Sıcak su gibi soğuk suyun da rahatlatıcı etkisi vardır,genel olarak bacaklar soğuk suya sokulduğunda bir rahatlama sağlar.Varis konusunda da yaklaşık böyle olur varis sebebiyle sızlayan bacaklara soğuk su masajı yapıldığında rahatlama sağlayabilir.Soğuk suyun damarları büzücü bir etkisi vardır ancak bu etki daha çok atar damarlarda görülür çünkü atar damarların çeperinde güçlü kaslar vardır ve büzüşebilir ancak toplar damarlarda bu kadar güçlü kaslar olmadığı için soğukta belirgin bir kasılma ve büzüşme olmaz.Yani soğuk su varisleri küçültmez, inceltmez veya yok etmez.
Bu sebeplerle soğuğun varis üzerinde iyileştirici bir etkisi olmaz ancak bir tür damar iltihabı olan ve genellikle varisten kaynaklanan flebit denilen hastalıkta soğuk kompresin rahatlatıcı etkisi vardır.İyileştirme etkisi olmasa da hastanın ağrı, sızlama ve yanma gibi şikayetlerinde azalma sağlayabilir.Sıcak su da uzun süre kalmanın varise zararı vardır ancak soğuk suyun faydası yoktur.
Sonuç olarak varis sızlamalarınız için soğuk su masajı yapabilirsiniz rahatlatıcı etkisi olabilir ama varisinizin iyileşmesine hiç etkisi olmaz. https://www.varisistanbul.com/varise-ne-iyi-gelir.html
varise soğuk su iyi gelirmi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Soğuk su varise iyi gelirmi” Yazısında Yorum Yok

burung