Saçkıran saç dökülmesi sebepleri arasında nedeni kesin bir şekilde bulunamamış hastalıklar arasındadır.Sebep olarak en çok kabul gören teori vücudun kökteki hücreleri öldüren madde salgıladığı görüştür.Bu görüşe göre saçkıran otoimmün yani kendi kendine zarar verme şeklindedir.Bunun dışında sebep olarak stres gösterilmektedir ki aslında tıpta sebebi tanımlanamamış tüm hastalıkların temelinde stres faktörü olabileceği bilinmektedir.

Bilindiği gibi bulaşıcı hastalıkların temelinde mutlaka mikrop olması gerekir, bu mikrop bakteri mantar veya virüs olabilir.Hiçbir saçkıran hastasında mikrop tespit edilemez yani saç kıranın bulaşıcı olmadığı net bir şekilde söylenebilir.

Halk arasına tam tanımlanamamış olması ve bazı mantar iltihabına bağlı saç dökülmelerine benzemesi sebebiyle konu hakkında bilgisi olmayan kişiler bulaşıcı olabileceği tedirginliği yaşarlar ama bunun hiçbir bilimsel desteği yoktur yani bulaşıcı değildir.

Bulaşıcı olduğu yönünde şüphe olmasının bir diğer sebebi de ailede bir kişide çıktıktan bir süre sonra başka birinde veya aynı kişinin bir başka yerinde  çıkmasıdır.Bu sebebi izah edilememiş bir durumdur ama anlaşılan o ki kardeşlerin genetik benzerliği yada olmayan kardeşin bu konuda strese girmesidir.Stres alopecia areatının başlatıcı ve ilerlemesine sebep olan faktörler arasında sayılır aile içinde genel stres olması görülme sıklığını artırıyor olabilir.

Sonuç olarak;

Saçkıran diğer adıyla alopecia areata vücudun kıl olan her yerinde görülebilen bir hastalıktır,bir insandan başka insana veya aynı kişinin bir yerinden başka bir yerine asla bulaşmaz çünkü bulaşıcı bir hastalık değildir.

Daha seyrek görülen bölgesel mantar enfeksiyonu veya diğer mikrobik hastalıklarda kökler öldüğü için dar alanda bölgesel dökülmeler olabilir ve alopecia areata ile karıştırılabilir ancak bu hastalıklarda kelleşme öncesinde akıntılı iltihabi bir süreç vardır buna karşın alopecia areata da böyle bir dönem olmaz saçlar günler içinde tamamen dökülür ve alttan parlak cilt çıkar.İltihaba bağlı dökülmelerde cilt yara izi şeklinde daha sorunlu görünür.

saçkıran başkasına bulaşırmı saçkıran görüntüleri

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran bulaşıcımıdır” Yazısında 1 Yorum

  1. murat yavuz says:

    İyi gunler hocam benim ismm murat. Sac kiran hastaligina yakalandim sakalim da cikti ilk sonra biyigima atti derken kafamda da iki tane elli kurus kadar acilma var yaklasik iki aydir ugrasiyorum doktora gittim igne yapti bi tane sonra baska doktora gittim karisim verdi kullaniyorum pek faydasini gormedim baska yerlere atlayac diye dusunup duruyorum ben napmaliyim yardimci olurmusunuz tesekkurler.
    Dr.Muharrem Kaya
    Sadbe başlayabilirsin

kalkun