Saç neden beyazlar.En basit tarifi;saça renk veren melaninin azalmasındandır şeklinde olabilir.Saç beyazlamasının sebebi saça rengini veren melanin pigmentini salgılayan melanosit adlı hücrelerinin sayısının azalmasıdır.Melanosit sayısı azaldıkça saça renk veren melanin salgısı azalmakta ve saç rengini kaybederek keratin rengi olan beyaza yaklaşmaktadır.Melanositlerin kaybı genellikle orta yaş üzerinde başlar ve giderek artar ancak genetik yapıya bağlı olarak daha erken yaşlarda da melanosit ölümü olup beyazlaşma görülmektedir.Erken saç beyazlaması ırsi bir durum olduğundan hastalık olarak değerlendirilmez.

   Vitiligo: (harita şeklinde beyaz cilt alanları oluşmasıdır bu beyazlaşma kıllı alandaysa o alandaki kıllarda beyazlaşır) da melanositler kısa sürede ve yaştan bağımsız olarak tamamen tok olmaktadır.

  Albinizm : melanin salgılayan melanosit hücreleri doğuştan hiç olmamaktadır ve kişi tüm vücudunda (kılların tamamı,göz bebeği,cilt) bu  renklerden yoksundur.

  Hastalık olarak kabul edilen saç peyazlaması vitiligo ve albinizm doğal saç beyazlamasından farklı durumlardır.Bunlardan vitiligo tedavi edilebilirken albinizmin tedavisi yoktur.

  Saç beyazlamasının temel nedeninin melanosit hücrelerinin olduğu bilinmektedir ama bu melanositlerin neden öldüğü bilimsel olarak net bir şekilde açıklanamamaktadır.Bu konuda çeşitli görüşler vardır

   -En kabul edilen görüş erken yaşlarda da olsa melanositlerin erken yaşlanarak ölmasi.

   -Yaşlanmaya bağlı olarak kılın ortasındaki sıvının azlaması ve bu sebeple üretilen boyanın saça karıştırılamaması.

En akla yatkın olanı renk maddesini yapan hücrelerin ölmesidir.

Bilgiler youthair.com.tr sitesinden alınmıştır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç neden beyazlaşır” Yazısında Yorum Yok

kecoa