Kişisel bakım ürünleri içinde en zengin çeşidi olan gurup herhalde şampuandır;yüzlerce markanın binlerce ürününü bulmak mümkündür.
Şampuanlar bilindiği üzere saç temizliğinde kullanılır ama gerçek böylemi yani saç sadece kirlenirmi? Tabiî ki değil saçlar kirlenmenin yanında yıpranır,kırılır,kepeklenir,dökülür vs.
İşte şampuan seçiminde temizliğin ötesinde beklentilerimizde olmalı ve tercihimizi bu beklentiler doğrultusunda yapmalıyız.Özellikle bayanların saç uzatması sebebiyle saç uzun yıllar travmalara (boya,sık yıkama,güneş ışınları,toz,kir vs) maruz kalır ve saçlarda çatallanma,kırılma,dipten kırılarak dökülme,parlaklığını yitirme gibi sorunlar yaşanabilir bu gibi sorunları azaltmanın en etkili yolu saç kalitesini artırmaktır.
Saç kalitesini artırmaya yönelik bilimsel ve etkili yöntem ağızdan hap olarak biotin alınması veya biotin içeren şampuanlar kullanılmasıdır.Biotin kullanımı saçta olduğu kadar tırnaklardada ciddi kalite artışı sağlar bu sayede tırnaklarda yumuşama,kırılma gibi sorunlarda düzelir.Saç dökülmesine şampuan kullanmak ta mümkündür,dökülmeye bilimsel ürünler kadar olmasada etkili olan şampuanlar kullanılabilir,ırsi (ailesel) saç dökülmesinde en önemli sebep olan DHT yi bloke ettiği bilinen saw palmetto özütü (LSSRE) içeren şampuan kullanımı dökülme üzerinde etkili olabilir.
Biotini hap olarak kullanmak veya biotin içeren şampun kullanmak saçın doğal şartlara dayanıklılığını artırması yanında saçın uzama hızını % 10-30 oranında artırmakta,saç daha parlak ve kalın telli hal almaktadır,bu sayede saç uzatmak daha kolay olmaktadır.Erkeklerde saç genellikle kısa tutulduğu için kalite çok önemli olmamaktadır ama tüyleşmiş kıllar varsa bunların kalitesini artırarak saçın daha dolu görünmesini sağlar.
Şampuanlarda kullanılan bir diğer ürünse ısırgan otu özüdür,bilimsel desteği olmasa da DHT yi baskıladığı yönünde yazılar vardır.
Peki bütün bunların yanında beklentimiz ne kadar olmalı?tabiki şampuanlardan beklentimiz sınırlı olmalı ve özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedavilerde uygulanmalıdır.
Biotinli şampuan

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Şampuan seçerken nelere dikkat edilmeli” Yazısında 3 Yorum

 1. Esra says:

  Mrb hocam sacım yağlı ve ınce tellı ve az gürleşmesini ve kalın tellı istiyorum nasıl yapabılırım tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  yağlanma için climbazol içeren seboderm şampuan saçlarınızın kalite artışı ve gürleşmesi için de xpecia tablet kullanabilirsiniz

 2. emre says:

  Yarısından çoğunu kurtardım çok şükür hocam tüylerin beslenmesi için sawpoo aldım doğal yağ kullanıyorum şuan kimyasala geçmek doğru olmaz bir süre daha devam et dendi ama sonuç olumlu gözüküyor çok sağolun başarıcam inşallah

 3. emre says:

  Merhaba hocam trikotillomani nedeni ile koparak kaybettiğim saçlarımı uzun bir süre sonra doğal yağlarla biraz da olsa çıkartmayı başardım şuan tüy halindeler buna ek olarak daha fazla gürlük ve tüylerin daha iyi beslenmesi için şampuan araştırıyorum şampuan vb. Önerileriler verebilir misiniz ırsi veya sağlık sorunları yüzünden dökülmedigi için giden saçlarımı geri kazanabilir miyim Yaşım 22 kuru ve ince telli saçlarım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  siz saçınızı yolarak yok ettiğiniz için kıl kökleri zedelenmiştir.çıkmamasının nedeni zaten bu sebpledir.6 ay kadar o alanda minoxidil yada procapil içeren sprey kullanabilrsiniz.cevap alamazsanız ısrar etmenize gerek yok.alışkanlığınızı bıraktıysanız eksik alana saç ektirebilirsiniz

ayam