de yeniden çıkacağı için önemsenmez ve tarama işlemi tamamen temizlenene kadar sürdürülür. Tutam tutam ayrılarak temizlik yapmak gözden kaçma ihtimalini azaltır. Saç bitinin temizlenmesi kadar kişisel eşyaların (tarak, saç fırçası vs), giysilerin, çarşafların ve hali koltuk gibi ortak eşyaların da dökülmüş olabilecek yumurta ve bitlerden arındırılması gerekir yoksa hastalık evde yaşayan kişilerin birinden diğerine geçerek sürer gider. bit-taragi

Saçın bitlerden arındırılması önemlidir ve kullanılacak ekipman burada çok etkilidir. Çok ucuz olması dolayısıyla yaygın olarak kullanılan plastik taraklar temizlikte yetersiz kalmakta, işlem esnasında dişleri kırılarak hastayı çileden çıkarmaktadır. Bu sebeple ilacı alırken mutlaka metal tarak olup olmadığı sorgulanmalı metal olan set tercih edilmelidir. Metal olanın dişleri pürüzsüz olduğu için saç kırılması çok daha az olur, plastikte pürüzsüz yüzey elde etmek zordur ve saç tellerinden kırılma daha sık olur. Baş biti temizliği normal tarakla değil çok sık dişli tarakla yapılmalıdır.

Bitkisel Saç Biti İlacı
kulak arkasında kaşıntı

Krizantem çiçeğinin tohumundaki bir maddenin (permetrine benzer pyretrin adlı madde) yani tohumun özünün parazit öldürücü etkisi vardır ancak istenilen yoğunluğun sağlanması son derece güçtür. Laboratuar ortamında etkili doz elde edilse bile permetrin adlı böcek zehrinin 1/3 ü kadar zehirleyici etkisi vardır. Permetrin krizantem çiçeğinden elde edilen pyretrin adlı maddeden sentezlenmiştir ve çok daha etkilidir ancak zehir etkisi de 3 kattır. Temin edilmesi zor ve başarısı düşüktür, çok daha pratik ve başarılı yöntemler olduğu için pek uygulanmamaktadır. Zehirleyici etkisi düşük olduğu için çocukta zehirlenme yapması beklenmez, güvenle kullanılabilir.

baş biti nasıl temizlenir

Mayonezle Bit Tedavisi

Dimetikona benzer şekilde biti boğarak etkili olması beklenir ancak mayonezin yoğunluğu fazla olduğu için başarı düzeyi oldukça düşüktür. Bu konuda yapılmış hiçbir bilimsel çalıma yoktur, yani bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamıştır. Yenilecek kadar zararsız olduğu için denenebilir.gazyağı ile bit temizleme

Gazyağı İle Bit Nasıl Temizlenir

Eskiden evlerde gazyağı lambası kullanılan yıllarda hekime ve ilaca ulaşmak zor olduğu için evde hazırda bulunan gaz yağı olması sebebiyle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Direk zararı olmasa da alev alma riski gibi ciddi bir riski vardır. Kullanması çok zahmetlidir, uygulama saatlerinde kötü koku evdeki herkesi rahatsız eder. Biti öldürme başarısı çok düşüktür ancak devamında yapılan tarakla mekanik temizlik sayesinde başarısı artırılır ama sirkeleri geride kaldığı için tekrar ihtimali yüksektir. Yapılmış bilimsel çalışma yoktur. İlaçların bu kadar ucuz ve temininin bu kadar kolay olması sebebiyle asla önerilmez.

Bitlerin ve sirkelerin temizliği hakkında daha ayrıntılı bilgiler için aşağıda ki linkleri takip edebilirsiniz.
http://www.sacbititedavisi.com/bit-ilaci-nasil-olmali/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç Biti İlaçları” Yazısında 19 Yorum

 1. Anonim says:

  Merhaba . bit ilacını sacimiza siktikdan sonra uyumak olurmu acaba
  Dr MUharrem Kaya
  Bit ilacını sacınıza sıktıktan sonra süresinde fazla saçınızda tutmanız saç köklerinize zarar vererek saçlarınızın dökülmesine sebep olur. İlacı mutlaka talimatına uygun kullanın.

