Vajinanın içinde, küçük ve büyük dudaklarda görülen bir damar genişlemesi şeklidir, dışarda olanlara vulvar varis kelimeleri daha doğrudur. Kadın cinsel organının dış dudakları üzerindeki toplar damarların genişlemesidir. Diğer hastalıklı toplar damar genişlemelerinden farkı yoktur. Bacaktakilerle bağlantılı olduğu için genellikle bacak varisleriyle birlikte olur ancak tek başına da görülebilir.

Vajina varislerinin teşhisi muayeneyle konulabilir,doppler veya film gibi araştırmalara ihtiyaç duyulmaz.

Hamile kalmak vajina varislerine zarar verirmi ?

Hamileliğin zararı olmaz ama özellikle hamileliğin ikinci yarısında bebeğin baskısı ve toplar damarlada geri dönüşün zorlanması sebebiyle bu damarlarda aşırı genişleme olur ve yaşam lüksünü bozabilir. Hamilelik öncesine kıyasla daha kalın ve kabarık görünür. Kanama olması halinde basınç artışı sebebiyle kanama daha fazla olabilir.

Vulvadaki toplar damarlardaki genişleme önemli midir ?

Aslında hastayı fiziki olarak rahatsız eden bir bulgu olmaz, tedavi edilmemesi halinde ilerlemesi dışında riski olmaz ama cinsel organda görsel bozukluğa sebep olarak hastada psikolojik sıkıntı yapabilir.

Vajinal varis tedavisi nasıl yapılır ?

Bacaktakilere uygulanan tedavi şekilleri burada da uygulanır.En etkili yöntem köpük tedavisi ve skleroterapidir.Genellikle tek seans yeterli olmaktadır seyrek olarak 2.seans gerekebilir.lazer ve radyo frekans tedavilerinin tedavide yeri yoktur.

Vajina Varisinin İlerlemesini Nasıl Önleyebilriz ?

İlerlemesinde en önemli etken karın içi ve karın tabanındaki basıçtır.Hamilelik,aşırı kilo,tuvalette çok ıkınmak,fazla ağırlık kaldırmak,karın içi tümörleri,öksürük gibi karın içi basıncı artıran faktörlerin devam etmesi hastalığın oluşmasına ve var olan hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için

Hamilelik boyunca mümkün olduğunca istirahat edilmeli

Aşırı kilolar verilmeli

Fazla ıkınmadan dışkılamaya çalışılmalı

Fazla ağırlık kaldırılmamalı

Karın içinde hastalık varsa tedavisi yapılır

Karın içi tümör veya kronik öksürük gibi hastalıklar varsa tedavisi yapılmalıdır.

Bu bölge varisleri genellikle hastayı görsel olarak rahatsız eder ama fiziki bir rahatsızlık yapmaz.Estetik anlamada şikayet varsa tedavi edilmelidir. En etkili tedavi yöntemi köpük tedavisi ve skleroterapidir. Tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar alınmaktadır. Kadın cinsel organında olması sebebiyle jinekoloji branşına gidilse de bu hastalık damar hastalığıdır ve damar cerrahı tarafından tedavi edilmelidir. Tüm varisler gibi vajendekiler de kesinlikle ameliyatsız tedavi edilmelidir yoksa vajina estetiği bozulur.

Toplar damar hastalığı ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.ideaklinik.com/varis-nedir-neden-olur.html linkine bakabilirsiniz.

Yine cinsel organla ilişkili olsa da erkeklerde görülen yumurtalık damarları genişlemesi varikosel çok farklı sebeple olur ve tedavisi de farklıdır.

Vajina Varisi Tedavi Fiyatı

Ücret kliniklere göre çok değişebilmektedir. Ücret paylaşan tek yer olan idea klinik fiyatları 1000-1500 TL arasındadır. Çok abartılı değilse bu fiyatlara tedavi edilebilmektedir. Beraberinde bacaklarda da hastalık varsa bu durumda ücret çok değişebilmektedir.

Vajinada Varis Normal Doğuma Engel mi
Tabiki burada varisin derecesi önemlidir, hafif düzeydeyse engel olmaz ama ileri derecede genişlemiş damarar varsa basınçla patlayabilir, çocuğun geçişi sırasında yırtılabilir. Her iki durumda da abartılı kanama olur. Varisler ileri derece is sezeryan ile doğum tercih edilebilir.

https://www.varisistanbul.com/vajinada-varis.html
http://www.varistedavi.gen.tr/vajinal-varis-tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Vajinal varis” Yazısında 1 Yorum

  1. İlker yalçın says:

    Merhabalar. Eşimin benden önce olan evliliğinden 2 adet çocuğu var 7 ve 8 yaşlarında. Biri normal doğum biri sezeryan. Benim ilk evliliğim ve hiç cocuğum yok. Eşimin ilk doğumunda vulvar varis serçe parmak kalınlığındaymış. 2.sinde ise baş parmağı kadarmış. Samsun 19 mayıs eğitim araştırma hastanesinde anjiyografik mr sonucu kalp damar cerrahı prof doktor Ferşat bey kadın doğum uzmanıyla bakmışlar duruma. Varis yaygın olduğu için cerrahi operasyon yapmanın bir esprisi yok dedi. İstersen doğum yapabilirsin karar senin demiş ve ben meshuliyet kabul etmem demiş. Ben babalık duygusunu tatmak istiyorum. Sağlıklı bir çocucuğuz olmasını istiyorum. Kısaca baba olmayı çok istiyorum. Sezeryan dahi olamaz mı eşim ben asla çocuk sahibi olamayacakmıyım. Lütfen yardım edin. Eşim devamlı ağlıyor benim yüzümden baba olamıyorsun diyor. Yakında benden boşanırsan sana hak veririm diyor ama ben onu çok seviyorum ve ondan asla boşanmicam.
    Dr.Muharrem Kaya
    ameliyatsız yöntemlerle varis tedavisi yapan klinikler var,araştırmanızı öneririm.zaten daha önce doğumlarından birini sezaryenle yaptığı için normal doğum yapması önerilmez

ayam