Testis toplar damarlarında genişleme durumudur ve varicosel olarak isimlendirilir.Yumurtalıklardan kalbe dönen kirli kanın taşındığı damarlarda genişleme,uzama ve kıvrılma olur.Genellikle sol taraftadır.sağ tarafta az rastlanır ve bu durumda karın içinde başka sorun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Testis varisinde görülen şikayetler.

*Yumurtalıkğa gelene damarlarda ve yumurtalıkta ağrı.

*Yumurtalıkla kasık arasında şişlik.Bu şişlik yatınca kaybolur çünkü damarların içi boşalır.

* Kısırlık;damarların genişlemesine bağlı olarak yumurtalıklar ısınır ve yumurta üretme gücü azalır.

Hastalar 3 ana yakınma ile doktora başvururlar;

Şikayetler ne kadar ileri olsa da tedavi mümkündür.İlaç tedavisi sadece ağrı için geçici bir çözüm sağlayabilir ancak hastalığı tedavi etmez.

Varicosel tedavisi;

İki tür tedavisi vardır Skleroterapi ve ameliyat.Vakaların çoğu skleroteapiyle ayaktan tedavi edilebilir.Genişlemiş damarın içine damarı yok edici ilaç verilir ve damar kalıcı olarak yok olur.Tedavi bacak varislerinin tedavisiyle aynıdır.Bacaktaki çok daha kalın varisler bu yöntemle tedavi edildiği gibi testis varisleride aynı şekilde tedavi edilebilir

Ameliyatla tedavide kasığın yukarısından yapılan kesiyle genişlemiş toplar damarlar bulunur ve bağlanır.

Her iki tedavide de şikayetler kısa sürede düzelir ve yumurta (spermium ) sayısı artar. Ameliyat süresi yaklaşık olarak yarım saattir ve hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Özellikle mikroskopik yöntemle yapılan ameliyatta, hem başarı şansı yüksektir hem de risk çok azdır ve normal yaşama dönme süresi birkaç gündür. Spor yapmak için 2-3 hafta beklemekte yarar vardır.

Ameliyat yaygın bir şekilde yapılmaktadır ama ameliyatsız varicosel tedavisi yapmayı bilen ürolog sayısının az olması sebebiyle ancak belli merkezlerde yapılmaktadır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varicosel” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.