Saçkıran adı sanki saçta olurmuş gibi algılamamıza neden olsa da vücutta kıl olan her yerde saçkıran olabilir. Sakal kıran, kaş kıran kelimeleri sıkça kullanılmaz ve genel isim kullanılır.Kaş, kirpik, sakal, favori, kafa, vücut kılları, etek kılları, koltuk altı gibi vücudun kıl bulunan her yerinde olabilir. Her ne kadar Türkçede sakalkıran, kaş kıran gibi kelimeler kullanılsa da ortak adı alopecia areata yani saçkırandır. Yaygınlığına göre adı değişebilmektedir örneğin sadece kafadaysa alopecia totalis, vücuttaki kılların tamamı döküldüyse alopecia universalis denir.
Saçkıranın nerede olduğu tedavi şeklini değiştirmez tümü yaklaşık aynı şekilde tedavi edilir ama çok geniş alanları tuttuğunda kortizon enjeksiyonunun yan etkileri abartılı düzeylerde olabileceğinden bu durumda bölgesel kortizon enjeksiyonu yapılmaz.
Yüz bölgesinde görülen genel olarak sakal kıran denilen saçkıran en fazla dikkat çekici olandır çünkü çok sık sakalların ve bıyıkların arasında hiç kılsız alan görsel olarak dikkat çeker, kafada görülen saçkıran alanları çok geniş değilse saçlar biraz uzun tutularak kamufle edilememektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde sakal bölgesinde görülen alopecia areatanın tedaviye cevabı saçlı deridekilere kıyasla daha yüksektir.
Kaş bölgesinde görülen saçkıran da çok dikkat çekici olur ancak geçici çözümün en kolay uygulandığı da budur çünkü basitçe kalemle o bölge doldurulabilir. Kalıcı makyaj adıyla yapılan dövme de yapılabilir ancak silinmesi, renk değiştirmesi ve suni görünmesi rahatsız edicidir.
En rahat kabullenilen saçkıran oluşma yeri ise vücuttur çünkü elbise ile rahatça kapatılabilmektedir.
Sonuç olarak saçkıran vücudun her yerinde olabilir ve yaklaşık aynı başarıyla ve aynı yöntemlerle tedavi edilebilir, farklı bölgelerde farklı isimlerle anılsa da sebebi de aynıdır.
Ayrıntılı bilgi için http://www.sackiran.com.tr

 

çucukta saçkıran

kaş kıransakalkıransaç kıran

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“saçkıran nerelerde olur” Yazısında Yorum Yok

monyet