Eskiden Güzin Abla vardı insanlar sorunlarını yazar sonraki günlerde çıkan gazeteden gelen cevabı okurdu. Belki derdine çare bulamazdı ama nasıl bir yol izleyeceğini yazardı. Tabi teknoloji gelişti görüntüleme yöntemleri ve internetten bunları gönderebilme sayesinde hasta kısa sürede online muayenesini yaptırıp öneriler alabiliyor. Sanal muayene ilk anda insana komik geliyor ama doğru kullanılması halinde çok işe yarayacaktır.

Sanal Muayene Nasıl Yapılır
Çok basittir. Hasta kendisi veya yanındaki kişi yardımıyla sorun olan yerin fotoğraflarını çeker ve bir form aracılığıyla ilgili branş uzmanı doktora gönderir ve cevabını alır.
Bu şekilde şu hastalıkların teşhisi, tedavi seçenekleri ve tedavi ücretleri gibi hatta daha fazla bilgi alabilir
Ben (nevüs)
Varis
Kılcal damar çatlamaları (bacak ve yüz bölgesindekiler)
Kıl dönmesi
Hemanjiom
Siğil
Nasır
Saç, sakal, kaş, bıyık ekimi gibi ekimler
Sanal muayene için https://www.ideaklinik.com/sanal-muayene-uygulamasi.html
Anal kondilom, basur, makat çatlağı, fistül gibi hastalıklar hakkında kabaca bilgi verilebilir ancak kesin teşhis için anoskop muayenesi gerekir.

Sanal Muayene

Online muayenede diyebileceğimiz bu hizmet ile şunları elde edebilirsiniz.
Ön teşhis
Uygun vakalarda kesin teşhis
Teşhisi konan hastalara önerilebilecek tedavi seçenekleri
Yaklaşık veya kesin tedavi ücretleri
Hangi branşa veya bölüme gidileceği
Tedavinin kaç seans veya ne kadar zaman alabileceği
Olabilecek yan etkiler
Tedavi sonrası takip yapabilmek
Gönderilecek fotoğraflarla net ücretlendirme
Olabilecek komplikasyonlar ile ilgili takip ve önerilerde bulunulması
gibi bilgiler elde edilebilir.

Sanal Muayene İle
sanal muayene yapan doktorlarOnline konsultasyon da denilen bu uygulama doğru kullanılırsa hastaya şu avantajlar sunulabilir
Fırsatı olmayan hastalar hastalığını ve risklerini öğrenir
Yaklaşık maliyeti öğrenip araştırmasını ona göre yapar
Kötü huylu şüphesi varsa zaman kaybetmemiş olur
Çok ücra bir yerleşim yerinde bile yaşasa konusunda en iyi hekimlerden bilgi alabilir
Kendisine önerilen yöntem veya teknolojileri farklı bir hekime onaylatabilir
Daha önceki tedavileriyle ilgili sorunları yada komplikasyonları danışabilir
Hastalığın genel seyrini fotoğraflarla tahmin edilmesini isteyebilir
Özellikle yatalak hastalarda olabilecek sorunları evinden halledebilir.
Randevu alabilir.
Online değerlendirme ile bilgi alan hasta muaeyene ve tedavi için gittiği doktorunu da sorgulamaktadır. mesela kıl dönmesi olup internetten fotoğraflarla mikro sinüsektomi yöntemi ile tedavi olabileceğini öğrenen kişi doktoruna gittiğinde mikro sinüsektomi yapmasını isteyebilir. Gittiği doktor bu yöntemi bilmediği için “size klasik ameliyat gerekeir” derse hasta “ama ben mikro sinüsektomi yapılacağını öğrendim” diye çıkışabilir.
E ticaretle alışverişin tüm alışverişlerin % 35 lerine kadar çıkması sağlıkla ilgili bu tür uygulamaların da yaygınlaşacağını göstermektedir.

Özel Muayenehane
Artık neredeyse nostalji diyebileceğimiz kadar az rastlanan bir klinik türü. Günde 60 – 70 hasta bakan özel hastane doktorlarını ve günde 150 hasta bakan devlet hastanesi doktorlarını düşününce artık parmakla sayılacak kadar azalan muayenehanelerle ilgili bir yazı yazayım dedim.

