Saçkıran için şampuan  kelimelerini okuyunca pek heveslenmiş olabilirsiniz ama ne yazıkki okuduklarınız pek hoşunuza gitmeyecek, hoşunuza gitmese de sizin karınız olacak. Şampuanlar temizlik malzemesidir ama ne gariptirki bir çok insan saç dökülmesi için yada saçkıran için şampuan kullanmayı düşünüyorlar.
Aslında şampuan temizlik dışında pek etki yapmaz, pek derken kepek ve yağlanmaya yönelik şampuanlar etkilidir. Her ne kadar içeriğine eklenen çeşitli maddeler ve bitkisel katkılarla bir çok hastalıkta etkili olabileceği iddia edilse de bu iddia  üreticinin iddiasıdır ve tamamen satış stratejisinin bir parçasıdır.

saçkıran için şampuan

Saçkırana Şampuan Önerisi

Hiçbir işe yaramayacağı için asla böyle bir önerim olmaz, ayrıntısına gelince; Saçkıran için şampuan denildiğinde akla ilk olarak sarımsak, sarımsak yağı, ruhu yada özü içeren şampuanlar gelir.
Halbuki saçkıranda sarımsağın etkisi direk cildi tahriş ederek bölgeye gelen kan miktarını artırmasından kaynaklanır. Sarımsağın saçkıranda etkili olması için sarımsak dişinin kesilip o şekilde cilde sürülmesi gerekir.
saçkıran sarımsak şampuanı
Şampuana konan az bir sarımsağın etkisi hiç olmaz. Derinin 5-6 mm derinliğinde olan bir soruna şampuanla çözüm getirebileceğini iddia etmek ancak şarlatanların yapabileceği bir şeydir. Şampuanla saçkıran tedavisi yapılabileceği konusunda bir tek bilimsel çalışma yoktur.
Piyasada sarmısağın İngilizcesi garlex veya benzer kelimelerle üretilip satışa sunulmuş şampuanları üretenlerin tek amacı para kazanmaktır, hiçbir etkisi olmayacağını üreticinin kendisi de bilmektedir ve bile bile satmaktadır.

saçkıran için hangi şampuanSaçkıran için şampuan diye google’a sorduğunuzda ondan fazla reklam görürsünüz ve ne yazık ki bu şekilde “sarımsak şampuanı” reklamları verenlerin hepsinin tek derdi cebinizdeki paradır.
Siz siz olun bu uyanıklara paranızı kaptırmamak için söylenen yalanları görmezden gelip bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlar kullanın, boşu boşuna ümitlerinizi yitirmeyin.
Unutmayın hiçbir şey kullanmasanız dahi % 35 ihtimalle, yada stresinizi kaldırmanız halinde % 50 ihtimalle geri kendiliğinden çıkacaktır.

Diğer konulara geçmeden biraz da hastalığı tanımlayayım

Alopecia areata

Alopecia areata (AA) Türkçe adıyla saçkıranın kafada yama veya bozuk para şeklinde tamamen kel alanlar görülen bir saç dökülmesi tipidir, saç dökülmesi dışında vücutta kıl olan her bölgede kökten kıl kaybı yapar.Daha çok gençlerde görülse de her yaşta rastlanır.
Sebebi bilimsel olarak tam olarak aydınlatılamamış bir hastalıktır. En sık görüldüğü bölge kafadır.Kaş, sakal, bıyıkta da olabilir. Dünyada yaygın şekilde toplam nüfusun % 0.1 (bin kişide bir) kadarında görülür yani ülkemizde 70 000 kadar saçkıran hastası olması beklenir.
AA bu alanlarda bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna alopecia universalis denir.
Her iki cinste de görülür ancak erkeklerde daha fazla kıllı alan olduğu için daha sık rastlanır. Hastaların çoğu 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında aile öyküsü araştırıldığında başka hastalarında olduğu tespit edilebilir.
İkizlerin birinde olduğunda ikincisinde olma olasılığı % 50 civarındadır.
Sebebi konusunda en kabul edilebilir görüş kişinin kendi kök hücrelerine karşı madde üretmesidir (bu gurup hastalıklara oto immün hastalıklar denir). Ancak stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalarda tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir ama guatr sebepler arasında sayılmamaktadır
Alopecia areata hastalığında tırnak hastalıkları da (tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler gibi) varsa bu durumda hastalık daha ağır seyredebilir.Benzer şekilde birden fazla yerde olması da tedavinin daha zor olacağını gösterebilir.

Alopecia areata teşhisi

Rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.Biopsi hastalığın sebebini değil kesin teşhis konmasını sağlar. AA dramatik görünmekte ve başkalarını tedirgin edebilmektedir ama bulaşıcı değildir.
Klinik seyir;
Saçkıran hastalığında kıl kökleri kısa sürede ölür ve parlak bir zemin ortaya çıkar,normal saç dökülmesi gibi giderek tüyleşme halinde değil aniden sıfırlama şeklindedir. En büyük özelliği yuvarlak yada oval şekilde sınırları keskin dökülme alanlarının olmasıdır.

Alopecia areata başkasına bulaşırmı ?

Halk arasına tam tanımlanamamış olması ve bazı mantar iltihabına bağlı saç dökülmelerine benzemesi sebebiyle konu hakkında bilgisi olmayan kişiler bulaşıcı olabileceği tedirginliği yaşarlar ama bunun hiçbir bilimsel desteği yoktur yani bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olduğu yönünde şüphe olmasının bir diğer sebebi de ailede bir kişide çıktıktan bir süre sonra başka birinde veya aynı kişinin bir başka yerinde  çıkmasıdır.Bu sebebi izah edilememiş bir durumdur ama anlaşılan o ki kardeşlerin genetik benzerliği yada olmayan kardeşin bu konuda strese girmesidir.Stres alopecia areatının başlatıcı ve ilerlemesine sebep olan faktörler arasında sayılır aile içinde genel stres olması görülme sıklığını artırıyor olabilir.

