Seboreik dermatit, sebore diğer adıyla yağlı egzama saçlı derinin en çok şikayete sebep olan hastalığıdır. Saçlı deride kızarıklık, büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler olur. Hastaların % 60- 70 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar tespit edilir % 30-40 kadarında net bir sebep bulunamaz. Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar var mı diye araştırma yapılmadan ilaç ve şampuanlar verilir.
Seboreik Dermatit İçin En İyi Şampuan
en iyi sebore şampuanıEn önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol, ketokonazol vs) bulunmalıdır, ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit (çok pis kokuludur) bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir ve şampuanlarda bulunur.
Yağlı egzamalı saçlar için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrarlamaz.
Egzama için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kalitede olmalıdır.
Yağlı egzama tedavisi, ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünler ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.Bilimselliği kanıtlanmış ürünler arasında en az yan etki yapan dermotto losyonu araştırmadan hangi ürünü kullanacağınıza karar vermemelisiniz.
Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde etkinliği kanıtlanmış ürünler yanı sıra günlük kullanıma uygun kaliteli bir şampuanın içeriğine de sahip olmalıdır. Konazol, fungoral gibi şampuanlar ancak haftada 2 defa kullanılabilirken ve saçı ciddi ölçüde kuruturken seboderm gibi şampuanlar günlük kullanıma uygun içerikleri sayesinde her gün kullanılabilir.Diğer şampuanlar gibi saçı kurutmadan tedavi edilmesini sağlar ve uzun süre sorunsuz kullanılabilir.

kafada seboreik dermatitEgzama Şampuanla Düzelmezse
Şampuanla geçmeyecek kadar ilerlemiş egzamalarda ek ürünler kullanılmalıdır. Genellikle kortizon içerikli olan bu solusyonlar arasında bir tane bitkisel kortizon içeren ilaç vardır, dermotto losyon bitkisel kortizon içermesi sayesinde güvenle kullanılabilir.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Seboreik dermatit için en iyi şampuan” Yazısında 3 Yorum

 1. Gülşah says:

  Bu rahatsızlık Bulaşıcı mıdır?
  Dr.Muharrem Kaya
  değildir

 2. Zülâlk says:

  Hocam bu ürünleri yaş sınırlaması olmadan seboreik Egzema teşhisi koyulan bayanlar da kullanabilir mi?ve Egzemalı kişinin insülin kadın doğum hapı gibi kullandığı ilaclar varsa bu şampuan ya da bu adı geçen losyon yan etki yapmaz değilmi cildi çok hassas olanlar da kullansın mi?
  Dr.Muharrem KAYA
  kullanabilirler

 3. selin says:

  saçımın arkası çok kaşınıyor ve çok kızarık bir doktor ”seboreik dermatit olabilir”dedi bunun için hangi şampuanı kullanmalıyım. (14 yaşındayım )
  Dr.Muharrem KAYA
  dermoTTO losyon , climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanın

gajah