Davranışsal sorunlar arasında değerlendirilen tırnak yeme alışkanlığı duygusal kökenli bir sorundur. Özellikle aileleri tarafından azarlanan çocukların tırnaklarını daha fazla yedikleri tespit edilmiştir,daha çok çocuklarda görülmesine karşın yetişkinlerde de görülen bir davranış bozukluğudur.

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda 3-4 yaşlarında başlar ve sonradan öğrenilen  bir davranıştır. Ailesinde tırnak yeme alışkanlığı olan bir çocuk bunu kopyalayabilir.

Diğer tırnak yeme nedenleri:

Evdeki aşırı baskıcı tutumlar ve kuralcı yapı

Çocuğun azarlanması, toplum içinde aşağılanması,

Yaşına uygun sorumluluk verilmemesi

Kardeşler arasında taraf tutma

Ana baba ilgisizliği

Yaşanan korkular

Çocukta gerginlik ve huzursuzluk oluşturan nedenlerin araştırılmalı,Tırnak yemek duygusal kökenli bir bozukluk olduğu için azarlamak, korkutmak, başkalarını örnek göstermek veya çocuğu tehdit etmek sorunu çözmez ,durumu daha da ağırlaştırır.

Çocukları, korku ve kaygı oluşturabilecek film, video, atari gibi faaliyetlerden uzak tutmak gerekir. Ebeveynler coçukların önünde asla kavga etmemelidir. Sorun uzun sürerse bir uzmanla  görüşülmeli. Çocuklar yeni ortamlara ve yeni kişilere uyum göstermekte zorluk çekmezler. Ve çocuklarda bazı davranışların sorun haline gelmesine  neden olan yetişkinlerin davranış ve tutumlarıdır..

Tırnak yeme alışkanlığı ,gençlik döneminde ve yetişkinlerde de görülür. Öncelikle stres  veya tırnak yiyen bir aile bireyinden etkilenme nedeniyle başlayan bu sorun kısa bir süre sonra engellenemez bir alışkanlık haline gelir. Tırnak yeme hayatın sorunlu dönemlerinde artar, sorunlar azaldığında veya işler yoluna girmeye başladığında kısa süreli azalmalar gösterir.Gerginliğin arttığı ve sıkıntılı dönemlerde ise artar.Gençlikte okuldaki başarısızlığın yanı sıra kız erkek arkadaşlıkların da yaşanan sorunlar, travmalar tırnak yemeyi alışkanlık haline getirir.

Tırnak yemeye bağlı ortaya çıkabilecek fiziksel sorunlar:

-Uzun süre tırnak yeme devam ederse dişlerin kesici kenarları aşınabilir

-Dişetlerine.tırnak içindeki bakteriler bulaşıp dişetini iltihaplandırabilir.

-Normal şartlarda ağızda bulunmayan mikroorganizmalar, tırnak yeme yoluyla özellikle tuvalet sonrası ellerini yıkama alışkanlığı gelişmemiş çocuklarda ağza taşınır.Buda bağısak enfeksiyonlarına, parazitlerin bulaşmasına neden olur.

-Tırnak yeme alışkanlığı olan  çocuklar diğer çocuklara kıyasla daha çabuk hastalanırlar bu da o çocuğun genel hayat başarısını olumsuz etkiler.

-Diğer sorunlar ise kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıklar, anjin, ağız ve sindirim yolu enfeksiyonları gibi ağır antibiyotik kullanmayı gerektiren hastalıklardır.

Tırnak Yeme Tedavisi:

-Kesin ve kalıcı tedavisi hipnozla yapılabilir; 8 yaşından büyük çocuklarda en etkili ve kısa sürede çözüme ulaştırabilecek yöntemdir,  hipnoz yapacak kişiye ulaşılamıyorsa

-Koruyucu oje kullanılabilir.

-Psikolojik destek sağlanabilir.

-Görmezden gelme yöntemi de çok kullanılan yöntemler arasındadır; eğer çocuk ailesinin ilgisini çekmek için bu davranışı yapıyorsa görmezden gelmek yani çocuk bu davranışı hiç yapmıyormuş gibi davranmak etkili olacaktır.

-Bir diğer önemli durum ise davranışın sergilendiği yaştır. 4 yaşından önce çocuğunuzun tırnağını yemesini önemsemeyiniz. bu yaştan sonra devam eden davranışa müdahale edilmelidir.

-Bu davranış bozukluğunun zaman zaman ileriki yaşlara kadar devam etmesinin bir sebebide büyüyünce geçer anlayışıdır, dört yaşından sonra birey tırnaklarını yemeye devam ediyorsa bir uazmandan yardım alınmalıdır.

-Yaşanılan korku, travma ve benzeri olaylarda yine bu davranış bozukluğunun oluşmasına sebep olabilir. Çocuğu bu tip olaylardan uzak tutmak önleyici bir yoldur.

