Deride oluşturulan her tür yaralanma kabuklanma şeklinde bir dönem geçirir, normalde bu vücudun dış etkilere karşı yarayı korumak amacıyla yaptığı bir tabakadır. Kan ve salgılarla oluşur. Ekim yapılırken binlerce delik veya kanal açılır, bu delik yada kanal açılırken bir miktar kanama olur aynı şekilde kökler yerleştirirken de bir miktar kanama olur, tüm bu işlemler küçük te olsa yaralanmadır.

Saç Ekiminden Sonra Kabuklanma Neden Olur
saç ekimi kabuklarİşlem yapılırken ve sonrasında bu kan temizlenmeye çalışılır ancak ne kadar uğraşılsa da bir miktar kan kalır ve pıhtılaşır işte işlem sonrası kabuk oluşturan en önemli etken bu pıhtılar ve vücudun sonradan yaptığı salgılardır.
İkinci sebepse açılan kanalların oluşturduğu yaraların olduğu alana vücudun yaptığı yara kabuğudur. Kanal açılması sebebiyle ekim sonrası oluşan bu kabuk bildiğimiz yara kabuğu gibidir ve pıhtıya kıyasla daha serttir. Daha sert ve dokuya daha fazla yapışık olduğu için pıhtıdan zor temizlenir ve en son temizlenenlerse bunlardır.
Saç Ekimi Sonrası Oluşan Kabuk Zararlı mıdır
Aslında ciddi bir zararı yoktur ancak kabuğun altında mikrop ürerse iltihap köke ilerleyip kökü öldürebilir, bu ihtimal düşüktür, düşük te olsa klinikler korunma amaçlı antibiotik verirler. İltihap riskini azaltmanın en etkili yolu oluşan bu kabukları makul sürede ve doğru ürünle temizlemektir. Oluşan kabuğu sıradan cilt nemlendiri,cisi ve yine sıradan bir şampuanla temizlemek ekilenlere ciddi zarar verebilir. Bu amaçla üretilmiş ürünler ekimden sonra olabilecek sorunların çoğunu engellemekte ve bu kabukların daha kolay ve zararsız bir şekilde temizlenmesini sağlar.
Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nasıl Temizlenmelidir
saç ekimi sonrası kabuk nasıl çıkarılırTabiî ki en etkili yolu yıkamadır. Ekimden 2 gün sonra yıkama başlamalı ve sonrasında günde 1-2 defa yıkanmalıdır. Kliniklerin farklı yaklaşımı ve ürün önerileri olsa da temel amaç temizlik olduğu için çok ciddi fark yoktur. 2.-3. banyodan sonra aynı banyoda ilk yıkamayla kabukları yumuşatıp sonra tekrar yıkayarak daha çabuk temizlenmesi sağlanabilir ama 9.güne kadar olabildiğince nazik davranılmalı kökler yerinden oynatılmamalıdır. 12.-13. günlerde aynı şekilde banyoya girip kafa iyice köpürtülüp köpük 2-3 dakika bekledikten sonra durulayarak iyice yumuşatmalı ve daha sonra yeniden köpürtüp hafif tırnaklayarak kabuklar temizlenmelidir. 12. gün köklerin tam tutunduğu kabul edilir ve daha rahat davranılabilir. Köklerin tutunmasını dikişe benzetebilirsiniz. Ameliyat sonrası dikişler genellikle 10. gün alınmış olur çünkü doku kaynaşması büyük oranda tamamlanmış olur aynı şekilde kıl kökünün dokuyla kaynaşması 9-12 günde tamamlanmış olur. Bu süreden sonra ekilenlere zarar vermek zordur, sıradan davranışlarla zarar verilemez.

Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır
Bu konuda en doğru yaklaşım saç ekimi sonrası temizlik için üretilmiş olan Postop Settir, Postop Set içeriğinde yumuşatıcı olarak jel ve yıkama için de hazır köpük bulundurur. Jelin içeriğindeki klrohexidin bölgede var olan mükropları % 99.9 oranında öldürür ve bu sayede iltihaplanma riskini sıfıra yaklaştırır. Diğer taraftna içeriğinde ödem (şişlik) giderici, kökü besleyici, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan maddeler içerir. Hazır köpük şampuan gibi köpürtmeyi gerektirmemesi sayesinde köklerin yerinden oynatmaz. Jel gibi şampuan da besleyici özelliklere sahiptir. Hazır köpük şampuan bebe şampuanı yapısındadır ve zararlı madde içermez. Türkiye’de ekimlerle ilgili yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezlerinin olmazsa olmazı postop seti araştırmadan kafanıza sıradan şampuan ya da cilt nemlendiricisi bepanthol sürmeyin.
Ayrıca size çok pahalı şampuanlar ve çeşitli ürünler satmaya çalışan merkezin satmaya çalıştığı ürünleri asla almayın çünkü pahalı satılmasına rağmen sıradan şampuandan farklı hiçbir özellikleri yoktur. Normalde piyasada bulamayacağınız bu pahalı şampuanların tek özellikleri size ekimle ilgili korkular yaşatıp biraz daha para almalarını sağlar, piyasada olmadığı için de fiyat kıyaslaması yapma şansınız.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“saç ekimi kabuklanma” Yazısında 64 Yorum

 1. Anonim says:

  Merhaba hocam saç ekimimin 10 yıkamasından sonra kabukları temızledım fakat derin ve buyuk olan iki kabuk yeri 10 gun sonra tekrar kabuk bağladı onuda temızlemeli miyim? Birde kök kaybım olmus mudur? Burası için.
  Dr.Muharrem Kaya
  yorum yapmak zor,beklemek gerekir

 2. Yasin says:

  Merhaba,saç ekiminden sonraki 3.yıkamada fısfıs yardımıyla şampuandan arındırırken,biraz tanzikli gelmesi sebebiyle sanırım,bir telin düştüğünü gördüm. Bu durum köklere zarar vermiş olabilir mi? İyice arınması için fısfıs kullanılması tavsiye edildi. Ama istemeden suyun ince püskürtüldüğü kısmı kullandım hızını kesmek için yakın mesafeden sıksam da
  Dr.Muharrem Kaya
  ekimden 15 gün sonra hiç bir uygulama köke zarar veremez

 3. sadettinn says:

  hocam merhaba öncelikli sizi içtenlikle tebrik ediyorum bu kadar verilen sorulara bıkmadan cevap verdiğiniz için, ben 25 gün önce ekim yaptırdım ve zarar vereceğim korkusuyla kabukları halen temizlemedim kendiliğinden çıksın düşüncesindeyim, bunun zararı olurmu temizlemelimi yim?
  Dr.Muharrem Kaya
  çok uzun süre kalınca enfeksiyona neden olabilir.bence artık yumuşatıp temizleyin

 4. Yücel says:

  Hocam merhaba ekim yapalı 4 ay oldu suan saçımın ekilen saçın büyük bir kısmı çıktı fakat ekimden sonra kabuklanma sürecinde ön hatta kücük siyah bi alan vardı ekim yapan ekip korkulacak bisey yok kan birikintisi dediler kabukları alırkende o bolgeyi temizleyip merhem sürdüler ve tekrar kabuklandi 1 hafta sonra al dediler kabuğu aldım yanlız saçlarla birlikte düstü o kabuk simdi 4 ayı aştı ekim fakat o yara bölgesinde hic bi çıkış yok ve elimi vurdugumda hafif bir çökük var saç çıkarmı bu saatten sonra o bolgede sordugumda daha bekle 6 7 ay gecmesi lazim çıkacak diyorlar
  Dr.Muharrem Kaya
  hiç hareket olmaması kök kaybı olduğunu düşündürüyor,ama ekilen saçların tam anlamıyla çıkması 1 yılı bulabilir

 5. Hasan says:

  Merhaba, 2 ay oldu saç ekeli ve daha kabuklar var șimdi farkettim. Yeni saclar cıkmaya bașladi. Losionlan 1 saat yumușatip dokmeye çalișsam sackara zarar verirmiyim. Lütfen bișey önerebilirmisiniz teșekürler
  Dr.Muharrem Kaya
  2 ay yeterli süre ıslatıp temizlik yapabilirsiniz

monyet