Saç ekimi gerek köklerin alındığı yerde gerekse ekimin yapıldığı yerde binlerce delik şeklinde küçük yaralanma şeklinde yapılan bir ameliyattır. Bütün yaralanmalarda olduğu gibi deliklerin açıldığı yerde çok sayıda doku reaksiyonu olur. İlk yıkamalarda saç ekimine özel geliştirilmiş yıkama setleri (Post Op Ekim Sonrası Temizlik Seti) kaşınmanın daha az olmasını sağlar. Genel olarak iyileşme reaksiyonu denen bu doku reaksiyonu ilk 2-3 hafta yoğun sonra giderek azalan değişiklikler olur.

Bu doku değişiklikleri

 • Damarların genişlemesi
 • İyileşme faktörlerinin artması
 • Mikroplara karşı savunma hücrelerinin çoğalması
 • Şişlik gibi değişimlerdir.
 • Kanlanmanın artması

Bunlar devam ederken ekim yerinde daha fazla olmak üzere alım ve ekim yerinde çeşitli düzeyde kaşıntı olur, bazen kişiyi bezdirecek düzeylere çıkabilir. Kaşıntının şiddeti ekim tekniği ile yakından ilgilidir, ensede motor kullanarak kök alınması elle kök alımına kıyasla çok daha fazla kaşıntı yapar çünkü motorla alım dokuya daha fazla travma yapar. Ekim işleminin yapılma şeklide ekim yerindeki kaşınmanın düzeyini etkiler; kanal açılarak yapılan ekimde kanallar kesici aletle 1.2-1.5 mm lik kesikler şeklinde yapılır,kanallar kesilerek değil de iğne ile açılırsa delikler cildi kesmeden 0.7 mm şeklide açılır doğal olarak yaralanma şiddeti ve kaşıntı çok daha az olur.

Saç ekimi sonrası oluşan kaşıntı nasıl geçer

saç ekimi sonrası yıkamada kullanılan temizlik ürünleri kaşınmayı belirleyici olabilmektedir. Binlerce iğne batırılarak yaralanmış ve buna bağlı olarak hassaslaşmış kafa derisinde sıradan bir deri nemlendiricisi veya sıradan bir şampuan kullanmak kaşınma sorununu başlatabilir veya artırabilir. Bu sebeple yaralı deriyi rahatlatan, iyileşmeyi hızlandıran, şişliği azaltan ürünler tercih edilmeldiri. saç ekimi sonrası temizlik için geliştirilmiş temizlik seti Postop Saç Ekimi Sonrası Yıkama Seti ila yıkamak kaşınma sorununun daha az yaşanmasını sağlar. İçeriğindeki aloe vera şişliği azaltır, iyileşmeyi hızlandırı, diğer taraftan klorhexidin mikropları % 99 oranında öldürür. Kaşıntı zamanla azalarak biter ama kaşıntı döneminde kaşıntıyı azaltmak gerekebilir. Bunun için bölgesel krem veya merhem şeklinde ilaç kullanmak zor ve risklidir. Bu riski yaşamamak için iki şekilde yaklaşılabilir

-Ağızdan kaşıntı ilacı (antihistaminik) alınabilir
-Kaşınabilir (parmak ucuyla küçük fıskeler vurma şeklinde)

Kaşımak köklere zarar verebileceğinden özellikle ilk 10 gün alışıldık şekilde kaşıma yapılmamalı parmakların uç kısımlarıyla hafif “fiske vurmak” şeklinde dokunulmalıdır. Vurma işlemi masaya parmakla vurmak gibi parmağın en yumuşak yeriyle ve kaşıntıyı giderecek en hafif şiddette olmalıdır.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç ekimi sonrası kaşıntı” Yazısında 267 Yorum

 1. emre says:

  merhaba.hocam mesela 3’lü saç kökü ekiliyo bu kök 3 telide aynı andamı üretip çıkarıyo yoksa tek tek mi teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  greftler 1-2-3-4…lü folliküllerden oluşabilir.herbiri farklı zamanda dökülüp farklı zamanda çıkabilir.

 2. Tugay says:

  Hocam merhaba, bugün 4. Gunumdeyim ilk yikama yapildi ve 3. Gün gibi bugünde cok kasınti oluyor ekilen üst bölgelerde sanki böcek dolasiyor gibi his veriyor ben kasimiyorum ama hic gecmeyen bir kasinti sürekli birseyler hareket halindeymis gibi bu normalmidir ne yapmaliyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  normal,çünkü saçlı deride binlerce küçükde olsa yaralanma var ve bu yaralanmayı iyileştirmek için vücut kan akımını arttırmış durumda buda kaşıntıya nedne oluyor

 3. merhaba hocam saç ekimimin 39.gününde ekilen kafanın bir kısım bölümünü kafamı kaldırırken betona vurdum ,orası bayağı bir kızardı sizce problem yaratır mı?
  Dr.Muharrem Kaya
  yeterli süre geçmiş.sorun olacağını zannetmiyorum

 4. Hasan 2763 says:

  Hocam 6.ci günüm oldu sac alındığı dönür bölge çok ağrı oluyor sebebi ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  fazla travmatize edilmiştir,buna bağlı ağrı olur.lokal olarak bepanten plus sürebilirsin,iyileşmeyi hızlandırır

banteng