Saçkıran diğer adıyla alopecia areata  (AA)neden olduğu bilimsel olarak tam olarak kanıtlanamamış bir hastalıktır, vücutta kıl olan her bölgesinde kökten kıl kaybı yapar. En sık görüldüğü bölge kafadır.Kaş, sakal, bıyıkta da olur.
Kafada yama veya bozuk para şeklinde tamamen kel alanlar görülür. Bu alanlar bir tane veya çok sayıda olabilir. Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir.
Saçkıran (alopecia areata) en sık çocuk ve genç erişkinlerde görülür.Her iki cinste de görülür ancak erkeklerde daha fazla kıllı alan olduğu için daha sık rastlanır. Hastaların çoğu 20 yaş altındadır. Saçkıran hastalığında aile öyküsü araştırıldığında başka hastalarında olduğu tespit edilebilir.

Saçkıran neden olur

saç kıran neden olurSorusunun cevabı sebebi konusunda en kabul edilebilir görüş kişinin kendi kök hücrelerine karşı madde üretmesidir (bu gurup hastalıklara oto immün hastalıklar denir). Ancak stresin saçkıranda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Hastalarda tiroit problemleri yani guatr ve kansızlık sıklıkla görülebilmektedir ama guatr sebepler arasında sayılmamaktadır
Alopecia areata hastalığında tırnak hastalıkları da (tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler gibi) varsa bu durumda hastalık daha ağır seyredebilir. Benzer şekilde birden fazla yerde olması da tedavinin daha zor olacağını gösterebilir ama bu kesin değildir çünkü bazı çoklu hastalarda çok hızlı düzelme görülebilmektedir.
Saçkıran hastalarında rutin yapılan laboratuar testleri yoktur. Ancak özellikle çocuklarda tiroit testleri yapılmalıdır. Biopsi hastalığın sebebini değil kesin teşhis konmasını sağlar. Alopecia areata dramatik görünmekte ve başkalarını tedirgin edebilmektedir ama bulaşıcı bir hastalık olmadığı kesindir.
Saçkıran tedavisi ayrı bir konu olarak incelenecektir. Bölgeden saç çekilerek kökünün incelenmesi de mümkündür ancak bu inceleme sebep hakkında bilgi vermez daha çok dökülmenin tipini tanımlar.

En sık görüldüğü yer saçlı der,d, çünkü en geniş kıllı alan kafadır, sakalda görülme sıklığı ikinci sıradadır.

.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saçkıran nedenleri” Yazısında Yorum Yok

ayam