Makat ve vajina bölgesindeki kaşıntılar fiziki olduğu kadar pskilojik etki de yapar. Koltuk altınız kaşındığında kaşır geçersiniz ama makat veya vajen de olduğunda yada bunlardan sadece birinde bile olsa ulu orta kaşıyamayacağınız için sıkıntıya girersiniz.
Genellikle cinsel organ mantarı ve trikomonas dışındakileri olmak üzere iki durum dışında aynı nedenlerle olur va yaklaşık aynı şekilde takip ve tedavi edilir.
 Vajina ve Makatta Kaşıntı Neden Olur;
vajina ve makat kaşıntısı– Antibiotiklerle floranın bozulması; daha çokvajinada olur
– Dermatit (mayasıl); en sık sebep gıdalardır ve daha çok anüste görülür
– Mantar; anüste yok diyecek kadar az rastlanır
– Kondilom (siğil); Her iki alanda da görülür, birlikte görülmesi oldukça sıktır.
– Sabunla aşırı temizleme; Anüs kaşınmalarının en sık sebebidir ancak ön tarafta da yapabilir.
– Sentetik iç çamaşırı giymek; Sık sebep değildir, kişinin sentetik materyallere karşı olan alerji veya hassasiyetinden kaynaklanır.
– Dar kıyafet; dar pantolon veya iç çamaşırları bölge havalanmasını engelleyerek özellikle sıcak mevsimlerde gün boyu sürebilen neme sebep olabilir.
– İlaç veya ürün kullanımı; kortizonlu merhemler cildi incelterek dayanma gücübü azaltabilir, kayganlaştırıcı gibi ürünlere karşı alerji olabilir.
– Yetersiz temizlik; Dışkı kalıntısı deride tahribat yapar, deri dışkı içinde bulunan safra asştlerine karşı dayanıksızdır.
– Psikolojik; bazen kişide kaşıntı takıntısı gelişir, muayenede hiçbir sebep bulunamazken hasta ısrarla şikayet etmeye devam eder. bu durumda rahatlatıcı ilaçlar verilebilir.
Vajina veMakatta Kaşıntı Tedavisi;
vajinal kaşıntıBütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi öncelikle sebep bulunulmaya ve ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Sebep ortadan kaldırılırsa sorun kendiliğinden düzelecektir. Uğraşılara rağmen kaşıntı bir türlü geçmiyorsa bu sebebin hala bulunamadığını gösterir, bu durumda uygun ilaçlarla tedavi edilmelidir. Bu bölgede yani cinsel organ ile anüs ve ikisinin arası (perine) alanlarında görülen kaşınmalarda sıkça kortizon kullanılmakta ve kortizonun yan etkileri yaşanabilmektedir. Yukarda önerilen pruzon merhem bitkisel kortizon içermektedir ve kortizonlar gibi yan etki yapmaz. Bitkisel kortizon yanı sıra koruyucu bariyer oluşturma etkisi de vardır.
vajina neden kaşınırKaşıntı İsteksizlik Yapar mı?
Aslında direk ilişki yok yani cinsel istekte azalma yapması beklenmez ancak öz ellikle kadını psikolojik olarak etkilediği için isteksizliğe neden olabilir. Kaşıntı tedavisiyle her şey düzelir.

Kaşıntı İçin Bitkisel Kremler; anüs ve cinsel organ muayenesi insanlar için utanma sebebi olduğu için genellikle bu işi evde çözmeye çalışırlar. Tabiki işin doğrusu muayene sonucu ilaç kullanmaktır ancak muayenenizi erteleyecekseniz bitkisel kortizon içeren pruzon merhem bu bölge kaşıntılarının tedavisine özel üretilmiştir güvenle kullanabilirsiniz.

kaşıntı nasıl geçer

 

 

 

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Vajina ve Makatta Kaşıntı” Yazısında 1 Yorum

  1. sehdem says:

    merhaba 20 gün 0nce makatta kaşıntı başladı bunun 10 günü geçer diye bekledim sonra genel cerraha gittim küçük bir yırtık var dedi karışım krem ve kaşıntı kremi verdi. ilaçları 1 haftadır kullanıyorum ama hiç faydası olmadı üstelik kaşıntı vajina bölgesinde geçti acaba doktor yanlış teşhis mı koydu çünkü hiç ağrım yok sadece kaşıntı var. çatlağı olan ağrı şikayeti olurmuş. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.
    Dr.Muharrem Kaya
    başlangıçta sadece kaşıntı olabilir.proctologa görünün

ikan