Bundan 10 yıl önce birisi kalkıp ta “şeker hastalığı için ameliyat yapıyorum” deseydi kimse ona inanmaz üstelik dalga geçerdi. İnsan vücudunun metabolizması daha iyi anlaşıldıkça yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiş ve şeker ilaçlarının etkileri sorgulanır olmuştur.şeker hastalığı ameliyatı maliyeti

Şeker hastalığı ameliyatı nedir ?

İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) metabolizmanın yeniden düzenlenmesini sağlayan bir sindirim sistemi cerrahisidir. İleal İnterpozisyon (Şeker Hastalığı Ameliyatı) operasyonunu anlatmadan önce, genel olarak uygulanan metabolik cerrahi adını verdiğimiz ameliyatlardan bahsetmek gerekir.şeker hastalığı ameliyatı yapılan yerler

Şeker hastalığı ameliyatı nasıl etkili olur ?

Metabolik cerrahi adını verdiğimiz ameliyat grubu, çok fazla sayıda ameliyattan oluşur. Bu ameliyatlar farklı şekillerde 60 yıldan fazladır uygulanmaktadır. Ortaya çıkarttıkları etkiler ve sonuçları dolayısıyla metabolik cerrahi olarak gruplandırılmışlardır.

Neden Metabolik Cerrahi Olarak Adlandırılır?

Bu ameliyatlar yıllar önce obezite cerrahisi (yani şişmanlık ameliyatı) olarak yapılmaya başlanmışlardır. Ağırlıklı olarak mideyi küçültme üzerine yoğunlaşmışlardır. Sonraları tek başına mideyi küçültmenin kalıcı olmadığı ve hastaların tekrardan kaybettikleri kilolarını geri almaya başlamaları üzerine daha kalıcı bir yol aranmaya başlanmıştır.

İşte bu nedenle ince bağırsakların işlevlerini kısıtlamak prensibi doğmuştur. Bu prensip doğrultusunda yapılan iş, farklı ameliyatlarda, farklı uzunluklarda olmakla birlikte, ince bağırsakların bir kısmını devre dışı bırakmaktır. Bu devre dışı bırakma işine bypass adını veriyoruz. Bu mide ve ince bağırsak by pass ları ile hastalar çok daha iyi kilolar vermişler ve bu kazançlarını uzun yıllar korumaya başlamışlardır.

Fakat tek kazanç kilo kaybı olmamıştır. Bu hastaların ayrıca başta şeker hastalıkları olmak üzere, hipertansiyon, kötü kolesterol yüksekliği, kalp hastalıkları gibi ağır başka hastalıklarından da kurtuldukları görülmüştür.

Obezite cerrahisi olarak yapılan ameliyatlar, hastalar daha kilo vermeye başlamadan kan şekerlerini düzeltmeye başlamaktadır. Bu etki sadece kilo kaybı ile açıklanamaz. Çünkü zaten daha henüz hiç kilo kaybı olmamıştır. Obezite cerrahisi metabolizmada farklı değişiklikler yapmaktadır. Yani zayıflatmanın ötesinde bir metabolik etkiye neden olmaktadır.

İşte bu nedenle artık bu ameliyatlar tek başına obezite cerrahisi ameliyatı olarak adlandırılmazlar. Daha kapsamlı olarak metabolik cerrahi ismini alırlar.

Şeker hastalığı ameliyatı maliyeti bir çok faktöre göre değişmektedir, bunların en önemlisi kliniğin veya doktorun popülaritesi ve hastanenin ne kadar lüks olmasıdır.

Giderek yaygınlaşması sayesinde bu ameliyatlar daha küçük illerde yapılabilmekte ve çok daha uygun maliyetler çıkarılabilmektedir.

şeker hastalığına ameliyat

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Şeker hastalığı ameliyatı” Yazısında 1 Yorum

  1. HASAN ERBAŞ says:

    tip 2. şeker hastasıyım amaliyat kac paraya yapılıyor ssk gecerlimi (bilgilendirmenizi bekliyorum) teşekkür ederim
    Dr Muharrem Kaya
    araştrımalısınız

babi