Sakal bıyık çıkma yaşı kişiden kişiye kısmen değişse de hormonların salgılanmaya başladığı 15 yaşlarından sonraki 4-5 yıl boyunca vücutta ciddi yapısal değişiklikler olur, bunlar sesin kalınlaşması, koltukaltı ve etek bölgesi kıllarının kalınlaşması ve bunları takip eden yıllarda yüzdeki kılların çıkması şeklinde devam eder.

Sakal ekimi resimleri, videosu ve bilgi için https://www.ideaklinik.com/sakal-ekimi-nasil-yapilir.html

Sakal Kaç Yaşında Çıkar
sakal kaç yaşında çıkar15-16 yaşlarında yumurtalıklar (testis) büyümeye başlar büyümeye başladığında erkeklik özelliklerini belirleyen testosteron (T) ve di hidro testosteron (DHT) hormonlarının kandaki düzeyi de giderek artar. Artmaya başladıktan sonraki 1-2 yıl içerisinde en yüksek değerlere ulaşır. Bu iki hormondan yüz bölgesindeki kılların çıkmasında asıl etkili olan di hidro testosteron (DHT) hormonudur ve testosterondan oluşur.
Bu yaşlarda başlayan bu hormon etkisi yıllar içinde etkili olur ve sakalın çıkması yine kişiye göre değişen bir şekilde 16-21 yaşına kadar başlayabilir ve başladıktan sonra sertleşmesi 2 yılı bulur. Jilet vurdukça sertleşeceği düşüncesi tamamen yanlış bir düşüncedir gerçek etki DHT hormonudur yani bu hormon yoksa ne kadar jilet vurulsa da sertleşmez bu hormon yeterli düzeydeyse hiç jilet vurulmasa dahi sertleşir. Halk arasında yaygın olan bu inanış tümüyle yanlıştır. Sonuçta jiletle tıraş yaparken daha geniş alana jilet vurulur ama sakalın ve bıyığın sınırları genetik olarak bellidir.
21-22 yaşına kadar çıkmadıysa artık çıkmayacağı kabul edilip ekim yapılabilir ama bu yaşlara kadar sabredilmelidir.
22 yaşına kadar çıkıp kalınlaşmadıysa şu sorunlar akla gelir
1-DHT üretilememesi, düşük düzeyde olması veya hiç olmaması
2-Kıl köklerinin hiç olmaması yada yetersiz olması
Bu iki durumdan ilkinde yani testosteron veya DHT yokluğunda ihtiyaç kadar hormon verildiğinde sakallar çıkar ve normal kaliteye ulaşır.
İkinci durumda yani genetik olarak o alanlarda kıl kökü yoksa tek çözüm kıl kökü nakli yani ekimdir.
Bu durumların netleşmesi için tercihen 21 yaşına kadar beklenmeli ve ondan sonra ekim yapılmalıdır.
Sakal Bıyık Serumu
Sakalı ve bıyığı çıkarıcı adı altında piyasaya verilen ürünlerin hiçbirinin en küçük bir etkisi olma ihtimali yoktur ve sadece para kazanmak amacıyla satılan ürünlerdir.
Bunların dışında yanık izi, yara izi, sivilce izi, ameliyat izi gibi sebeplerle olan eksiklikler yaşa bakılmaksızın ekime tamamlanabilir.
Sakalın seyrek olması bu durumlardan farklıdır, az sayıda sakalın çıkmış olması hormonların normal olduğunu ve o bölgelerde kıl kökü olmadığını gösterir. Bu gibi durumlarda yani belirli bölgelerde seyrek olması halinde 21 yaşından sonra sıklaştırma yapılabilir.

Ekim ücretleri ve ekim fotoğrafları için http://www.sakalekimi.com/

Sakal Çıkarıcı Serum

Tamamen insanların zaafiyetini paraya çevirme çabasıyla üretilmiş asla işe yaramaz ürünlerdir. Sakalın çıkmasını sağlayan tek şey kandaki hormonlardır ve dışarıdan uygulanacak hiçbir şey sakalı etkilemez.

Sonuç olarak
Hormon eksiği varsa tamamlanmalıdır. Hiç sakalı yoksa ekim yaşı 21 yaşları olarak kabul edilmeli ve tercihen bu yaştan önce sakal ekilmemelidir.
Sakal çıkaran serum gibi para tuzaklarından da uzak durulmalıdır.

sakal bıyık serumu

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Sakal Bıyık Kaç Yaşında Çıkar” Yazısında 238 Yorum

 1. onur says:

  Hocam iyi gunler 20 yasima yeni girdim biyik cene ve faullerde cok az sakalim var diger taraflar tuylenmis babam amcam dayilarim hepsinde sakal var testesteron seviyem normal cikti bi cozum onerirmisiniz ne yapmam lazim
  Dr Muharrem Kaya
  en az 1 yıl daha sabredin bence 🙂

 2. Suat says:

  Hocam 13 yaşında oğlum var ellerinizden öper. Hormonları çok gelişmiş bıyıkları uzadı keserse eğer uzar mı?
  Dr Muharrem Kaya
  Kesse de kesmese de aynı şekilde uzar, bıyık kesmekle değil hormonlarla ilgili kıldır

 3. Taylan says:

  Hocam ben 2001 liyim babamin yanak bölgesinim kucuk bi kisminda sakal çikmiyo koselik gibi ve babamin sakallari cok kotu arallıkli seyrek benim sakallarim nasil olur hocam
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  ebeveynlerin sakalları iyi ise seninkide onlarınkine benzer

 4. orhan says:

  hocam yaş 19 sakal sertleşmesi için evde ne öneririsiniz beklemen gerek demes seniz sevinirim.
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  biotin kullanabilirsin.beklemen gerekir demedim 🙂

 5. Ahmet says:

  Hocam meraba,18 yasndaym martda 19 a giricem sag yanagmda sakal belirginken sol da az var cene altnda var ama belli olmuyo sarısınm,badem yagı kullanmstm onun etkisi olabilir mi
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  hayır olmaz

 6. Remzi Can says:

  Hocam Benim yaşim 14 Çenenimin altında killar cikiyor PKI kaç yaşinda yanaklarda da çikar ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  21-22 yaşına kadar tamamlanması beklenir

 7. irem says:

  hocam merhabalar, 10 yaşında oğlum var ve bıyıkları tüy şeklinde baya belirgin ayrıca sesi de kalınlaşmaya başladı boyu hızlı uzuyor..sınıfındaki hiç bir arkadaşında bu tür belirtiler yok acaba ergenlik için bu yaş çok mu erken ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  çocuk hastalıkları uzmanı yada çocuk endokrinologuna götürmelisiniz

 8. mehmet says:

  hocam yaş 20 sakal ve bıyıklarım çıktı.bazı yerlerde biraz boşluklar var(mesela dudak altı ve çene birleşmedi.oralardada ufak ufak tüyler var) bide sakal ve bıyıklarım tam kalınlaşmadı bunlar ne zaman kalınlaşır.sakal ve bıyığım ne sert ne de yumuşak.sizce 22 yaşına kadar gelişme olur mu ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  gelişme olması beklenir.

 9. kerem says:

  hocam merhabalar 15 yaşındayım sakalımın solundan boğazımın tam ortasına kadar düzgün çıkıyor ortadan sağa doğru az az var favori altları felan soldakinden biraz daha az yaşım küçük çıkar bekleyin diyorlar ama çok çirkin bir görüntüsü var yani siz ne diyorsunuz ?
  Op.Dr.Muharrem Kaya
  gelişim döneminde yapacak çok şey yok.tamamlanıncaya kadar sabredeceksin

Comments are closed.