Renkli olmasının en büyük özelliği ten rengi benlere oranla güneşin zararlı ışınlarını daha yüksek düzeyde tutar ve bu ışınlardan zarar görme yani kanserleşme riski ten renginde olanlara göre daha yüksektir. Her ne kadar risk yüksek olsa da bu risk önemsenmeyecek düzeydedir çünkü melanom (malign) dışındakilerin tedavisi normal ben gibi yapılabilir ve tedavide başarı % 100 dür. Malign melanom denilen kötü huylu kanser çok seyrek görülmektedir. En iyi tedavi yöntemleri için http://www.bentedavisi.org
Benler bir çok yönleriyle sınıflandırılmaktadır, halk arasındaki sınıflandırmanın bir türü de rengine göre veya kabarıklığına göre sınıflandırma şeklindedir. Ten rengi, kırmızı, kahverengi, et beni veya siyah olarak tarif edilmektedir. Rengi dışında ciltten kabarıklığına göre de sınıflandırılır. Kırmızı olanlar damar beni, chery, spider anjioma gibi isimlerle anılır. Siyaha yakın olanlara pigmente nevüs denmektedir.

Ameliyatsiz ben tedavisi için

Siyah Ben
Siyah benler en sık rastlanan ben gurubundandır. Ciltten kabarık olduğu gibi ciltle aynı düzlemde de olabilir. siyah benKabarık veya düz olması tedavide seçilecek teknolojiyi de belirler.
Ciltten kabarık olan siyah benlerin tedavisi elaktorkoter veya radyo frekansla buharlaştırma şeklinde bir seansta yapılabilir. Kabarık olmayanlar ise bu yöntemlerle olduğu gibi lazerle de tedavi edilir. Lazer tedavisi 2- 8 seans sürebilir. Gerek buharlaştırma gerekse lazerle tedavi sonrası zorlukla fark edilir düzeyde iz kalabilir veya hiç kalmaz ve bu teknolojiler sonrası kalabilecek iz miktarı yaklaşık aynıdır.
Siyah benlerin kanser olup olmadığı gözle, göze takılan loop denilen büyüteçle yada dermatoskopla bakılarak büyük oranda anlaşılabilir, şüpheli durumda gerek duyuluyorsa patolojik olarak inceleme amacıyla parça alınabilir. Parça alınması gerekiyorsa bu tedavi seçimini belirlemez. ”inceleme için ameliyatla almak gerekir” yaklaşımı bilimsellikten tamamen uzak ve anlamsız bir görüştür. Buharlaştırma veya lazerle tedavi edilecek benden punch denilen biopsi alma aletiyle inceleyecek kadar parça alınır ve hemen arkasından tedavisi yapılabilir. Nasıl karaciğeri incelemek için karaciğeri almak gerekmiyor, küçük bir parça almak yetiyorsa bu uygulama ben için de geçerlidir.
Siyah benler et benlerinden daha ciddiye alınmalı ve tedavisi yaptırılmalıdır.

Özellikle burun civarındaki koyu renkli benlerin derin olma ihtimali daha yüksektir. Eğer derinse çukur kalma ihtimali vardır. 4 mm derinliğinde ise tedavinin sonunda 2 mm çukurluk kalabilir, yine 2 mm derinliği varsa 1 mm derinliğinde çukurluk kalabilir. Uygun teknolojiler seçilirse bu çukurluk daha belirsiz olur. Eğer derinliği olan bir bense bu durum hastayla paylaşılmalı ve sonuç hakkında doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Ancak şu da bilinmelidir ki çukurluk olsa da benin kendisinin görüntüsüyle kıyaslanamayacak kadar güzel bir görünüm elde edilir.

Ben Tedavisi Sonrası Çukurluk

Aslında çok seyrek görülen bir durumdur ama hastayı rahatsız eder. Sebebi benin derin olmasıdır. Her ne kadar benle kıyaslanamayacak kadar güzel görünse de bazı kliniklerin “hiç iz kalmaz” şeklindeki doğru olmayan vaatleri sebebiyle kişilerin beklentisi yükselmektedir.

