Şah damarı tıkanıklığı karşımıza daha çok baş dönmesi ve göz kararması şikayetleriyle gelir. Günlük yaşamda bu tür şikayetler hepimizin başına gelebilecek durumlardır. Stres gibi basit bir durumdan, baş dönmesi ve göz kararması beyne giden damarların tıkanıklığına kadar birçok nedeni olabilir.
şah damarı tıkanmasıKarotis arter (şah damarları) boynun her iki tarafında beyninize oksijenli kan taşıyan büyük atardamarlardır. Bu damarlardan biri daraldığı yada tıkandığı zaman beyninize yeteri kadar oksijen taşınamaz ve damarın daralmasına bağlı olarak beyine giden kan miktarı daralma oranında azalır. Hasta şikayetleri yani klinik bulgular bu daralmanın derecesine göre değişir.
Daralma önceleri kendini baş dönmesi ve göz kararması gibi bulgularla gösterebilirken ilerleyen zamanlarda şikayetler artar ve önlem alınmazsa geçici veya kalıcı felce ve en kötüsü de ani ölüme sebep olabilir.
Şah Damarı Tıkanıklığı Teşhisi
Teşhis muayene, doppler ultrason ve gerekiyorsa anjiografi ile konur, bu tetkikler aynı damanda daralmanın düzeyi ve yapılacak tedavinin şekli hakkında da bilgi verir.
Şah Damarı Tıkanması Tedavisi
şah damarı tıkanıklığıTedavi cerrahi ve ilaç tedavisi kullanılır.
Cerrahi tedavide (CEA-karotid endarterektomi) damar açılarak içersindeki kireçlenme temizlenir. Bu ameliyatı uzun süredir hastayı uyutmadan (hastanın bilinci tamamen açık) bölgesel anestezi ile uygulamaktayım. Saygın Amerikan tıp dergisi Vascular Endovascular Surgery’de 2012 yılında yayınladığım makalemde de belirttiğim gibi hastayı uyutmadan uygulanan ameliyat şeklinin genel anestezi verilerek yapılan ameliyata göre belirgin üstünlükleri vardır. Bölgesel uyuşturmayla yapılan ameliyatın narkozala yapılana kıyasla daha az risk taşıdığı bilinmektedir.
Uygun vakalarda stent te kullanılır.
İlaç tedavisi geçici kısmi rahatlama sağlasa da tam iyileşme sağlamaz
Katkısından dolayı Dr.Onur GÜRER e teşekkürler
https://www.onurgurer.com.tr/

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Şah damarı tıkanıklığı” Yazısında 3 Yorum

 1. buse says:

  İyi günler, benim şah damarımın oldugu tarafta çok sık kasılma meydana geliyor. kasıldıgı an anlık olarak uyusma meydana geliyor boynumu döndürdükçe düzeliyor. Bunun için nereye basvurmam gerekiyor, şah damarı daralmasıyla ilgisi olabilir mi? teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  kalp ve damar cerrahisine görünebilirsiniz

 2. Hasan says:

  Hocam benim yaklaşık bir haftadır başımın sol tarafında sakak bölgesinde damarım çok sertleşmiş bazen gözüne hafif ağrı veriyor nedeni ne olabilir yada ben bunun için hangi bölüme gidecem cvp verirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  öncelikle göz hekimine gitmelisiniz

 3. yasin says:

  sağ şah damar komple tıkalı hangi bolum doktoruna gıtmelıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  kalp ve damar cerrahına görünmelisiniz

ular