Sakal bıyık çıkma yaşı kişiden kişiye kısmen değişse de hormonların salgılanmaya başladığı 15 yaşlarından sonraki 4-5 yıl boyunca vücutta ciddi yapısal değişiklikler olur, bunlar sesin kalınlaşması, koltukaltı ve etek bölgesi kıllarının kalınlaşması ve bunları takip eden yıllarda yüzdeki kılların çıkması şeklinde devam eder.

Sakal ekimi resimleri, videosu ve bilgi için https://www.ideaklinik.com/sakal-ekimi-nasil-yapilir.html

Sakal Kaç Yaşında Çıkar
sakal kaç yaşında çıkar15-16 yaşlarında yumurtalıklar (testis) büyümeye başlar büyümeye başladığında erkeklik özelliklerini belirleyen testosteron (T) ve di hidro testosteron (DHT) hormonlarının kandaki düzeyi de giderek artar. Artmaya başladıktan sonraki 1-2 yıl içerisinde en yüksek değerlere ulaşır. Bu iki hormondan yüz bölgesindeki kılların çıkmasında asıl etkili olan di hidro testosteron (DHT) hormonudur ve testosterondan oluşur.
Bu yaşlarda başlayan bu hormon etkisi yıllar içinde etkili olur ve sakalın çıkması yine kişiye göre değişen bir şekilde 16-21 yaşına kadar başlayabilir ve başladıktan sonra sertleşmesi 2 yılı bulur. Jilet vurdukça sertleşeceği düşüncesi tamamen yanlış bir düşüncedir gerçek etki DHT hormonudur yani bu hormon yoksa ne kadar jilet vurulsa da sertleşmez bu hormon yeterli düzeydeyse hiç jilet vurulmasa dahi sertleşir. Halk arasında yaygın olan bu inanış tümüyle yanlıştır. Sonuçta jiletle tıraş yaparken daha geniş alana jilet vurulur ama sakalın ve bıyığın sınırları genetik olarak bellidir.
21-22 yaşına kadar çıkmadıysa artık çıkmayacağı kabul edilip ekim yapılabilir ama bu yaşlara kadar sabredilmelidir.
22 yaşına kadar çıkıp kalınlaşmadıysa şu sorunlar akla gelir
1-DHT üretilememesi, düşük düzeyde olması veya hiç olmaması
2-Kıl köklerinin hiç olmaması yada yetersiz olması
Bu iki durumdan ilkinde yani testosteron veya DHT yokluğunda ihtiyaç kadar hormon verildiğinde sakallar çıkar ve normal kaliteye ulaşır.
İkinci durumda yani genetik olarak o alanlarda kıl kökü yoksa tek çözüm kıl kökü nakli yani ekimdir.
Bu durumların netleşmesi için tercihen 21 yaşına kadar beklenmeli ve ondan sonra ekim yapılmalıdır.
Sakal Bıyık Serumu
Sakalı ve bıyığı çıkarıcı adı altında piyasaya verilen ürünlerin hiçbirinin en küçük bir etkisi olma ihtimali yoktur ve sadece para kazanmak amacıyla satılan ürünlerdir.
Bunların dışında yanık izi, yara izi, sivilce izi, ameliyat izi gibi sebeplerle olan eksiklikler yaşa bakılmaksızın ekime tamamlanabilir.
Sakalın seyrek olması bu durumlardan farklıdır, az sayıda sakalın çıkmış olması hormonların normal olduğunu ve o bölgelerde kıl kökü olmadığını gösterir. Bu gibi durumlarda yani belirli bölgelerde seyrek olması halinde 21 yaşından sonra sıklaştırma yapılabilir.

Ekim ücretleri ve ekim fotoğrafları için http://www.sakalekimi.com/

Sakal Çıkarıcı Serum

Tamamen insanların zaafiyetini paraya çevirme çabasıyla üretilmiş asla işe yaramaz ürünlerdir. Sakalın çıkmasını sağlayan tek şey kandaki hormonlardır ve dışarıdan uygulanacak hiçbir şey sakalı etkilemez.