Saçkırana Sarımsak Nasıl Sürülür?

Saçkıran tedavisi için sarımsak uygulaması direk dökülme alanına uygulamak şeklinde yapılmalıdır bunun dışındaki uygulamalar etki etmez.
saçkıranda sarımsak nasıl uygulanırPiyasada sarımsakla ilgili bir çok ürün görebilirsiniz ne yazık ki tüm bu ürünler sarımsağın popülaritesini kullanmaya çalışan uyanıkların ürettiği işe yaramaz ürünlerdir. Sarımsağın yağı, özü, ruhu veya sarımsaklı şampuanlar gerek saç dökülmesi tedavisinde gerekse saçkıran tedavisinde asla hiçbir işe yaramazlar.

Sarımsak Saçkırana Nasıl Uygulanır 

Dişin gövde kısmından orta kesiminden ortadan ikiye kesilir bu şekilde kesildiğinde parmakla tutacak bir kesim kalır. Dişin üst ve alt kısmı ayrı ayrı kullanılabilir. Kesik ağzı dökülme yerine gelecek şekilde sürülür.
Sürme miktarı cildin vereceği cevaba göre ayarlanır. Elde edilmek istenen cildin kızarmasıdır, cilt hafif kızardığında uygulamaya son verilir. Sürerken ciltte yanma hissi olacaktır bu önemli değil ancak ciltte yara oluşturacak kadar fazla sürülmemelidir

Saçkıranda sarımsak kaç günde bir uygulanır ?

Uygulama sıklığı da cildin yeniden ilk haline gelme süresine bağlıdır yani ciltteki kırmızılık azaldığında tekrar sarımsak sürülür, bu işlem günde veya 3-4 günde bir yapılabilir.
Aşırı uygulama veya çok sık uygulama yapılırsa yara ve buna bağlı iz kalabilir bu sebeple cildi tahriş etme derinliğine dikkatli edilmelidir.
saçkıranda sarımsak nasıl sürülür

Sarımsak Tedavisi Ne Kadar Süre Devam Edilir

Kullanım süresi tamamen alınan cevaba göre değişir. Çok kısa sürede cevap alınması beklenmemelidir çünkü kılın çıkış süresi minimum 3-4 aydır. Tedaviye en az 4 ay devam etmek gerekir bu sürenin sonunda az da olsa cevap alındıysa uygulama sürdürülmelidir ama hiçbir değişim yoksa başka yöntemlere geçilmelidir.sarımsak nasıl sürülür
Unutulmamalıdır ki saçkıranda sarımsak sürmenin başarısı % 50 kadardır yani kullanan 100 kişiden 50 kişide kozmetik olarak kabul edilebilir düzeyde geri saç çıkması elde edilir diğer 50 kişide hiç etki etmez.
Eğer hiç kıl çıkmadıysa başarı oranı % 80-85 olan kortizon enjeksiyonu yada başarısı % 95 olan SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) ye geçilmelidir.

Saçkırana saç ekilirmi

Saçkıran daha çok genç yaşlarda görülen ama her yaşta görülebilen sebebi net bilinmeyen, bir çok faktörün (stres,yoğun çalışma temposu,otoimmunite) etkili olabildiği kıl olan her vücut alanında görülebilen para şeklinde yuvarlak dökülme alanları şeklinde saç kaybıdır.

Saçkıran hastalığında kıl kökleri kısa sürede ölür ve parlak bir zemin ortaya çıkar, normal saç dökülmesi gibi giderek tüyleşme halinde değil aniden sıfırlama şeklindedir.

Tedavide bölgesel tahriş edici ürünlerle (sarımsak,salisilik asit vs) % 50 ihtimalle hiç dökülme olmamış gibi geri çıkabilir, kortizon enjeksinuyla başarı % 85 e kadar çıkar ancak % 10-15 lik bir kısmı hiçbir tedaviye cevap vermez.İlaçla tedaviyle düzelmezse geriye tek seçenek saç ekimi kalmaktadır.

Genetik veya kadın tipi saç dökülmesi tedavisinde kullanılan sprey ve haplar bu hastalığın tedavisinde etkisizdir.
Saçkıranda saç ekimi için en az 1 yıl zaman geçmelidir çünkü bu süre zarfında çıkma ihtimali devam eder. Dökülmeden sonra 1 yıl geçmesine rağmen çıkmadıysa saç ekimi yapılır. Yeterince sık ekim için 2 veya 3 seans yapmak gerekebilir ve çevre sıklık yakalanabilir.

Ekim işleminde kurallar uyulursa ekilen her kök tutar ve dökülmez. Tekrar saçkıran olma ihtimali diğer bölgelerde görülme ihtimali kadardır.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran için şampuan” Yazısında 2 Yorum

 1. Hacer Şahin says:

  Hocam saçkıranım 10 gündür var bozuk paradan buyuk görünümü .Sarımsak günde iki kez uyguluyorum.Baska bir uygulama yapmalımiyım . Teşekkürler şimdiden.
  Dr.Muharrem Kaya
  saçkırana en etkili madde squarik asit içeren ilaçlardır.sadbe kullanabilirsin

 2. Hüseyin DAĞ says:

  hocam yaklaşık 78 aydir sackiran olmusum dişidir sizden bilgi veya tedavi
  Dr.Muharrem Kaya
  saçkıran için en etkili ilaç squarik asit içeren sadbe dir.süre uzun olduğu için hiç etkilemeyebilir ama 6 ay denemenizi öneririm

anjing