Saçkıran diğer adıyla alopecia areata  (AA)neden olduğu bilimsel olarak tam olarak kanıtlanamamış bir hastalıktır, vücutta kıl olan her bölgesinde kökten kıl kaybı yapar. En sık görüldüğü bölge kafadır.Kaş, sakal, bıyıkta da olur.
Kafada yama veya bozuk para şeklinde tamamen kel alanlar görülür. Bu alanlar bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir.
Saçkıran (alopecia areata) en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür.Her iki cinste de görülür ancak erkeklerde daha fazla kıllı alan olduğu için daha sık rastlanır. Hastaların çoğu 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında aile öyküsü araştırıldığında başka hastalarında olduğu tespit edilebilir.

Saçkıran neden olur

saç kıran neden olurSorusunun cevabı sebebi konusunda en kabul edilebilir görüş kişinin kendi kök hücrelerine karşı madde üretmesidir (bu gurup hastalıklara oto immün hastalıklar denir). Ancak stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalarda tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir ama guatr sebepler arasında sayılmamaktadır
Alopecia areata hastalığında tırnak hastalıkları da (tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler gibi) varsa bu durumda hastalık daha ağır seyredebilir. Benzer şekilde birden fazla yerde olması da tedavinin daha zor olacağını gösterebilir ama bu kesin değildir çünkü bazı çoklu hastalarda çok hızlı düzelme görülebilmektedir.
Saçkıran hastalarında rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır. Biopsi hastalığın sebebini değil kesin teşhis konmasını sağlar. Alopecia areata dramatik görünmekte ve başkalarını tedirgin edebilmektedir ama bulaşıcı bir hastalık olmadığı kesindir.
Saçkıran tedavisi ayrı bir konu olarak incelenecektir. Bölgeden saç çekilerek kökünün incelenmesi de mümkündür ancak bu inceleme sebep hakkında bilgi vermez daha çok dökülmenin tipini tanımlar.

En sık görüldüğü yer saçlı der,d, çünkü en geniş kıllı alan kafadır, sakalda görülme sıklığı ikinci sıradadır.

Saçkıran ailesel midir?

Saçkıran kesinlikle genetik bir hastalık değildir, yani saçkıran hastalığı anne babadan çocuğa geçmez, ailede bir kişide veya daha fazla kişide görülmesi tamamen tesadüfi bir durumdur ve hastanın doğacak çocuklarına geçmez,bir başka yazıda anlatıldığı gibi kesinlikle bulaşıcı da değildir.
Peki bu saçkıran nedir?
Dünyada yaygın şekilde toplam nüfusun % 0.1 (bin kişide bir) kadarında görülür yani ülkemizde 70 000 kadar saçkıran hastası olması beklenir.Her iki cinste de yaklaşık aynı sıklıkta görünür hastaların çoğu 25 yaş altındadır ancak her yaşta görülebilir. Alopecia areata denilir.
Vücutta kıl olan her yerde görülebilir, tipik bulgusu değişik çaplarda yuvarlak şekilli dökülme alanları oluşur. Diğer saç dökülmeleri gibi yıllar içinde zayıflayarak dökülme değil birden dökülme olur ve dökülme alanı avuç içi gibi parlak hale gelir.
Sebep olarak sıkıntı , stres, özellikle matem, ayrılma ve kazalar gibi olaylar hastalığı başlatıcı veya yenilerinin çıkmasını sağlayıcı faktör olarak değerlendirilse de gerçekte kesin sebebi net olarak ortaya konamamıştır. Tüm dünyada yaygın görüş vücudun kendi kendine geliştirdiği bir sorundur. Otoimmün denilen bu durum bir çok hastalığın sebebi olarak görülmektedir. Otoimmün vücudun saç köklerini öldürücü bir madde oluşturması anlamına gelir. Vücut tarafından üretilen bu saç köküne zarar veren madde saçı yapan hücrelerin ölümüne neden olmaktadır ama saçların tedaviyle geri çıkması köklerin ölmediğini gösterir ki bu çelişkili bir durumdur. Diğer taraftan oluşan bu madde kan yoluyla taşınmasına karşın neden belirli bölgelerdeki saçı dökerken bir başka alandaki kıl dökmediği de izah edilebilir bir durum değildir.
Tedavisinden ayrıca söz edilecektir ancak en sık capsaicin /kapsikum), procain, merhem şeklinde bölgesel veya enjeksiyon olarak kortizon kullanılabilir. Özellikle capsaicin ve procain solusyonları yaygın şekilde kullanılmaktadır. Doğru hazırlanmış bir ilaçla saçkıran tedavi başarısı % 85-90 düzeylerindedir.
saçkıran bulaşıcı bir hastalıkmıdır

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran nedenleri” Yazısında Yorum Yok

kucing