Bilimsel çalışmalarla tespit edilen saç dökülmesi sebepleri arasında türban,başörtüsü,peruk veya şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.
Türbanın saç dökebileceği konusunda şunlar yazılmaktadır;
-Saç hava alamaz
-Gözenekler tıkanır
-Saçın kan dolaşımını engeller
Bu görüşler doğru değildir şöyle ki ;
İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri genel dolaşımda etkili olacak düzeyde oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur.
Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir.
Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir bu görüş kısmen doğrudur çok sıkıştırılırsa kan dolaşımı bozulabilir.
Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken türban değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.
Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında türban takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.
Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere, peruk ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur.
Bardağın dolu tarafından bakıldığındaysa saçların türbanla kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda sağladığı söylenebilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Türban saç dökermi” Yazısında Yorum Yok

kecoa