Tromboze nedir ; Tromboz pıhtı, tromboze bir yerde pıhtılaşmış kan demektir. En sık görüldüğü bölge anüs bölgesidir ve boğulmuş basur olarak karşımıza çıkar. Boğulmuş basur tromboze hemoroidin Türkçe karşılığıdır.
Tromboze hemoroid nedenleri ;
Şiddetli ıkınmaya bağlı olarak içerdeki basurlar dışarı çıkar, çıkan bu memeler makat tarafından sıkıştırılır ve sıkışan yerde pıhtı birikir. Yani en önemli sebep ıkınmaktır ve kabızlık, ishal, doğum gibi durumlarda ortaya çıkar.basur ağrısı nasıl geçer
Belirtiler ;
-Ağrı ; Pıhtı nedeniyle oluşan ağrı ve ödem refleks olarak makat kasında spazmını tetikler buda ağrısı artırır böylece kısır bir döngü oluşur.
-Şişlik; Memelerin içinde biriken pıhtı ve ödeme bağlıdır.
-Kanama ; Meme bir yerden patlarsa kanama eklenir.
Tromboze hemoroid nasıl geçer ;tromboze basur
Üç tür tedavisi vardır.
Ameliyatsız tedavi,burada mutlaka basur memeleri makat içine itilmelidir.
Memenin içi açılarak trobüsün boşaltılması
Acil ameliyatlar.Zaten ağrı çekildiği için şişmiş basurlar kesilerek alınır
Bu dönemde ilaç tedavisinin anlamlı etkisi olmaz.
Riskleri;
Ciddi bir riski yoktur ama abartılı ağrı yaşam kalitesini düşürebilir.Tromboze hemoroid oluşurken önce ödem daha sonra trombüs ileri dönemlerde de yaralar ve doku çürümeleri gelişir.Tromboze hemoroidlerde dışarı çıkmış olan memelerin içeri itilmesi şişlik ve ağrıdan kasların kasılması nedeniyle olanaksızlaşır.
Basur sorunu olan kişilerin her an başına gelebilecek olan bu durumdan korunmak için kabızlık yaşamamalı, kabız kalsa dahi çok fazla ıkınmamalıdır.

tromboze ne demek

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Tromboze nedir” Yazısında Yorum Yok

siput