Tromboflebit bir varis iltihabıdır ve önceden var olan varisler üzerinde oluşur.En sık sebep varis varlığıdır, varise balı olarak toplar damardaki dolaşımın yavaşlaması veya çevresel travmalar sonucu ortaya çıkan iltihabi bir durumdur.Varis olmadan flebit olma ihtimali çok düşüktür.
Trombolebitin klinik bulguları;Bacakta ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş, bölgesel olarak ısı artışı, su toplanması.Lenfanjitte de bu bulgular görülür ama uzman doktor bunu muayeneyle rahatlıkla ayırt edebilir.
Bu belirtilerin hepsi veya bir kısmı görüldüğünde flebit teşhisi konur.Genellikle ciddi sorun yaşanmasa da çok seyrek görülen emboli denilen iltihaptan parça kopup akciğer damarlarını tıkaması riski vardır bu sebeple dikkatli olunmalı ve damar cerrahının kontrolünde tedavi olunmalıdır.Pıhtının akciğere gidip damarını tıkaması çok ciddi bir sorundur.
Tedavi de kanın pıhtılaşmasını engelleyen (kan sulandırıcı da denir) heparin veya aspirin kullanımı yanı sıra bacak veya bacaklar yukarda bir şekilde istirahat gerektirir.İstirahat mutlak önerilir, sadece tuvalet ihtiyacı için kalkılması hatta yemeğin bile yatakta yenmesi önerilir.En pratik yaklaşım sırt üstü yatarken ayağın altına yastık konulmasıdır.
Ağrı tedaviye başladıktan sonraki 4-8 günde azalmaya başlar ama tamamen düzelmesi haftalar sürebilir.Yoğun tedavi ve istirahat döneminin sonunda kan sulandırıcı olarak coraspin gibi bir ialcın sürekli kullanımı önerilir.
Tromboflebitin tedavisi bittikten 1-2 ay sonra varislerin tedavi edilmesi daha sonra tekrar damar iltihabı oluşmasına engel olur.Trombo flebit tekrarlama eğilimindedir ve yaygınlığı çok değişebilir.
trombo flebit

trombo flebit tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Trombo flebit” Yazısında Yorum Yok

kadal