Siyah Ben Tehlikeli mi ?
Evet bütün benler gibi düşük te olsa tehlikesi vardır. Renginin koyu olması sebebiyle güneşin zararlı ışınlarını daha fazla soğurması diğer benlere kıyasla daha riskli olmasına neden olur. Ancak bu tehlike düşüncesi hayatınızı karartmasın yani risk önemsenecek düzeylerde değildir. Diğer taraftan alındığı anda bu risk te ortadan kaldırılmış olur. Muayenede şüphe varsa veya şüphe olmasa da hastanın kendisi tedirginse biyopsi alınır ve incelenir. Biyopsi almak dermal punch larla basitçe yapılabilmektedir. Yöntem seçimi benin kabarık olup olmamasına, hastanın beklentilerine göre muayene sonucunda yapılır. Yine hasta isterse muayeneden hemen sonra 1-2 dakika içinde alınabilir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Siyah ben” Yazısında 266 Yorum

 1. Zühre Kılıçoğlu says:

  Merhaba başımın sağ tarafında önce leke halinde sonra büyümeye başlayan rengi siyah ben oluştu sürekli kaşınıyor buda canımı çok sıkıyor doktora gitmedim kötü bir şey diyecek diye korkumdan gidemiyorum .
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi ettirmelisin

 2. Ömer says:

  Kasığımda bir ben bulunuyordu kasın temizliğini yaparken yanlışlıkla bene değdi ve hafif biraz kanama meydana geldi bir sıkıntı oluşturur mu?
  Resmi burada https ://photos.app.goo.gl/I6GFXo54VqZAOKCN2
  Dr.Muharrem Kaya
  sıkıntı olmaz ama tedavi ettirin

 3. Merhaba, 1 ay önce doktor göbeğimdeki beni dondurdu. İşlemden 2 hafta sonra oluşan kabuğun bir kısmı 3. hafta sonunda ise tamamı düştü. 1 haftadır da altta sert bir tabaka kaldı resim linkini ekliyorum. Bu da kabuk ve zamanla bu da düşecek mi yoksa benin devamıdır?

  Resim: https://i.hizliresim.com/WGLDm8.jpg
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tekrar rotuş istiyor

 4. Asuman says:

  Merhaba, 2 ay önce kadar sırtımda olan et benimi aldırdım.yYakma yöntemiyle aldılar.Ama arada bir kaşınıyor benim ve şimdi de biraz tümsek oldu.neden böyle bir durum olur,geçmesi gerekmiyor mu? Cevaplarsanız sevinirim…
  Dr.Muharrem Kaya
  iz kalmaması için derin alınmamıştır.kontrole gidin rotuş yapılır

 5. Eylem says:

  Boynumdaki siyah çıkıntılı ben fark etmediğim bir şekilde kopmuş ve en erken randevuyu cildiyeden 1 hafta sonrası icin alabildim. Benimde kıl var ve bir kısım kopan yeri kabuk bağladı. Sizce acile gitmem gereken bir durum var mı beklenmeli miyim? Kanserli olabilir diye çok korkuyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  acil davranmanıza gerek yok.

 6. Erkan says:

  Merhaba, 2 ay önce belimde kemerin geldiği kısımda bulunan bir ben aşağıya doğru sürtüldü ve şuan vücuduma tek bir noktadan yapışık. Olaydan yaklaşık 1 hafta sonra Cildiyeciye göründüm bana diplastik olmadığını ve bir sorun olmayacağını söyledi. Kopukluğundan dolayı pantalon ve pijama vs. nedeniyle sürtülmeye devam ediyor. Kontrol ettiğimdeyse bulunduğu alanın çevresini kızarmış olarak gördüm. Açık tenli olduğum için net olarak belli oluyor. Ben eskiden gri gibiydi ama kopukluk oluşuğu için toplandı ve siyahımsı bir hal aldı. Kopan kısmında deride siyah ben tabakaları görülüyor. Bahsettiğim kızarıklık normal midir ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  normaldir.aldırın

bebek