Saçkırana kesin çözüm deyince çok ilginizi çekmiş olabilir ama tıpta hiçbir şeyde kesinlik olmaz, her uygulamanın başarı yüzdesi olur.Alopecia areata (AA) Türkçe adıyla saçkıranın kafada yama veya bozuk para şeklinde tamamen kel alanlar görülen bir saç dökülmesi tipidir, saç dökülmesi dışında vücutta kıl olan her bölgede kökten kıl kaybı yapar.Daha çok gençlerde görülse de her yaşta rastlanır. Sebebi bilimsel olarak tam olarak aydınlatılamamış bir hastalıktır. En sık görüldüğü bölge kafadır.Kaş, sakal, bıyıkta da olabilir. Dünyada yaygın şekilde toplam nüfusun % 0.1 (bin kişide bir) kadarında görülür yani ülkemizde 70 000 kadar saçkıran hastası olması beklenir.
AA bu alanlarda bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna alopecia universalis denir.
Her iki cinste de görülür ancak erkeklerde daha fazla kıllı alan olduğu için daha sık rastlanır. Hastaların çoğu 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında aile öyküsü araştırıldığında başka hastalarında olduğu tespit edilebilir. İkizlerin birinde olduğunda ikincisinde olma olasılığı % 50 civarındadır.
Sebebi konusunda en kabul edilebilir görüş kişinin kendi kök hücrelerine karşı madde üretmesidir (bu gurup hastalıklara oto immün hastalıklar denir). Ancak stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalarda tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir ama guatr sebepler arasında sayılmamaktadır
Alopecia areata hastalığında tırnak hastalıkları da (tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler gibi) varsa bu durumda hastalık daha ağır seyredebilir.Benzer şekilde birden fazla yerde olması da tedavinin daha zor olacağını gösterebilir.
Alopecia areata teşhisi ;
Rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır.Biopsi hastalığın sebebini değil kesin teşhis konmasını sağlar. AA dramatik görünmekte ve başkalarını tedirgin edebilmektedir ama bulaşıcı değildir.
Klinik seyir;
Saçkıran hastalığında kıl kökleri kısa sürede ölür ve parlak bir zemin ortaya çıkar,normal saç dökülmesi gibi giderek tüyleşme halinde değil aniden sıfırlama şeklindedir. En büyük özelliği yuvarlak yada oval şekilde sınırları keskin dökülme alanlarının olmasıdır.
Alopecia areata başkasına bulaşırmı ?
Halk arasına tam tanımlanamamış olması ve bazı mantar iltihabına bağlı saç dökülmelerine benzemesi sebebiyle konu hakkında bilgisi olmayan kişiler bulaşıcı olabileceği tedirginliği yaşarlar ama bunun hiçbir bilimsel desteği yoktur yani bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olduğu yönünde şüphe olmasının bir diğer sebebi de ailede bir kişide çıktıktan bir süre sonra başka birinde veya aynı kişinin bir başka yerinde çıkmasıdır.Bu sebebi izah edilememiş bir durumdur ama anlaşılan o ki kardeşlerin genetik benzerliği yada olmayan kardeşin bu konuda strese girmesidir.Stres alopecia areatının başlatıcı ve ilerlemesine sebep olan faktörler arasında sayılır aile içinde genel stres olması görülme sıklığını artırıyor olabilir.
Tedavi ;
Öncelikle cildi tahriş etme özelliği sebebiyle sarımsak denenir ve başarı şansı % 50 kadardır. Bölgesel kortizon kremleri bu başarıyı biraz daha artırır.Kortizon enjeksiyonun başarısı % 80 ler civarındadır.
En etkili tedavi solusyon şeklinde hazırlanmış SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) dir ve bir çok bilimsel yayında % 95-98 ler düzeyinde başarılı olduğu belirtilmiştir.
SADBE ile düzelmeyen az bir hasta gurubunda tek çözüm saç ekimidir.
Saçkıranda saç ekimi
Ekim için en az 1 yıl zaman geçmelidir çünkü bu süre zarfında çıkma ihtimali devam eder.Dökülmeden sonra 1 yıl geçmesine rağmen çıkmadıysa saç ekimi yapılır.Yeterince sık ekim için 2 veya 3 seans yapmak gerekebilir ve çevre sıklık yakalanabilir.Ekim işleminde kurallar uyulursa ekilen her kök tutar ve dökülmez.
Saçkırana ekilen saç dökülürmü ?
Tekrar saçkıran olma ihtimali diğer bölgelerde görülme ihtimali kadardır yani nasıl diğer alanlarda hastalık yeniden olabilirse aynı şekilde ekilen alanda da olabilir, yani dökülmeyeceği kesin değildir.

saçkıran kesin tedavisi nasıl yapılır
saçkıran kesin çözüm

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran kesin çözüm” Yazısında 28 Yorum

 1. Anonim says:

  merhaba hocam bnim 7 yaşında kziim disi sac kiran oldu ne onerirsiniz iğne yapildi sac losyonlari kullandim ama saclari sık cikmiyo
  Dr.Muharrem Kaya
  squarik asit içeren sadbe losyon başlamanızı öneririm

 2. Anonim says:

  Hocam 2 yıldır bozuk para şeklinde saçkıranım var yaşım 14 ne önerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  squarik asit di butil ester içeren SADBE kullanabilirsiniz.süre uzun olduğu için cevap gecikebilir,2. ay sadbe forte kullanabilirsiniz.beraberinde biotinde almalısın

 3. Anonim says:

  Merhaba Hocam,
  Emzirme döneminde sadbe kullanilabilirmi?
  Tesekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanılabilir

 4. Anonim says:

  Doktor bey 15 yaşında bir kızım var saçlarında 4 yaşında saçkıran başladı ve her yıl sonbaharda dökülüyor bütün saçına yayılıyor minoxil %5 kullanıyoruz seyrelerek saçı çıkıyor. 11 yıldır böyle devam ediyor ne yapmamız gerekli yardımcı olur musunuz.
  Dr.Muharrem Kaya
  saçkıran nedeni belli olmayan immün bir hastalıktır. bu nedenle squarik asit di butil ester içeren sadbe kullanmanızı öneririm

 5. İbrahim Talha says:

  Hocam 2 ay icerisinde saç kıran çıktı ve bozuk para seklinde saçımın her tarafına yayıldı öneriniz nedir?
  Dr.Muharrem Kaya
  saçkıranda etkili squarik asit di butil ester içeren sadbe ve HP biotin 10 mg başlayın.

  • İbrahim Talha says:

   Hocam sadbe aldım ama HP biotin almadim bi sorun olur mu
   Dr.Muharrem Kaya
   almanızı öneririm

 6. Anonim says:

  Merhaba hocam geçen yaz başımın tepesinde oldu sarmısakla ovduk saç çıktı. Şimdi tekrar sol kulağımın arkasında daha büyük alan döküldü .eski dökülenler saç kökünden çıktığı belli oluyor ama dökülmeye devam ediyor.durdurmak için ne yapabilirim.yaşım 15
  Dr.Muharrem Kaya
  Sadbe losyon başlayabilirsin.beraberinde biotinde alabilirsin

tikus