Kıl dönmesi hastalığının bir diğer adıdır, farklı ekoller çok farklı isimlerle anmaktadır. Bunlar , dermoid kist, pilonidal kist, pilonidal sinüstür. Kuyruk sokumu bölgesinde cilt altında kıl birikmesidir.
Genç erkeklerde görülen bir hastalıktır adından da anlaşılacağı üzere daha çok kuyruk sokumunda seyrek olarak ta göbek deliğinde oluşur. Erkeklerde görülme sıklığı kadınların 10 katıdır, kıllı ve şişmanlarda daha sıktır.
Sakral kist neden olur ?
Enseden dökülen kılların kalçaların hareketi ve otururken oluşan basınç sebebiyle cildi delip içeri girmesidir, kıl yanı sıra elbise tozu, cilt döküntüleri de girer. Yaygın olarak o bölgedeki kılların içeri döndüğü düşünülür ancak tamamen yanlıştır, yapılan mikroskobik incelemelerde çıkan kılların tamama yakının ense den geldiği görülmüştür.
Sakral kist belirtileri
Kuyruk sokumu civarında bir veya çok sayıda giriş deliği mutlaka vardır, akıntı, şişlik, ağrı gibi bulgularda sık görülür. İltihap veya iltihabın ilerlemiş formu apse olması halinde ciddi ağrı olur. Tedavi geciktirilirse hem giriş deliği sayısı artar hem de çıkış delikleri uzak mesafelere açılabilir bu sebeple çok ertelenmeden tedavi yapılmalıdır.

kuyruk sokumunda kist
Sakral kist tedavisi ;
Bazı klinikler hastanın aklını çelmek için ameliyatsız tedavi, lazer tedavi gibi uygulamalardan söze etselerde gelen hastayı ameliyata razı etmektedirler çünkü tek tedavi yöntemi cerrahidir. 15 farklı ameliyat tarif edilmiştir, bunlardan bir kısmı terk edilmiş ama çoğu hala yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntem diye yapılmaya çalışılan fenol, gümüş, kristalize fenol gibi yöntemler geçici pansuman çözümlerdir çünkü kılların giriş delikleri ve sinüs kaldığı için gerçek bir tedavi değildir. Ameliyat yöntemlerinin tekrar etme ihtimalleri % 3 ile % 47 arasında değişmektedir, en çok tekrarlayan primer kapatma tekniği, en az tekrarlayan yöntemler ise mikro sinüsektomi, Bascom ve pit picking yöntemleridir. Bunların az tekrarlamasının en önemli sebebi yaralanan yerin küçük olmasıdır.
Kist apsesi ;
Kıl yumağının olduğu alanda iltihaplanma olur iltihap dışarı rahatça akıyorsa genellikle ciddi sorun olmaz ama oluşan iltihap dışarı akamazsa şişmeye başlar ve giderek dayanılmaz bir ağrı oluşur. Bir an önce boşaltılması gerekir. Apse iyileştikten 2 ay sonra asıl ameliyat planlanmalı ve yöntemler iyi araştırılmalıdır.

sakral kist

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Sakral kist” Yazısında 1 Yorum

  1. ceyhun says:

    hocam ayni belirtiler bende de var, ama utandigimdan bayadir ihmal etdim, ve şimdi pişmanım, sakıncası yoksa ameliyat ücretini öğrene bilirmiyim
    Dr Muharrem Kaya
    mikrosinusektomi yöntemi ile tedaviyi anasayfadaki sponsor klink yapıyor.onların tedavi ücretleride şu linktedir.https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html

kucing