 2. Cihan says:

  Merhaba çok yoğun yakarca ısırılma sonra vücudumun heryerinden ısıran ve yürüyen çok küçük önce krem rengi gibi yumuşak sonra siyaha dönen şeyler oluştu ve yatağıma duş kabinine dökülüyor lar elektrikli sinek öldüren cihaz aldım bir iki günde bir onun altında birikiyorlsr ışık ısı etkisiyle hareket ediyor kanatlanıyorlar sonra uçabilirse elektrik çarpıyor onları.. ama metrin ile tedavi olmama rağmen ilaç bitince tekrarladı lar burun ve kulağıma da kaçıyorlar hatta kulağım ağrıyor verilen asiitbotik biraz geçiriyor ili üç gün sonra tekrarlıyor ağrı bu arada ilk doktor inandı metrin ve dermoweyt ilaçları verdi ikinci gittiğim ege Üniversitesi deki profesör dedi bir psikiyatri görsün o kadar inanılmaz geldi bu yorum derdime mi yanayım bu söze mi… miyaz hastalığı diye bir profesörün konuştuğu bir video izledim ancak Çok kısa tedavi nasıl bilmiyorum henüz
  Dr.Muharrem Kaya
  tam olarak temizleyebilmek için evinizi,yaşadığınız her yeri temizlemeniz giysilerinizi de kaynatmanız gerekebilir.

 3. sema says:

  pedikap seti ilk kullanımdan sonra bi hafta mi 10 gün sonra mi tekrar etmeliyiz
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap set losyon ve şampuandan oluşmaktadır.kullanım şekli aşağıdaki linkte anlatılmaktadır.
  http://www.pedikap.com/nasil-kullanilir/

 4. Kübra says:

  Merhaba sacimin bitlendigini farkettigim an paranit sanpuan kullandim taragini da kullaniyorum haftada bir tekrarlanmasi soyleniyor fakat benim ilk uygulamada pekte basarili olmadi bir hafta boyunca onlarin kafamda olmasi beni cok rahatsiz ettigi icin 4 gündür üst üste uygulama yapiyorum hala daha sirkeler var yapabilecegim bir oneriniz var mi
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap kullanmanızı öneririm

 5. ayşe says:

  merhaba Elimax bit şampuanını kullandım kızım ve kendim için.Sizce nasıl bir de 5-6 gün için tekrar kullandık mecbur kaldığımızdan.Kızımın saçını tel tel sirkeden ayıkladım.Şu anda yoğun bir kaşıntı var acaba ilacı 1 hafta öncesinden kullandığımızdan tariş olmuş olabilir mi.Sirkeyi öldürün ilaç varmı.Kızımı temizledim ama benim saçıma bakıcak kimse yok kendimi nasıl temizleye bilirim:(
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli pedikap kullanabilirsiniz

 6. Özge says:

  Paranit sampuan kwellada bütün ilaclari denememe ragmen yavru bitlerden kurtulamıyorum saçımı kontrol ettirdigimde sacimda sirkede yok ne yapabilirim
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap kullanmanızı öneririm

 7. isimsiz says:

  kwellada lotion saç bitine iyi gelirmi? lütfen cevaplayın
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet iyi gelmesi beklenir ama zehir içerdiği için dikkatli olmalısınız bir de pedikap gibi dimetikon içeren ilaçlar daha etkilidir

 8. Tuğba says:

  bebeğim bir yaşında ve ben öğretmenim okulda bitlenmisim farketmedim ona da bulamamışlar. ilk gün taradım ama sorun yoktu. sonra konak sorunu oldu konukların altından çıktı banyodan sonra ve baya çıktı. taradım sürekli. ne kullanmalıyım ve nasıl kullanmalıyım. daha bingildagi bile kapanmadı korktum vaya. antibit kullandım ama hiçbirini öldürmemis.hepsi canlıydi ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  pedikap kullanabilirsiniz

  • Esma says:

   Bit Tokası zararsız ve yeniden bulaşmaları da önlüyor.

ikan