Deride oluşturulan her tür yaralanma kabuklanma şeklinde bir dönem geçirir, normalde bu vücudun dış etkilere karşı yarayı korumak amacıyla yaptığı bir tabakadır. Kan ve salgılarla oluşur. Ekim yapılırken binlerce delik veya kanal açılır, bu delik yada kanal açılırken bir miktar kanama olur aynı şekilde kökler yerleştirirken de bir miktar kanama olur, tüm bu işlemler küçük te olsa yaralanmadır.

Saç Ekiminden Sonra Kabuklanma Neden Olur
saç ekimi kabuklarİşlem yapılırken ve sonrasında bu kan temizlenmeye çalışılır ancak ne kadar uğraşılsa da bir miktar kan kalır ve pıhtılaşır işte işlem sonrası kabuk oluşturan en önemli etken bu pıhtılar ve vücudun sonradan yaptığı salgılardır.
İkinci sebepse açılan kanalların oluşturduğu yaraların olduğu alana vücudun yaptığı yara kabuğudur. Kanal açılması sebebiyle ekim sonrası oluşan bu kabuk bildiğimiz yara kabuğu gibidir ve pıhtıya kıyasla daha serttir. Daha sert ve dokuya daha fazla yapışık olduğu için pıhtıdan zor temizlenir ve en son temizlenenlerse bunlardır.
Saç Ekimi Sonrası Oluşan Kabuk Zararlı mıdır
Aslında ciddi bir zararı yoktur ancak kabuğun altında mikrop ürerse iltihap köke ilerleyip kökü öldürebilir, bu ihtimal düşüktür, düşük te olsa klinikler korunma amaçlı antibiotik verirler. İltihap riskini azaltmanın en etkili yolu oluşan bu kabukları makul sürede ve doğru ürünle temizlemektir. Oluşan kabuğu sıradan cilt nemlendiri,cisi ve yine sıradan bir şampuanla temizlemek ekilenlere ciddi zarar verebilir. Bu amaçla üretilmiş ürünler ekimden sonra olabilecek sorunların çoğunu engellemekte ve bu kabukların daha kolay ve zararsız bir şekilde temizlenmesini sağlar.
Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nasıl Temizlenmelidir
saç ekimi sonrası kabuk nasıl çıkarılırTabiî ki en etkili yolu yıkamadır. Ekimden 2 gün sonra yıkama başlamalı ve sonrasında günde 1-2 defa yıkanmalıdır. Kliniklerin farklı yaklaşımı ve ürün önerileri olsa da temel amaç temizlik olduğu için çok ciddi fark yoktur. 2.-3. banyodan sonra aynı banyoda ilk yıkamayla kabukları yumuşatıp sonra tekrar yıkayarak daha çabuk temizlenmesi sağlanabilir ama 9.güne kadar olabildiğince nazik davranılmalı kökler yerinden oynatılmamalıdır. 12.-13. günlerde aynı şekilde banyoya girip kafa iyice köpürtülüp köpük 2-3 dakika bekledikten sonra durulayarak iyice yumuşatmalı ve daha sonra yeniden köpürtüp hafif tırnaklayarak kabuklar temizlenmelidir. 12. gün köklerin tam tutunduğu kabul edilir ve daha rahat davranılabilir. Köklerin tutunmasını dikişe benzetebilirsiniz. Ameliyat sonrası dikişler genellikle 10. gün alınmış olur çünkü doku kaynaşması büyük oranda tamamlanmış olur aynı şekilde kıl kökünün dokuyla kaynaşması 9-12 günde tamamlanmış olur. Bu süreden sonra ekilenlere zarar vermek zordur, sıradan davranışlarla zarar verilemez.

Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır
Bu konuda en doğru yaklaşım saç ekimi sonrası temizlik için üretilmiş olan Postop Settir, Postop Set içeriğinde yumuşatıcı olarak jel ve yıkama için de hazır köpük bulundurur. Jelin içeriğindeki klrohexidin bölgede var olan mükropları % 99.9 oranında öldürür ve bu sayede iltihaplanma riskini sıfıra yaklaştırır. Diğer taraftna içeriğinde ödem (şişlik) giderici, kökü besleyici, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan maddeler içerir. Hazır köpük şampuan gibi köpürtmeyi gerektirmemesi sayesinde köklerin yerinden oynatmaz. Jel gibi şampuan da besleyici özelliklere sahiptir. Hazır köpük şampuan bebe şampuanı yapısındadır ve zararlı madde içermez. Türkiye’de ekimlerle ilgili yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezlerinin olmazsa olmazı postop seti araştırmadan kafanıza sıradan şampuan ya da cilt nemlendiricisi bepanthol sürmeyin.
Ayrıca size çok pahalı şampuanlar ve çeşitli ürünler satmaya çalışan merkezin satmaya çalıştığı ürünleri asla almayın çünkü pahalı satılmasına rağmen sıradan şampuandan farklı hiçbir özellikleri yoktur. Normalde piyasada bulamayacağınız bu pahalı şampuanların tek özellikleri size ekimle ilgili korkular yaşatıp biraz daha para almalarını sağlar, piyasada olmadığı için de fiyat kıyaslaması yapma şansınız.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“saç ekimi kabuklanma” Yazısında 58 Yorum

 1. kenan says:

  Hocam 10gun oldu kaşıntı ka buklanma yok bir sorun olabilirmi

  Dr.Muharrem Kaya
  sorun olmaz

 2. Anonim says:

  hocam 14. gün aşırı bastırarak ovalama yapıldı ve kabuklar tek seferde temizlendi. bu işlemi ekim yapan yer yaptı. normalmidir?
  Dr.Muharrem Kaya
  12. günden sonra yapılabilir.sorun olmaz

 3. Hocam benim 10 gün oldu saç ekeli iltihplama oldu ilaç kullanmama devam etmemi söyledi doktor bey şuan kullanıyom yanlis sarılık gitti beyazlık kaldı kötü bir risk ki varmi
  Dr.Muharrem Kaya
  görmeden yorum yapmak doğru olmaz.dermatologa görünün

 4. Merhaba hocam, döküşen kabukların içinde saçlarda var,bu şok dökülmemidir yoksa köklermi dökülüyor?
  Dr.Muharrem Kaya
  zaten enfeksiyon varsa iltihabın rahat akması için dikişlerin açılması gerekir

 5. hocam merhaba saç ekimi sonrası 17.gündeyim hala tepe kısmında yaklaşık 3 cm lik kabuklanma var.kabugu sıyırmaya cesaret edemiyorum.ne önerirsiniz?
  Dr.Muharrem Kaya
  kremlerle veya yağla yumuşatarak yıkayın

 6. Naga says:

  Hocam motosiklet kullanıcısıyım. Kask kullanmaya ne zaman başlayabilirim. İyi çalışmalar.
  Dr.Muharrem Kaya
  15 gün sonra

 7. Onur says:

  Merhaba hocam.
  1- Hairforte yi donor bolgeye de mi uygulamak gerekir? Yaraya zarar vermez mi?
  2- Bir de tekrara düşmek zorundayım, sorumu sordugum sayfayı bulamadım: Hairforte yi uyguladıktan sonra illa yıkamamiz gerekli mi? Çünkü sprey günde 2 defa ama yıkama 1 defa.
  Sagolun, saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  yıkamadan uygulayabilirsiniz.ilk yıkamayı geçtiyseniz uygulayabilirsiniz.günde 2 defa kullanmalısınız her ikisinide

  • Onur says:

   Sagolun hocam, spreyi donor bolgeye sikmanin bir zararı yok degil mi iyilesme surecine?
   Dr.Muharrem Kaya
   Yok ama faydası da olmaz

 8. Seza bilgiç says:

  Hocam selamlar.çarşamba günü ekim yaptirdim bir sonraki hafta perşembe günü losyonu saçına sürdüm kabuklar yumuşadı öne doğru parmak ucuyla çektim banyo da su dökerken de saç aralarından parmak ucuyla alnına doğru çektim gitti kabuklar zararvermiş miyim dir kökler e kanama falan olmadı saç teli de 4 5 tane geldi.8.günde oldu bunlar ilk günü de sayarsak 9.gün
  Dr.Muharrem Kaya
  15.güne kadar dikkatli yıkayın.diplerdeki kabukları 15.günden sonra temizlemeye çalışın.tutması garanti olsun

 9. mehmet says:

  merhaba hocam benim ense bölgesinde iz kaldığı için oraya bi ekim yaptırmak zorunda kaldım arka taraf yani uyurken vs çok zor oluyor haliyle sorum şu saç ekiminde 8.günde kökler büyük oranda tutmuş diyebilirmiyiz yastığımda vs herhangi bir kan izide görmedim kökler zarar görmemiştir sanırım
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk 12 gün önemli.

bebek