Sonuç olarak
Hormon eksiği varsa tamamlanmalıdır. Hiç sakalı yoksa ekim yaşı 21 yaşları olarak kabul edilmeli ve tercihen bu yaştan önce sakal ekilmemelidir.
Sakal çıkaran serum gibi para tuzaklarından da uzak durulmalıdır.

sakal bıyık serumu

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Sakal Bıyık Kaç Yaşında Çıkar” Yazısında 238 Yorum

 1. cemil says:

  Hocam 13 yasindayim biyiklarim tuy tuy cok var arkadaslarimin durmadan sormalarindan yoruldum. Nasil kisaltirim gorunmeyecek şekle getiririm fakat bidaha uzamasin sonra buyuyunce uzasin.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  uzadıkça rahatsız oluyorsan makine yada jiletle kısaltabilirsin.

 2. ibrahim says:

  hoçam Merhaba ben 16 yaşındayım bıyık larım var fol lerde de var çenem de de var hoçam az bişey var 17 yaşıma girdiğim de çıkar mı ve ben sakala merak kım var kaç yaşın da çıkar
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  21 yaşın sonunda tamamlanır

 3. EMRE says:

  Merhabalar hocam 18 yaşındayım bıyık bırakıyorum yaklaşık 7-8 aydır fakat bıyıklarım elimi her attığımda hiç çekmememe rağmen dökülüyor biraz boşluk oldu bıyık kenarımda kıl köklerim çok güçsüz ne yapılabilir ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  eksiklik oluştuysa saçkıran olabilir.dermatologa görünün

 4. Bekir says:

  Hocam biyiqimin sağ tarafı biraz saga doğru uzuyor.bende adayı düz bir şekilde çıkmasını istiyorum ne yapmam lazim
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  bunun için yapacak herhangi birşey yok.açısı değiştirilemez

 5. ahmet says:

  hocam 17 yaşımdayım yanağımın her yerinde tüy var çene ve fauller biraz sakalımsı yanak dakiler tüy hocam tüy olması beni rahatsız ediyor. bu tüylerin sakal olması için ne önerirsiniz ailede köse hiç yok hatta baya sakallılar. tüyler ergence ve çocukca duruyor sertleşmesi için siyahlaşması için ne önerirsiniz.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  sakal gelişimi 21 yaşında tamamlanır.ailede köse yoksa çıkması beklenir.sakal yapısı direkt genetik yapı ile ilgilidir.dışardan yapabileceğin herhangi birşey yok

 6. Tuğrul says:

  Hocam selamlar. 2001 doğumluyum. Boyum 1.80. Ailemde köselik yok. Sakallar çıkıyor fakat çene kısmından çıkmaya başladı. Yavaş yavaş çeneden doğru ilerliyor. Çeneden çıkması herhangi bir sorun teşkil eder mi? Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  önemi yok.

 7. Emel says:

  Hocam merhaba, 7 yaşında bir oğlum var bıyık bölgesini jiletle traş etmiş, tüylerinde çoğalma ve sertleşme olurmu, çok endişelendim. Teşekkür ederim
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  kılların sertleşmesini hormonlar sağlar.bu yaşta o hormonlar aktif olmadığı için sorun olmaz

 8. sinan says:

  Merhaba. 1 ay sonra 21 yaşına gireceğim. Çenemde 30 kadar kıl var .bıyıklar tam sertleşmedi. Geri kalan yerlerde çok küçük sarı tüyler var.ama fazla görünmüyor.sizce çıkma ihtimali var mı yoksa ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  ailede köselik yoksa bir süre daha beklemelisin.belkide ilk çıkışta gecikme vardır

 9. Hüseyin says:

  Oğlum 7 yaşında abisi bıyık kısmını jiletle traş etmiş daha sonra çoğalıp sertleşir mi?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  bıyık gelişimi yaşa bağlıdır.bişi olmaz

 10. denizz says:

  Hocam Merhaba;ben 2O yaşındayım sakallarim aşırı seyrek çıkıyor geç uzuyor.testesteron seviyem gayet normal.ailede sülalede koselik yok.amcalar dayılar da 18, yasında sakal gelişimi tamamlanmiş.bu saatten sonra boyle kalır pek bi gurleşme olmaz dedi cilt doktoru bana .fikriniz nedir?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  21 yaşının sonuna kadar bekleyip sonra duruma göre ektirebilirsiniz

Comments are closed.