Varis hastalığıyla karıştırılan venöz yetersizlik kelimesinin tam karşılığı toplar damarların yani venlerin kanı geri kalbe taşıma görevini yetersiz yapmasıdır.Toplar damarların fonksiyonunu tam yapamaması çeşitli şikayet ve klinik bulgu verir.

Venöz yetmezliğin çeşitleri;

Venöz yetmezliğin halk arasında

Yüzeyel venöz yetmezlik

Derin venöz yetmezlik

Kronik venöz yetmezlik gibi sınıflaması vardır ama bu sınıflama bilimsel değildir.Yetmezlik tek şeyi tarif eder o da ;toplar damarların kirli kanı yeterince iyi taşıyamamasıdır ama sebebi farklı olabilir.

Toplar damar yetmezliğinde asıl sorun

En sık rastlanan sebep varislerdir,kalbe kan taşıyan yüzeyel toplar damarlardaki kapakçıklar bozulduğunda geri dönüş güçleşir ve yetmezlik bulguları gözlenir.İkinci sebepse kasların arasından seyreden derin toplar damarların tıkanması sonucu kanı taşıyamamasıdır.

Venöz yetmezlikte gözlenen şikayetler

En sık karılaşılan bulgu ödemdir,bacaklarda şişme olur.Şişmenin derecesi yetmezliğin düzeyine ve hastanın ayakta kalış süresine göre değişir.Ödem dışında bacaklarda sızlama,kramp,yanma,kaşıntı,morarma gibi şikayetlerde gözlenebilir.

Venöz yetmezliğinin tedavisi

Hastalığın asıl sebebinin tedavi edilmesi gerekir.Sebep yüzeyel varis ise varisler tedavi edildiğinde yetmezlik bulguları düzelir ve hasta normal yaşamına dönebilir.Tedavide lazer, radyo frekans ,köpük veya skleroterapi yöntemleri uygulanır.

Sebep derin toplar damar tıkanıklığı ise bu durumda kalıcı ve kesin tedavi yapılamaz.Derin tıkalıysa yüzeyelde yok edilirse bu durumda ciddi sıkıntı yaşanabilir.Derin ven trombozunda daha çok şikayetlere yönelik tedavi planlanır.En pratik çözüm ise varis çorabı kullanmaktır.Varis çorabına ek olarak alınacak ilaçlar şikayetlerin daha çabuk düzelmesini sağlayabilir.Varis çorabına ek olarak normal ilaçlardan daflon , doxium veya venoruton alınabileceği gibi bitkisel ilaçlardan ceravita kapsül de alınabilir.Tedavi ömür boyu süreceğinden yan etki yapmayan bitkisel ilaç tercih edilebilir.

Gerek beşeri ilaçlar gerekse bitkisel ilaç hastalığı iyileştirmez ama şikayetleri azaltarak yaşam kalitesini artırır.Bu sebeple ilaçlardan da beklenti sınırlı olmalı ve kalp damar cerrahisi uzmanı kontrolünde kalınmalıdır.Kalp damar cerrahi uzmanının verdiği ilaçlar dışında ilaç kullanılmamalıdır.

venöz yetersizlik venöz yetmezlik

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Toplar damar yetmezliği” Yazısında 1 Yorum

  1. bahaddin says:

    hocam benım venoz yetmezlıgım var ayak topugumda sungerımsı bır doku olustu bunun tedavısını nasıl yaptırabılırım venoze baglı olabılırmı tesekkur ederım
    Dr.Muharrem KAYA
    venöz karakterli hemanjiom olabilir
    tplar damar hemanjiomları konusunda dr.mustafa bolat ın fikrini alın

monyet