Saç ekimi zor ve zahmetli bir işlemdir ve ekilen kökler de kıymetlidir bu sebeple sonrası zarar verme ihtimali hastaların en çok tedirgin olduğu konudur. Kaşıma, çarpma, sürtme ve ilk yıkama hasta açısından temkinli yaklaşılması gereken durumlardır. Son derece haklı bir tedirginliktir ve önlenebileceği halde zarar veren çok kişi vardır.
Saç ekimi sonrası ilk yıkama klinik veya doktorun yaklaşımına göre değişmektedir. Şu şekillerde olabilmektedir ve yeni çıkan ilaçlar sayesinde bir çok klinik eski alışkanlıklarını değiştirmektedir.
İlk banyoyu ertesi gün klinikte yardımcı elemanlar yapabilir, bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafayı sararlar.
2 gün sonra yine klinikte görevlilerce yapan klinikler de vardır, 4 gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır.Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır ve bu farklı yaklaşımların hiçbir zararı yoktur ancak geç yıkanması durumunda pıhtıların altında mikrop üreyebileceği konusunda şüpheler vardır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkamada Neye Dikkat Edilmeli
En önemli sorun dokuyla bütünleşmemiş kökleri yerinden oynatmaktır. yerinden oynatılan kökler ölebilir, özellikle köpürtürken buna çok dikkat edilmelidir. En mantıklı yaklaşım ilk banyo 48 saat sonra yapılmalıdır bu şekilde pıhtılar ve ölü dokular kısmen uzaklaşacağı için iltihap riski azalır ve bazı kişileri deli eden kaşıntı azalır. Eskiden (bazı statükocu saç ekim merkezleri hala bu şekilde yaklaşabilmektedir) ekimi yapan klini önce sıradan cilt kremi bepanthol losyon sürüp 20-30 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkanırdı. Krem kullanmak son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle riskli bir uygulamadır çünkü tekrar temizlenmesi esnasında kökler zarar görebilir, az yıkanırsa da dibinde mikrop üreyebilir çünkü mikroların çoğalabileceği kapalı bir tabaka olur. Şampuanın markası önemli olmamakla birlikte köpürtürken kökleri yerinden oynatmamak için çok dikkatli olunmalıdır.
48 saat sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir yada havluyla sürtmeden dokunarak kurulanabilir.

Ekim Sonrası Şampuan Önerisimi
Son dönemde kullanımı hızla yaygınlaşan ” postop saç ekimi sonrası temizlik seti ” aslında bir çok soruna ve zorluğa çözüm getirmiştir. Şöyle ki; en büyük korku iltihaptır, postop sette mikropları % 99.9 ornında öldüren klorheksidin adlı madde vardır ve iltihap riskini sıfıra yaklaştırır. setteki yumuşatıcı Jel şeklinde olduğu için uygulaması da yıkaması da rahattır. Şampuan bebe şampuanı içeriğine sahiptir ve en önemlisi de köpük formundadır yani köürtürken kökleri yerinden oynatma ihtimali sıfırdır. Setteki köpük te jel de bebeklerde bile güvenle kullanılabilecek içerikle ve Hair Pharma güvencesiyle üretilmiştir, güvenle kullanılabilir.
Saç ekimi sonrası geç yıkamanın zararı varmı ?
Aslında geç banyonun pek zararı olmaz çünkü kökün yerleştirildiği kanal yada delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir ama nasıl dikilerek kapatılan deride iltihap olabiliyorsa ekim alanında da risk düşükte olsa vardır. 48-72 saatten daha fazla bekletmek çok doğru bir yakaşım olmaz.
Sonuç olarak ;
Saç ekimi sonrası ilk banyo ekim yaptıran kişi tarafından evde veya klinikte görevli tarafından yapılabilir, görevli tarafından yapılması hastanın eğitimine de katkı sağlar. Sonraki banyolar istenirse her gün yada bir günde 2 defa yapılabilir önemi yoktur. Bu durum için özel olarak geliştirilmiş post op saç ekimi sonrası temizlik seti bir çok avantajı sebebiyle tercih edilebilir. Sıradan bir cilt kremi ve sıradan bir şampuan kullanmaktansa saç ekimine özel geliştirilmiş ürün kullanmak onca emeğin heba olmasına engel olur.

