Saç ekimi yapıldıktan sonra ürün kullanmak elde edilecek sonucu olumlu etkiler.O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç almak için yapılan girişimi desteklemelisiniz.

Kullanılancak ilaçlara geçmeden önce çok daha önemli olan yıkama işleminden kısaca söz edeyim.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama; Ne yazık ki yenilikleri takip etmeyen özellikle yardımcı personellerin ekim yaptığı kliniklerde “saldım çayıra mevlam kayıra” mantığıyla sıradan bir cilt nemlendirici ve yine sıradan bir şampuan önererek gönderilmekte yada aşırı pahalı şampuan satılarak hasta yolunmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda saç ekimi sonrası yıkamaya özel geliştirilmiş ürünler üretilmektedir ve yenilikleri takip eden ekim merkezleri standart bu ürünleri önermektedir çünkü ekim kadar sonrası yıkama da çok önemlidir. Bu konuda en bilinen ürün Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik setidir. İşlem sonrası yaşayabileceğiniz köklerin yerinden oynaması, iltihap kapması, derinin zarar görmesi, şişlik ve bunlar gibi bir çok sorunun önüne geçen postop mutlaka kullanılması gereken bir ürün setidir. İncelemeden yıkama ürünü almayın. Hele hele ekim merkezinin satmaya çalıştığı pahalı ürünlere asla para vermeyin.

Gelelim sonrası kullanılmasının fayda sağlayacağı ilaçlara; Saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerle ilaçlar kullanılabilir.

Kullanacağınız ürün saç ektirdiğiniz yerin para kazanmak için size satmaya çalıştığı ürünler değil bilimsel etkinliği kanıtlanmış ürünler olmalıdır.Aynı şekilde yapana para kazandırmak dışında etkisi olmayan PRP , mezoterapi ve lazer uygulamalarından da uzak durmalısınız.

Ekim sonrası kullanacağınız ilaçlar size şu yararları sağlar;

-Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.

-Şok dökülme miktarını azaltır.

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlar.

-Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle eder.

Bu amaçlarla çeşitli ürünler kullanılabilir.

Alınabilecek haplar (sadece biri alınmalıdır)

Ginkgo Biloba

Son 3 yıldır kullanımı tüm saç ekim merkezlerinde hızla yaygınlaşan bir bitkisel içerik. En büyük özelliği kan damarlarını genişleterek bölgeye gelen kan miktarını artırmasıdır. Köke gelen kan miktarı arttıkça kökün beslenmesi ve doğal olarak tutma ihtimali artmaktadır. Yenilikleri takip eden merkezler her hastasına ginkgo biloba içeren ilaç vermektedir.

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir

bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir.Günlük 10 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır,çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini arırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Xpecia tablet;

İçerik açısından değerlendirildiğinde en dolu dolu ilaçtır, kök beslenmesini artıran ginkgo biloba, B7 vitamini, DHT yi engelleyen saw palmetto yanı sıra saç kalitesini artıran diğer ürünler ve yeterli miktarda biotin içerir. Bu sayede en olumlu sonuç alınması beklenebilir. Bunların dışında saçla ilgili element çinko ve saçın yapı taşı olan keratine, L sistin gibi maddeler de içermektedir.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur.Ekilen saçın kalitesini artırdığı yönünde bilimsel olmayan inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Günde 3 kapsül alınır.Biotinden daha etkili değildir ama gereksiz yere biotinden çok pahalıdır. Almanyadan ithal edilmekteydi yerine piyasaya pan plus adıyla Bulgaristanda üretilen ürünü  vermiştir.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası önerilir. Günde 3 kapsül alınır. Pantogar gibi biotinden iyi değildir ama gereksiz yere biotinden çok  pahalıdır.

Finasterid (propecia,dilaprost,proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.Hormon ilacı olduğu için cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri olduğu için iyi araştırılmadan başlanmamalıdır. Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak saç ekiminden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur.Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saç kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şokdökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogain (spectral,regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Rogainin tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir,bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere karar verebilir,ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekim alanında enfeksiyona neden olabilir.

Bilgiler sacekimiresim.com sitesinden alıntıdır.

Saç dökülmesi için kullanılan ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi sacilaclari.com dan edinebilirsiniz.

Saç ekimi ile ilgili bilgi için sacekimiresim.com a bakabilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç ektirdikten sonra kullanılması gereken ilaçlar” Yazısında 351 Yorum

 1. mohammad says:

  iyi akşamlar inşallah iyi sinizdır
  hucam ben 1 hahta olur saç ekim yapmışım.
  ve hangi ilaçlar kulanacamı bilmiyorum
  yeterki saçlarım kuçlu ve salıklı olsun ve saç larımı ilaçlar yardımiyle artırmek istiyorum.
  lufen bi yadım edermısınız siz hangi ilaç bana öneriyosunuz? şimdidan çok teşekkur ediyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsin

 2. Hakan says:

  Hocam ön bölge şakaklara ekim yaptırdım 4000 greft 6 ay bugün bitti ama hala seyrek görüntüsü var yağlı egzemamda vardı ekimin birinci ayında başladı 5.syında bitti bundan ötürü gecikme olmuş olabilirmi ön bölge kaç ayda geliyor teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  olabilir.yağlı egzama uzun sürerse saç kalitesini düşürür

