Farklı kliniklerden farklı çalışma sonucu çıksa da genel ortalamada en etkili ilaç tüm bu çalışmalar ışığında belirlenir. Saçkıranda uygulanan bölgesel ürünler arasında etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış 2 üründen biri S.A.D.B.E dir. Bir tür kimyasal madde olan SADBE açık adıyla Squarik Asit Di Butil Ester alopecia areata tedavisi için geliştirilmiştir. Bu amaçla kullanılan diğer tüm ilaçlardan farklı bir yönden etkili olmaktadır, bu sayede başarısı diğer yöntemlere göre çok daha yüksektir ve tekrar ihtimalini çok azaltır. saçkıran için en etkili ilaç

Sadbe tedavisi saç dökülmeleri arasında sadece saçkıranda etkili olur, ancak saç yanı sıra sakal, bıyık, kaş gibi alanlardaki dökülmelerde de başarıyla kullanılmaktadır.

Saçkıran özellikle genç yaşlarda daha sık görülür ve ne yazık ki % 100 başarıyla kullanılabilecek ilaç yoktur. Her tedavinin başarı oranı farklıdır.

Sarımsak sürmek hastaların yarısında başarılı olmaktadır, kortizonlu merhemler, minoxidil, procapil gibi maddelerin başarısı da bundan biraz fazladır. Kortizon iğnesiyle tedavinin başarısı farklı kaynaklarda % 70-85 arasında verilmektedir ancak kortizonun yan etkileri de tedirginlik verir. Tüm bu tedavi yöntemleri sebebe yönelik değil daha çok deneme yanılma tedavisidir ve uygulanıp beklenir. Yani asıl sorun olan vücudun köke zarar veren maddelerin oluşumunu veya köke zararını engellemezler.

Saçkıran hastalığının sebebi olan immun maddelerin köke zararını engelleyen tek madde SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester ) dir. Sorunu temelden çözmektedir ve bu sayede başarısı farklı çalışmalarda % 90-97 arasında verilmiştir.

Dünyada yaygın olarak üretilen SADBE Türkiye de eczanelerde eczacı tarafından hazırlanarak hastaya verilmektedir. Yüzde kaç oranında yapılacağını doktor reçete ile belirtir ve eczacı buna göre yapar. On binde 1 ile binde bir oranlarında kullanılmaktadır.

SADBE kullanım süresi kişinin verdiği cevaba göre değişir, tüm diğer tedavi yöntemleri gibi aylarca devam etmek gerekebilir. Tedavide en önemli sorun tedaviye uyumdur, yukarda yazılan % 90 dan fazla olarak verilmiş başarı oranı sabırla kullanım sonucu elde edilebilmektedir.

Saçkıran tedavisinde immunoterapi denilen bu tedavi yöntemi denenmeden tedaviden ümit kesilmemelidir. Özellikle dökülmenin üzerinden 2 seneden daha uzun süre geçmediyse geri çıkma ihtimali çok yüksektir. Daha uzun yıllar geçtiyse başarı oranı düşer.

Ayrıntılı bilgi için tıkla

saçkıran kimlerde olur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran için en etkili ilaç” Yazısında 8 Yorum

 1. Abdullah erğun says:

  Hocam 4 5 senedir saçkıran var çok şey yaptık ama çıkmadı sadece çok ince şekilde saçlar var ne kullanayım ve miktarları ne olmalı günde nekadar sürmeliyim çok teşekkür ederim şimdiden allah razı olsun
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk ay sadbe,2 aydan itibaren sadbe forte ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.günde 2 defa cildi ıslatıncaya kadar uygulamalısınız.

 2. Abdullah erğun says:

  Hocam benim şaçımda saçkıran var 4 5 sene oldu ama çıkmadı çok ince saçlar var ne kullanabilirim ve miktarları nekadar olmalı şimdiden çok teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  squarik asit di butil ester içeren SADBE kullanabilirsiniz.süre uzun olduğu için cevap gecikebilir.6 ay kullanımda çıkmamışsa tedaviye devam etmenize gerek
  yok.ilk ay sadbe ikinci ay sadbe forte kullanabilirsiniz.beraberinde xpecia tablet de kullanmanızı öneririm.

 3. Tunay says:

  Selamaleykum 10 ay oldu saçın da saç kıran oldu ne yaptıysam fayda vermedi hocam ne yapmam gerekir ne tavsiye edersiniz bilgi verirseniz memnun olurum 10 yerde var madeni para büyük lügünde
  Dr.Muharrem Kaya
  squarik asit di butil ester içeren sadbe uygulayabilirsin,beraberinde 5 mg biotinde kullanmanı öneririm

 4. mahsum özbek says:

  Merhaba hocam
  Saçlarım çok yağlı bu yüzden iki günde bir bazende hergün duş almak zorunda kalıyorum ve saçlarım bayağı dökülmeye başladı.Bana önerebileceğiniz bir ilaç var mı veya saçları aşırı yağdan nasıl koruyabilirm? saygılarımla..
  Dr.Muharrem Kaya
  yağlanma dökülmeye bağlı artmış gibi dörünsede saç miktarınız azaldığı için daha çok hissedersiniz.dermatologa görünün

 5. Cemil kur says:

  Aserik asit gtiseal 3g ,eter 30 cc,alkol 50 cc karışımını doktor eczaneye yaptırdı.Sadbe kullanmayın dedi.1 aydır betnovate krem ile birlikte kullanıyoruz ama çok da faydasını bulamadık.Doktor bu tedaviden sonra iğne tedavisi dedi.Sadbe bu karışımdan ve iğneden daha etkli olabilir mi?Elimizde eczaneden temin ettiğiniz sadbe fort var.Kullanmamim bir sakıncası olabilir mi ? Teşhis strese bağlı sackiran sağ kulağın 2 cm üstünde 5 kuruş büyüklüğünde .Yardimci olursanız sevinirim.
  Dr.Muharrem Kaya
  saçkıranda temel etkili madde squarik asit di butil esterdir.sadbenin içeriğinde bu madde vardır,kullanabilirsiniz

 6. mahsum özbek says:

  yanaklarımda intihaplsnmalar oluyodu uzun zamndır. Bir ay önce kafamn ortasında bi şişlik oldu ve ordaki saçlar dökülmeye başladı.Bozuk pata büyüklğündd bi boşluk oldu doktora gittim doktor 6 aylık bi ilaç tedavisi uygulicsz dedi saçkıran olup olmadığını söylemedi sizce saçkıranmıdır hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  şişlik iltihap düşündürüyor.iltihaba bağlıda bölgesel saç dökülmesi yaşanabiliyor

 7. Bahar says:

  Saçımın bir kısmında hiç saç yok.Kullanabilirmiyim?
  Dr.Muharrem Kaya
  nedeni tespit edilmeli

 8. gönül kaya says:

  sadbe saçkıran nedeniyle dökülmüş kaş ve kirpik için de uygulanabilirmi?
  Dr.Muharrem KAYA
  kaşa uygulanabilir.kirpiğe uygulanmaz

kudanil