Postop kullamım şekli içeriği etkisi vs ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.postop.com.tr/

Satın almak için https://www.enbipharma.com/postop-sac-ekimi-sonrasi-bakim-ve-temizlik-seti

saç ekimi sonrası ilk yıkama

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç ekimi sonrası ilk yıkama” Yazısında 22 Yorum

 1. Ahmet says:

  Merhaba hocam,ilk yıkama zamanını saç ekimi merkezi erken yıkarsa problem olur mu ? Mesala saç ekimi işlemi bittikten 15 saat sonra ilk yıkama işlemini yaparsa ?
  Dr.Muharrem Kaya
  kökler yeterince tutunmadığı için dökülebilir

 2. Kadir says:

  Hocam sac ekiminden 23 gun sonra tepe bolgesine biraz japon yapistiricisi geldi kokler zarar gorur mu ne yapmam gerek?
  Dr.Muharrem Kaya
  kesin yorum yapmak zor

 3. Mahmut says:

  Selamünalleyküm hocam ekimden üç ay sonra kafama demir düştü tepe bölgesine ama ağırdı bayağı acaba köklerin çıkmasını engeller mi , teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  çok etkilemesi beklenmez.

  • Mahmut says:

   Hocam birde bu düştüğü yere mi etki eder genele mi , yani kökler birbirinden bağımsız mı.
   Dr.Muharrem Kaya
   sadece düştüğü alan etkilenir

 4. Han says:

  Hocam merhaba,

  Saç ekim Sonrası doktorum coraspin kullanmamı önerdi. Yeni saç oluşumunda faydası olur mu kan sulandırıcının?
  Dr.Muharrem Kaya
  kanı sulandırdığı için dolaşım daha kolay olur

 5. Oğuz says:

  Hocam merhaba, içtenlikle her soruya cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim saç derim yağlı, ekimden sonra da yağlanma devam etmekte. Hocam kabukların dökülmesi safhasını atlattım. Şimdi priorin isimli bir şampuan kullanıyorum. Saçlarımı yağlanmadan dolayı sabah ve akşam olmak üzere iki kere yıkamamın herhangi bir sakıncası var mı ? Teşekkürler şimdiden..
  Dr.Muharrem Kaya
  saç diplerini iyice duruladıktan sonra sorun olmaz

 6. Mahmut says:

  Merhaba hocam saç ekiminden kaç gün sonra tazyikli suyla yıkayabiliriz saçımızı
  Dr.Muharrem Kaya
  12-15 gün sonra

 7. Miran Efe says:

  Hocam merhabalar, sac ekimi yaptirdiktan sonra hemen ertesi gun klinik ilk yıkamayi yapti. Bunun bir zarari olmus mudur? Ayrica hocam ekimden 1 gun sonra istemsiz bir sekilde bir defaya mahsus hapsirdim. Bu hapsirma basinc uyhuladigi icin zarar vermis midir hocam? Cevabiniz icin simdiden cok teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  Zarar vermeyecek şekilde yıkarlar, aynı gün hapşırsanız bile sorun olmaz, rahat olun

 8. Ramazan says:

  Hocam merabalar ben sac ektirdim ama ilk yikama 10 gunde gerceklesecek dedi let sizin tavsiyeniz nedir saygilar
  Dr.Muharrem Kaya
  her hekimin yaklaşımı farklıdır.yorum yapmak doğru olmaz

 9. yasin says:

  hocam 65 gün önce tepe ve ön bölgelere şaç ektirdim kökler ön tarafın bazı bölgesin de çktı diger taraflar da bişey yok bu kökler ne zeman kendini belli edecek
  Dr.Muharrem Kaya
  3-6 ay

 10. recep says:

  s.a hocam xpecia kullansam saç ektirdim 1 sene oldu çıkmayan kökler var onların cıkmasında yardımcı olurmu saygılar.
  Dr.Muharrem Kaya
  1 senede çıkmayan kök kalmaz

domba