Saç dökülmesi sorunu olan kişiler bu yazıyı sonuna kadar okumadan ilaç kullanmaya başlamasın J . Her ilacı kullanmanın belli bir tarzı vardır ancak saç ilaçları kullanılırken diğer ilaçların kullanımından farklı durumlar ortaya çıkar. Mesela bir yeriniz ağrırken ağrı kesici alırsınız ve ağrınız geçer ama saç ilacı kullandığınızın ertesi gün saçlarınızın dökülmesi durmaz karmaşık bir cevap vardır.

Saç İlacı Nasıl Seçilir ve Nasıl Kullanılır ?

Saç dökülmesi en sık rastlanan sorundur buna bağlı olarak tedavisi için üretilen ilaç çeşidi diğer tüm branşlardan çok fazladır ve bu ilaçların büyük çoğunluğu bitkisel adıyla üretilmektedir ve hiçbir işe yaramamaktadır. Halihazırda dünyada dökülme tedavisinde kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış sadece 3 madde vardır. Bunlar procapil , finasterid ve minoxidildir. Etkili hammaddenin sayıca azlığı bitkisel ürün üretenlerin iştahını kabartmakta ve her gün farklı bir şarlatan yeni bir ürün piyasaya sürmektedir. Bu sebeple bitkisel ilaç alırken de dikkatli araştırmalısınız.

Piyasaya sürülmüş yüzlerce ürün vardır ancak bunların sadece bu 3 maddeyi içerenlerin etkili olma şansı olabilir. Bitkisel adıyla tamamen vur kaç taktiğiyle üretilenler ise ne yazık ki hüsranla sonuçlanmaktadır.

Saçlarınız döküldüğü için boşa para kaybetmemek için nasıl bir ürün kullanacağınızı iyi araştırmalısınız yoksa boşa para kaybettiğiniz gibi birde hayal kırıklığı yaşar etkili olabilecek ürünlere karşıda negatif tavır alabilirsiniz.

Unutulmamalı ki saç dökülmesi diğer hastalıklar gibi bilimsel olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır ve doğru tedaviyle % 92 ihtimalle dökülmeyi durdurabilir hatta tüyleşmişlerin kalitesini artırabilirsiniz. Bunun için ya bir dermatoloji uzmanıyla görüşmeli yada ciddi araştırma yapmalısınız.

Saçınız için ilaç almadan önce yüzden fazla ürünün tarafsız olarak değerlendirildiği www.sacilaclari.com dan ürün hakkında bilgi almalısınız bu şekilde boşa para kaybetmemiş ve uyanıkları sevindirmemiş olursunuz

Piyasadaki tüm ürünlerin etkileri,yan etkileri,kabaca fiyatları,uygulama şekilleri,başarı beklentisi gibi tüm bilgilerin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı ve 100 den fazla ürünün incelendiği bu siteye bakmadan saçınız ilacı almamalısınız. Saçla ilgili ürünler hakkında doğru, tarafsız ve ayrıntılı tüm bilgileri bulabileceğiniz tek siteyi incelemenizi öneririm.

Şöyleki;

Procapil ve minoxidil saç dökülmesini durdurduğu ve tüyleşmiş tellerin kalitesini artırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış 2 maddedir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır bunların dışındakileri denemeye bile gerek yoktur. Ancak bu iki madde de kullanmaya başladıktan 1-2 hafta sonra saç dökülmesinde artışa sebep olur, bu dökülme geçici bir dökülmedir ve dökülenler % 100 ihtimalle geri çıkar,hatta yeniden çıkarken daha kaliteli olarak çıkar.Aslında bu tarz dökülmenin olması ilaçtan daha iyi cevap alınacağını gösterir de denebilir.Procapil veya minoxidil başladıktan sonraki bu dökülme kılın dönem değiştirip yeniden çıkmasıdır ve 4-6 hafta kadar devam eder.Bu tarz dökülmeler ağızdan alınan xpecia, biotin, pan plus, propecia gibi hapların kullnımında görülmez daha çok bölgesel kullanılan bilimsel ürünlerde görülür.

Özetle;

saç ilacı kullanmaya başladığınızda orataya çıkan dökülmedeki artıştan tedirgin olmamalısınız çünkü bu durum kullandığınız o ilaçtan
iyi cevap alacağınızı gösterir. İlaç kullanımına bağlı dökülme artışı 6 haftaya kadar uzayabilir bu sürede seyreklikte ciddi belirginleşme olabilir buna rağmen ilaç kesinlikle bırakılmamalı ve devam edilmelidir. Bazı hastalar korkarak ilacı bırakırken bazıları ilacı değiştirerek devam etmektedir her iki yaklaşımda yanlıştır, kullanılan ilacı değiştirmeden yada kesmeden devam edilmelidir. Saçlar dökülüp çıktıktan sonra 3-6 ay boyunca sorunsuz bir şekilde
uzarken bir kez daha geçici dökülme olur bu da saçın bir döngüsüdür ve o da geçici bir dökülmedir, dökülenlerin hepsi daha kaliteli olarak yeniden çıkar.
Her iki dökülme de sebebi ve sonucu bilimsel olarak izah edilebilen durumlardır ve korkup ilacı bırakmak hatalı bir davranış olur.İlaç kullanımına bağlı geçici dökülme procapil kullanımında minoxidile kıyasla daha az görülmektedir ama sonuçta her ikisinde de dökülenler geri çıktığı için bu farkın önemi yoktur.