  • Hakan says:

   Yağlı egzema uzun sürerse saç kalitesini düşürür demissiniz ben hastalık zamanındada günde 2 adet xpceia tablet kullanıyodum hala kullanıyorum seboderm şampuanda kullanıyorum tekrar kalite artışını yaşayabilirmiyim şuan egzemam yok
   Dr.Muharrem Kaya
   evet kalite artışı olması beklenir

 3. Erkan says:

  Selamlar 5 senedir minoxil günde 1 kez kullandım
  47 yaşındayım ve ameliyattan 1 gün önce kestim
  Postop4. Gündeyim minoxili ne zaman başlayayım bir öneriniz var mı ? Yoksa hgf sprey mi alsam
  xpecia tablete bugün başlayacağım saygılar …
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk yıkamadan sonra spreye başlarsanız şok dökülme az olur.her iki spreyide kullanabilirsiniz.tercih sizin

 4. rıza says:

  hocam seboderm şampuan günlük kullanılsa sıkıntı olurmu.Zinc pyrithione uzun vadede saç döktüğünü duymuştum 4 aydır kullanıyorum biraz kuruluk yapmaya başladı son 1 aydır.bir zararı olurmu 4 ay kullanımında
  Dr.Muharrem Kaya
  günlük kullanabilirsiniz.zararı olmaz

 5. Hanefi says:

  Merhaba hocam sac ekiminin uzerinden 5 ay gecti 4 aydir minoxidil 5% ve xpecia kullaniyorum lakin 3 haftadir sac dokuluyor ekilenlerde eskilerde minoxidil gunde iki kez 1 ml suruyorum ne yapmami tavsiye edersiniz
  Tesekurler
  Dr.Muharrem Kaya
  dönem değişikliği nedeniyle olabilir.düzenli kullanmaya devam etmenizi öneririm

 6. Mehmet Ali says:

  Selamlar Dr. Bey, Saç ekiminin 80. günündeyim ve yaklaşık 65 gündür Sabah Akşam olmak üzere günde iki defa Xpecia kullanıyorum.
  Nezamana kadar kullanmam gerekiyor?
  90. günden sonra günde bir defa kullansam yeterli mi?
  Bu gün itibariyle Badem yağı kullansam Yan etkisi olur mu?
  İlginiz için teşekkür ediyorum.
  Dr.Muharrem Kaya
  6 aya kadar günde 2, 6 aydan sonra 1 yıla kadar hiç olmazsa 1 tablet kullanın.ekimden sonra saçların çıkışı 1 yılda tamamlanır

 7. ahmet says:

  hocam merhaba sac ektirmistim sawpoo sampuan onermistiniz onu kullaniyorum yaklasik 1 ay oldu ama sacimda kasinma ve kepek olmaya basladi sampuandan mi yoksa baska bir nedenden dolayi mi ? eger ogle ise baska bir sampuan onerebilirmisiniz xpeciatablet + minoxil + sawpoo sampuan kullaniyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  kaşınmanın nedeni minoxildir.çok rahatsız edici değilse devam etmeni öneririm

  • ahmet says:

   peki hocam ozur dileyerek bir sorum daha olucakti 5 ay oldu saç ektirelim. xpecia tabledi sadece yatarken birtane atiyorum minoxilide ayni sekilde gece yatarken kullaniyorum sadece sorun olur mu ? birde nezaman birakmam gerekiyor ?Kepek sorunu icin ne yapmam gerekiyor ?
   Dr.Muharrem Kaya
   bu şekilde 1 yıla kadar kullanırsan iyi olur.ekim sonrası saçların çıkışı 1 yılda tamamlanır

 8. Aykutulu says:

  Hocam merhaba.kolayliklar diliyorum.Müsadenizle bir sorum olacaktı.
  1 yıla yakın oldu saç ekimim.saçlarim yeteri kadar var ama mat ve cılız görünüyor.daha sağlıklı veya mat görünümünden nasıl kurtulabilirim.ne kullanabilirim. Çok teşekkür eder kolaylıklar dilerim.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsin

 9. mahmut says:

  hocam ekimin 34.günü kabuklar vardı yumuşasın diye yemeklere kullanılan zeytin yağı sürdüm 2 saat bekletip yıkadım bunu 2 kez yaptım bir zararı olmuşmudur köklere.
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır zararı olmaz

 10. Selim says:

  Hocam öncelikle bu kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saç Ekimi yaptıralı 5 gün oluyor.İlk 48 saat saçıma hiç dokunmadıktan sonra.3. ve 4.gün PANTHENOL isimli ürün ile saçımı yıkadım.5.Gün POSTOP adlı ürün ile saçımı yıkamaya başladım ve aynı zamanda HGF Plusda kullandım.Yarın yani 6.gün Xpecia tabletide kullanmaya başlıycam.Sizce HGF plus ve Xpecia da acelemi ediyorum.Ekilen bölgeye bir zarar verirmi veya bu ürünlere ne zaman başlamam lazım ?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır acele etmiyorsun.ilk günler çok önemli.3.gün HGF plusa başlasaydın şok dökülme daha az olurdu

tikus