Şeker hastalığı kronik bir hastalıktır ve teşhis edildikten sonra yaşam boyu devam eder, doğru bir yaşam tarzı belirlenirse sorun yaşanmadan diğer insanlar gibi kaliteli bir yaşam sürülebilir.Şeker hastalığı vücuttaki her organı etkiler ve dengede tutulmazsa her organda az veya çok hasar oluşturur. Hastalar bu hastalıkta beslenme şeklini, kullanılan ilaçları ve bunların yan etkilerini bilmeli ona göre davranmalıdır. Özellikle beslenme konusunda kendini eğitmeli ve kendi kendinin doktoru olmalıdır.
Öncelikle teşhiste gecikmemek için risk gurubunda olup olmadığınızı değerlendirmelisiniz.
Risk taşıyıp taşımadığınızı şu sorulara göre değerlendirin
şekeri düşüren bitkiler– Birinci derece akrabanızda diabet hastası var mı
– Bebeğinizi 4 kilo ve üzerinde mi doğurdunuz
– Kan yağlarınız yüksek mi
– Açlık şekeri sınırda yüksek (100-125 mg/dl) çıktı mı
– Gizli şekeriniz olabilir mi
– Atar damar hastalığınız var mı
– Fizik aktiviteniz yeterli mi
Bu sorular konusunda tereddüt ediyorsanız yılda bir iki defa kan şekeri baktırmalısınız.evde şeker takibi
Şeker hastalığının tedavisinin temeli doğru beslenme, fazla kilolardan kurtulma ve düzenli egzersizdir. Bunlarla yeterli kan şekeri kontrolü sağlanamıyorsa ilaç tedavisi eklenir. Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar haplar ve insülin olmak üzere iki gruptur. Erişkin yaşta diyabet olanların çoğunluğu uzun yıllar, sadece haplarla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak, vücudunda tam veya tama yakın insülin eksikliği olan, haplara yanıt alınamayan veya bu ilaçları kullanması sakıncalı olan kişilerde tedavi enjeksiyon yapılır. Bu tedavilerin doğru uygulanması için hastanın eğitimi şarttır ve bu nedenle eğitim tedavinin bir parçası olarak görülmelidir.
Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Kurallar;
şeker yarası nasıl geçer– Düzenli ve sağlıklı beslenme
– Asla sigara içmemeli
– Egzersiz yapmalı
– İlaçlarını tarife göre doğru almalı
– Kontrollerini ve özellikle açlık kan değeri ölçümlerini yaptırmalı
– Şekerini yükseltebilecek stres faktörlerinden uzak durmalı
– Yan etki konusunda (görme kusuru, uyuşukluk, kalp rahatsızlığı, böbrek şikayeti gibi) dikkatli olmalı tereddütlü bir durum varsa uzman görüşü almalı, küçücük bir yara dahi olsa kendi kendine tedavi etmeye çalışmamalı uzmana muayene olmalıdır.
– Her an kendisini arayıp sorununu paylaşabileceği ve acil durumlarda ulaşabileceği bir doktoru olmalı.
– Çocuklarında belirti olmasa dahi 30-40 yaşından sonra 1-2 yılda bir şeker kontrolü yaptırmalı.
Tüm bu kurallara uyan şeker hastası ek bir sorun yaşamadan uzun yıllar sağlıklı yaşayabilir.

Şeker hastalığının yan etkilerinden korunma

Daha çok saç sorunlarında kullanılsa da şeker hastaları için çok gerekli bir vitamindir. Şeker hastalarında iki önemli durum vardır birincisi kan şeker düzeyinin dengede tutulması ve şeker hastalığına bağlı daha doğrusu dengede tutamamaktan kaynaklanan ek sorunlardır.
Kan glukoz düzeyinin normal değerde tutamayan hastalarda zamanla bir çok sorun ortaya çıkmaktadır bunlar;
Ayak yaraları
Görme kaybı ( retina hasarı- retinopati ) 10 mg b7 vitamin tableti
Böbrek yetmezliği ( diabetik nefropati)
Bacak ve ayaklarda his kaybı ( diabetik nöropati)
Kalp rahatsızlıkları
Damar sorunları ( diabetik anjiopati)
Tüm bunlardan korunmak için en önemli şey yukarıda da bahsedildiği gibi kan glukoz düzeyinin dengeli tutulabilmesidir. Yapılan bilimsel çalışmalarda bu dengenin optimum düzeyde tutulmasına rağmen ayak yaraları, görme kaybı, böbrek yetmezliği, bacak ve ayaklarda his kaybı, kalp rahatsızlıkları, damar sorunları görüldüğü tespit edilmiştir. Ve yine yapılan bilimsel çalışmalarda günlük 1-2 tablet 10 mg B7 vitamini ( diğer adı H vitaminidir ve biotin olarak ta anılır) kullanıldığında bu yan etkilerin ciddi düzeyde azaldığı görülmüştür.
Her ne kadar B7 vitamini dendiğinde saç ve tırnak sorunları akla gelse de şeker hastalarının da kullanması hastalığın yan etkilerinden korumakta ve ortalama yaşam uzamaktadır, buna ek olarak yaşam kalitesi de korunmaktadır.
Bunun dışında en sık kullanım yeri ise saç sorunlarıdır
Saç ekimi sonrası ; saç ekiminden sonra günlük 10 mg biotin alımı şok dökülmeyi azaltır, daha erken ve daha kaliteli çıkma sağlar.
Saç dökülmesi ; doğrusu tek başına dökülmede yeterli olmaz ancak saç dökülmesi tedavisine yönelik kullanılan ilaçlara ek olarak biotin kullanımı genel olarak alınan cevapta ciddi artış sağlar.
Sonuç olarak ;
Şeker hastaları 10 mg B7 vitamini kullanırsa bu hastalıktan kaynaklanabilecek görme kaybı, böbrek yetmezliği, ayak yaraları, bacak ve ayaklarda his kaybı, kalp rahatsızlıkları, damar tıkanmaları gibi sorunları minimuma indirmiş olur.
10 mg b 7 vitamin fiyatı

 

 

 

 

şeker hastasının dikkat etmesi gerekenler

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler” Yazısında 1 Yorum

  1. Aydan says:

    Iyi. Günler benim 10yildir makatimda agri var 7kere endeskobi oldum bir kere igneyle birseyler yaptilar hicbir faydasini görmedim hemeroit yok dediler agrilarim siddetli ikinin onaltinin nisanin basinda hastaneye gittim muayene ettiler doktor birsey yok dedi ama dedi zeytin yagi sür makatina birde agri kesici verdi bunlari kullan yine gel dediler ben almanyada gitmedigim doktor kalmadi artik türkiyeye gidip uzman bir doktora gidecem sizce ne yapmam gerek bu agrilarin sebebi nedir teseküredrim
    Dr.Muharrem KAYA
    şikayetin anal fissüre benziyor.botoxla tedavi olabilirsin.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

bebek