Tüm bunlardan beklenen sonuç alınamıyorsa yüzde yüze yakın olumlu sonuç alınabilecek hipnozla tedavi ( hipnoterapi ) yapılabilir.Hipnozla tedavi başarısı en yüksek tedavi şeklidir ve % 100 yakın olumlu sonuç alınır. Hipnoz konusunda yardım almak için bu konuda birikimli kişiler Psi. Dan Mücahit KAYA ve Vildan ÖZGÜL’ün kişisel siteleri http://www.mucahitkaya.com.tr ve vildanozgul.com a bakılabilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Tırnak yeme nasıl bırakılır” Yazısında 95 Yorum

 1. ece öğüt says:

  Mrb hocam bende 28yasindayim cocukluktan belli yiyorum tirnagimi kocamla surekli tartışıyor bu yuzden bosanma seviyesine geldik sizce ne yapmam lazim bunun doktoru kimdir devlet hastanelerinde tedavisi varmi iki cocuk annesiyim yuvam yikilacak
  Dr.Muharrem Kaya
  tırnak yeme bir davranış bozukluğudur.davranış bozukluklarında en iyi tedavi yöntemi tıbbi hipnoterapidir

 2. Mine says:

  Merhaba hocam.Oğlum 26aylık 18aylıktan beri tırnak yeme alışkanlığı var.aile baskısı, azarlama ,anne baba ilgisizliği vb durumlar kesinlikle Yok.ailece bunlara çok dikkat ediyoruz.sorun sanırım benim.çünkü kısmen tırnaklarımı yiyorum.sanırım benden öğrendi.artık öyle bir noktaya geldi ki tırnaklarını kemirmekten tırnak kalmadı.kanamaya başladı.ne yapsak bilemedik
  Dr.Muharrem Kaya
  bu kadar küçük çocukta acı oje yada kokusu kötü olan şeyler sürerek bırakmasını sağlayabilirsiniz

 3. Talip Çalışkan says:

  Slm hocam ben cankiridan talip çalışkan ben 7 yaşımdan tırnak yemeye başladım şimdi ise yaşım 26 ben kendimden çok tiskiniyorum ama o halde yinede yiyorum hocam bu ileten kurtarın bizleri ne olur hocam ben tırnak ojesi kulandim 3 sene yine birakamadim şimdi ise kimseye ellerimi gosteremiyorum eşimle hergun tartisiyorum çocuk lar alışacak diye korkuyorum ne olur bi yardımcı olun hocam allah rızası için hayır lı akşamlar yarın bana cevap atarsanız sevinirim allah rizasi icin iste cep numaram 05385573296
  Dr.Muharrem Kaya
  tırnak yeme bir davranış bozukluğudur.davranış bozukluklarının en iyi tedavi yolu hipnoterapidir.2-3 seanslık hipnoterapi ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz

 4. esra says:

  hipnoterapi nedir nereye gidilirrr
  Dr.Muharrem Kaya
  Hipnoterapiyi uyku hali olarak tanımlayan ekoller vardır. Hatta bilinçli hipnoz yönteminde kişi tamamen bilinçli haldedir. Hipnoterapide kişinin dikkati en üst seviyede yoğunlaştığında trans hali oluşur. Telkinlere açık hale gelir. Her insanın hipnoterapiden etkilenişi değişik olabilir. Uygulanan yöntemlere göre değişebilir. Hipnotik halin en hafif noktasında kişide gevşeme meydana gelir. Kendisine söylenilenleri hatırlar. Ancak hipnotik etkinin derin olduğu durumlarda kişinin bilinci kapanmaktadır. Bilinçaltı pasif durumdan, aktif hale geçer. Kişi seans sırasındaki konuşma ve telkinleri, seans sonrası hatırlayamaz. İster hafif, ister ağır hipnotik durum olsun her iki halde de hipnoterapistin söylediği sözler ve telkinler, danışan tarafından gerçekleştirilmektedir.özel kliniklerde yada muayenehanelerde yaptırabilirsiniz

 5. Sumbul says:

  Ben yaklasik 5 yasindan beri tirnak yiyorum yutuyorumda ayak tirnaklarimda dahil kendimi birsen yerken buluyorum vazgecemiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  hipnoterapi ile bırakabilirsin

 6. Özge says:

  Hocam ben 17 yaşındayım tirnaklarim yiyorum ama farkında degilim arrtik cevrem uyarıyor yine mi yiyorsun diye bilinçsizce yiyorum kaniyor suan yazarken bile acıyor herseyi denedim olmuyor artık istemizce bilinç dışı yiyorum yardım edin canım çok yanıyor
  Dr.Muharrem Kaya
  tırnak yeme bir tür davranış bozukluğudur.en iyi tedavi yolu hipnoterapidir

 7. berna says:

  hocam ben 17 yaşındayım küçüklüğümden beri tırnak yiyorum ve bu çok ilerledi yani tırnak yok denecek kadar yiyorum ve önüne geçemiyorum her türlü yöntemleri denedim ama yine de olmadı vazgeçemiyorum sizce ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  tırnak yeme bir davranış bozukluğudur.davranış bozukluklarının tek tedavisi hipnoterapidir

sapi