Bir diğer önemli sorunda saç ilaçlarının ne kadar kullanılacağıdır. Gebelik,doğum ve anemi gibi birkaç geçici saç dökülmesi sebebi dışındaki dökülme sebepleri kişi yaşadığı sürece devam eder, özellikle % 95 oranında görülen ailesel dökülme yaş ilerledikçe yavaşlasa da kişinin yumurtalıkları vücudunda olduğu sürece dökülme devam eder,doğal olarak tedavi de devam etmelidir. 3 ay kullanayım dökülmem dursun ilacı bırakırım gibi bir yaklaşım tamamen yanlıştır ilaç kullanmaya devam etmeyecekseniz hiç başlamamanız daha doğru bir yaklaşım olur.

Çok önemli olmamakla birlikte procapil bu durumda minoxidilin önüne geçmektedir,minoxidil sürekli günde 2 defa kullanmayı gerektirirken procapil 3 ay sonra günde bir, 6 ay sonra iki günde bir defa kullanımı yeterli olmaktadır.

Unutmayın ! kullanmaya devam etmeyecekseniz başlamayın ama kullanarak neler kazanacağınızı da göz ardı etmeyin

Saç beyazlaması nedeni

Saçların ağarması yani grileşerek beyazlaması genellikle yaşa bağlı olarak zaman içinde ortaya çıkan, seyrek olarak ta genetik özellikler sebebiyle erken yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bilinen tek sebebi saçın rengini belirleyen melanin adlı renk verici maddenin yeterince salgılanamamasıdır. Melanin salgılamasının denen bozulduğu ve zamanla bittiği hala tam izah edilememiştir. Kabul edilen tek görüş melanini salgılayan melanosit hücrelerinin ölmesine bağlı olarak salgı azalar durur. Boyar madde oluşamayınca saçın temel yapısı olan keratin kalır,keratin tırnak gibi şeffaf beyaz arası bir renge sahiptir.

saç beyazlaması nedenleriRenk verici madde olmayınca saçın rengi şeffaf beyaz arası bir renkte kalır. Beyazlaşma farklı bölgelerde farklı yaşlarda ortaya çıksa da vücuttaki bütün kıllar beyazlaşabilir. Hangi yaşta başlayacağı tamamen kişinin ailesinden aldığı genetik yapıya bağlıdır bazen otuzlu yaşlarda ortaya çıkarken bazı kişilerde 60 lı yaşlarda hala belirgin beyazlama olmayabilir.
Melanin kaybına sebep olan diğer beyazlık ise vitiligo ve ablinizim denilen hastalıklardır. Vitiligoda belli bir alanda cilt ve o alandaki saçta melanin olmaz ve her ikiside beyazlaşır burada sebep melanositlerin bölgesel olarak ölmesidir. Albinizimde ise vücudun hiçbir yerinde melanosit olmaz ve melanin salgılanamaz. Bu kişilerde gözün renkli kısmı da renk alamaz bu sebeple bu kişiler ışığı yeterince filtre edemediği için yoğun ışığa bakamaz ve gözünü ışıktan korumak için göz kapaklarını kısmak zorunda kalır. Vitiligo tedavi çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilirken albinizm tedavi edilemeyen bir hastalıktır.
saç beyazlaması kaş yaşında olur

 

.

saç ilaçları nasıl kullanılır

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç ilacı kullanımı” Yazısında 3 Yorum

 1. Yusufziya says:

  Hocam mrb.
  6 aydir gunde 2 defa 10 fıs minoxil kullaniyorum.Artik zor olmaya basladi.Acaba gunde 1 kere mesela sabah 10 fıs kullansam bir zarari olurmu.tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  yararı azalır.hairforte spreye geç.minoxil hep 2 doz kullanılması gerekir.etkinlik açısından

 2. ugur says:

  Hocam cok degisik bi sorum var bu kadin dogum haplarinin yeni sac cikardigi soyleniyor dogrumudur?
  Dr.Muharrem KAYA
  🙁

 3. ozan says:

  Hocam merhabalar iyi calismalar spreyi örnegin 1 ay kullandm ve saclarim dokuldu ve biraktm biraktgm icin o dokulenler bir daha ckmycakmi
  Dr.Muharrem KAYA
  hayır ilacın etkisi ile çıkanlar geri gelmez ama kendi saçında anagen dönemi kısalan ve dökülen saçların geri gelecektir.

ular