Önümüz yaz ve özellikle kadınların baş belası kılcal damar çatlaması yine kadın nüfusunun yaklaşık yarısını rahatsız etmeye başlayacak. Yaz gelmeden bacaklarınızın güzelliğini gölgeleyen ve sizi sinir eden damarlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Silgi Lazer

İnsanların bu sorunu süregeldiğinden her yıl yeni teknoloji ve Silgi lazer bildiğimiz defterdeki kurşun kalemle yazılmış silgiye benzer bir uygulama diyebiliriz. Diot lazerin geliştirilmiş formu Exotherme lazer 2 mm ye kadar olan kılcal varisleri bir saniyenin çeyreği kadar bir sürede tamamen siliyor. Uygulamanın en büyük özelliği silinen kılcal damar sonsuza kadar yok edilmiş oluyor.

Exotherme Lazer
Kılcal damar çatlaması tedavi yöntemleriyle kıyaslandığında en büyük avantajı neredeyse hiç acı olmamasıdır. Acı olmaması yanı sıra abartılı kızarıklık, yüzeysel yanık, yanık izi, lekelenme, yetersiz kalması gibi sorunlar da yaşanmamaktadır.
Belki çok önemli değil ama cihazın kafasına monte edilen kamera sayesinde uygulamayı anlık olarak kendiniz de izleyebiliyorsunuz. Yani ışığın hastalıklı damara gittiğini ve aynı anda damarın o mor, pembe, kırmızı görünümünün yok olduğunu görüyorsunuz. “işlemi yaptık iyileşmezse bir ay sonra yeniden gelin” gibi bir söylemle karşılaşmıyorsunuz.
Silgi lazer adıyla lanse edilen cihazın kafasındaki soğutma ünitesinin cildi soğutması sayesinde ağrı olmaması yanı sıra yanma hissi de yaşanmamaktadır.
Yetersiz kaldığı durumlarda ki çok ince kılcallarda yetersi kalabilmektedir, radyo frekans yöntemi uygulanmaktadır. Yetersizliğinin nedeni çok ince yapıların ışığı tutamaması olabilir. Yukarda bahsedildiği gibi uygulanacak damarın genişliği 2 mm yi geçtiğinde de etkisiz kalmaktadır bunun sebebi de ürettiği ısı enerjisi bu kadar kalın olanların tahrip edilmesine yetmemektedir. Daha kalın olan varislerde bu tür teknolojik tedavilerin yerini skleroterapi ve köpük tedavisi almaktadır.
Günümüzde Exotherme nin yerine
İPL lazer
Mikro skleroterapi
Radyo frekans kullanılmaktadır
Bu üç yöntemde de başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Özellikle mikro skleroterapi konusunda tecrübeli bir damar cerrahı diğer adıyla fleboloji uzmanı Exotherme ile 2-3 saatte yapılan işlemi 10-15 dakikada yapabilmektedir. Yani atlarımızın deyimiyle “alet işler el övünür”. Yeni teknoloji konusunda takıntınız yoksa Exotherme yaygınlaşıp ucuzlayana kadar mikro skleroterapi ve radyo frekans konusunda tecrübeli ellerde tedavinizi olabilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Silgi Lazer Kılcal Damar Tedavisinde Yenilik” Yazısında Yorum Yok

ayam