Eskiden hasta daha iyi hizmet almayı düşündüğünde adıyla bildiği ve andığı doktorunun muayenehanesine giderdi, doktorun asistanı onu güler yüzle karşılayıp “hoş geldin amca/teyze” der salona oturtur soluklanması için bir bardak su verirdi. Dinlendikten sonra doktorun odasına alırdı, doktor kısa bir sohbetten sonra kişi ikna oluncaya kadar onu dinler yeterli süre ayırarak muayenesini yapardı. Öyle ki hekim ailenin hekimi gibi algılanırdı. Son yıllardaki gelişmeler sayesinde ne yazık ki muayenehane kültürü neredeyse yok oldu özel muayenehanede hizmet almayı düşünen kişiler bu şanslarını kaybetti.

Gerek özel gerekse devlet hastanelerinden zorlukla randevu alınmaya çalışılır randevuya gidilip saatlerce beklenir ve birkaç dakika içinde muayenesi tamamlanmış bir şekilde kapı dışına konur.

Ankara ve İstanbul da bu açığı kapatacak bir kliniğin bu konudaki yazısını paylaşmak yerinde olacaktır.

Idea çağdaş tedavi yöntemleri ve teknolojilerle hastanın sosyal yaşamından kopmadan sağlığına kavuşmasını sağlayabilecek tarzda uygulamalara odaklanmış butik bir sağlık kuruluşudur. Bu sayede Idea klinik’ten hizmet alan kişiler günlerce evde yatmayı gerektirmeden, okulu veya işine ara vermeden tedavi olabilmektedirler.

Idea kliniklerin bir diğer ayrıcalığı ise özlenen kendisine hoş geldin diyen birilerinin olduğu, oturup çayını içebileceği, doktoruyla baş başa sorununu paylaşabileceği “muayenehane” ortamını sunmasıdır. Özel hastanelerin SSK lılara hizmet vermesiyle başlayan sağlıkta dönüşüm programı Türkiye deki tüm özel hastaneleri eski SSK hastanesi konumuna getirmiştir. Hastalar özel hastane bile olsa muayene için randevu almaya çalışmakta, muayene için gittiğinde 40.-50. sırayı alabilmekte, koridorlarda ve laboratuarlarda sıkış tıkış hizmet almaya çalışmaktadır. Kliniğimiz butik bir klinik olup randevu saatinde gelen hasta 5-10 dakika içerisinde muayeneye alınmaktadır. Muayene randevusu alan hastaya ayrılan zaman 30 dakikadır bu süre zarfında muayenesi yapılır eğer hasta isterse aynı anda tedavisi de yapılır, kişi saatlerce tahlil, film, konsültasyon gibi şeylerle uğraştırılmaz.

Ayaktan uygulamalar sayesinde hasta tedavisinin bitiminde 10 dakika istirahat sonrası refakatçıya ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla evine, okuluna yada işinin başına dönebilir.

Idea Klinik’te narkoz uygulanmadığı için tahlil, film, konsültasyon, EKG gibi, uygulamalara ihtiyaç olmaz bu sayede gerek SGK lı gerekse özel hastalar diğer özel sağlık kuruluşlarından çok daha ekonomik ücretlerle tedavi olabilirler.

Hastalar açısından bakıldığında Idea Kliniğin bir diğer önemli üstünlüğü konusunun uzmanı doktorların “her işi yapan” uzman değil sadece bir veya iki hastalığın tedavisine odaklanmış doktorlar olmasıdır. Şöyle ki; genel cerrahi uzmanları fıtık, safra kesesi, guatr, karın ameliyatları gibi onlarca çeşit ameliyatları yapma yetkisi varken sadece makat hastalıklarının tedavisi üzerine yoğunlaşmıştır bu sayede çok daha fazla makat hastası görmekte ve tecrübesi artmaktadır yine anüs bölgesi hastasının beklentileri doğrultusunda teknolojisini de tamamlamaktadır.

Tüm üniversite, devlet ve özel hastanelerin SSK hastanesine dönüştüğü bu zamanda kendinizi özel hissedeceksiniz.

Hizmet halkalarına sürekli yenilerini ekleyen Idea kliniğin tüm ülkeye yayılması dileğiyle.

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Sanal muayene” Yazısında Yorum Yok

kodok