Erkeklerde oldukça sık rastlanan bir tür damar hastalığıdır. Toplar damar genişlemesi hastalığı olduğu için bacaklardakinden farklı olsa da varis sınıfına sokulur. Varis kategorisinde değerlendirilen bir hastalıktır.

Varikosel Nedir? Erkek yumurtalıklarından kirli kanı kalbe taşıyan toplar damarların olması gerekenden daha geniş hale dönüşmesidir yani kısaca yumurtalık varisidir. Bacak varislerinde temel sorun kapakçık bozukluğuyken burada temel sorun farklıdır. Bu bölgede kapakçık olmadığı için bozukluğundan da söz edilemez. Daha çok yemek borusunda olanlara benzetilebilir.

varikoseli olanın çocuk yapabilirmiVarikosel Neden Olur? Tek bir nedenle izah etmek mümkün değildir, tedavi seçiminden neden göz önünde bulundurulmaz çünkü nedenin önemi yoktur. Sebep olarak üç neden sayılabilir;
1- Toplar damara kanın geri kaçması
2- Yumurtalıklardan dönen kanı taşıyan damarlarda tıkanıklık olması
3- Anatomideki farklar (solda daha fazla görülür).

Varikosel Belirtileri;
Testiste ağrı
Torbanın içindeki damarlarda genişlemeye bağlı şişlik
Çocuk olmaması
Spermium azlığı
Yumurtalıkta fazla sarkma
Yumurtalıkta çekiliyormuş hissi

Varikosel Teşhisi; Muayeneyle büyük oranda teşhis edilebilir.
Şu işlemlerle kesin teşhis konur ve hastalığın seviyesi belirlenir.
Yumurtalık için ultrasonografi (renkli doppler de kullanılmaktadır)
Flebografi (venografi); damar içine verilen ilaçla çekilir
Hassas ısı ölçümü (termografi) genişleyen damarların fazla ısısı tespit edilir.

varikosel ameliyatı nasıl yapılırVarikosel Tedavisi;
Varikosel Ameliyatı (Varikoselektomi); Hastalıklı genişlemiş damarın cerrahi olarak çıkarılmasıdır, laparoskop denilen kapalı yöntemle veya açık yapılabilir. Açık yapmak için küçük bir kesi yeterli olduğu için laparoskpik yapmanın pek anlamı yoktur. Her iki yöntem de 30-40 dakikada yapılabilir yine her iki yöntemde de hasta aynı gün evine dönebilir. Narkozla yapılabileceği gibi bölgesel uyuşturma yada belden aşağı uyuşturma ile de yapılabilmektedir.

Ameliyatsız varikosel tedavisi; Köpükle veya skleroterapiyle yapılmaktadır. Genişlemiş damarı yok edici ilaç damarın içine verilir ve yok edilir. Bacaklarda uygulanan yöntemin aynısıdır. Ameliyatlara kıyasla son derece kolay ve başarılıdır. Eğitim kurumlarında bu yöntemin eğitimi verilmemesi sebebiyle bilen ürolog sayısı azdır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası; Genellikle sorun yaşanmaz, birkaç gün sonra banyo yapılabilir, hafif ağrı olur ancak ağrı kesici alınarak ta olsa sosyal yaşama ertesi gün dönülebilir. Cerrahin çalışma prensibine göre değişik ölçülerde iz kalır. Olumlu yönleri ise yumurta sayısı artar, ağrı çekilme, şişlik gibi şikayetler ameliyattan hemen sonra kaybolur.

Varikosel Bitkisel Tedavi; Her ne kadar son yıllarda bitkisel tedavilere ilgi artsa da bu tür yapısal sorunlarda hiçbir etkisi olmaz. Bitkilerden yarar beklemek çürük dişi bitkilerle tedavi etmeye benzer ki sonuç hüsran olur. Gözü açıklara para kaptırmamak için bu tür ürün görürseniz uzak durun aldatılmanıza müsaade etmeyin. Özellikle youtube gibi yaygın ağlarda sıkça karşılaşacağınız profesör ünvanı olan ama tıp eğitimi almamış hatta hayatında varikoseli olan bir kişiyle dahi karşılaşmamış kişilerin önerilerine de kulak asmayın, boşuna zaman kaybetmiş olursunuz. Bir insanın kimya profesörü olup ta kendini tıp profesörüymüş gibi lanse ederek ahkam kesmesi şarlatanlık sınıfına girer. Bu tür bilimsel şarlatanların görüşlerini dikkate alarak zaman kaybetmeyin.
Varikoselin Dereceleri;
Varikosel başlangıcı; Hasta farkında değildir ultrasonla tespit edilir.
Evre I : Ikınmakla şişer.
Evre II : Gözle şişlik görünmez ama ayağa kalkınca fark edilir
Evre III : Şişlik rahatlıkla görünür haldedir.

Varikosel Tedavi Edilmezse; Hayati önemi olmamakla birlikte ciddi sorunlara neden olunur. Bunların en önemlisi yumurtalıkların fazla sıcak sebebiyle görev yapamaması yani yumurta (spermium) üretememesidir. Yumurta üretilemeyenince erkekten kaynaklanan kısırlık ortaya çıkar. Kısırlığa neden olması dışında yukarıda belirtilen ağrı, çekilme hissi, dolgunluk hissi, estetik olrak hoş olmayan görüntü gibi sorunlar da yaşanır.

varikosel cinselliği etkilermiVarikosel Cinselliği Etkiler mi? Hayır cinselliği etkilemesi beklenmez. Her ne kadar yumurtalıklar görevini yapamaz hale gelir dedikse de cinsellikle ilgili olan görevi etkilenmez. Yani spermium sayısı azalır ve kalitesi düşer ama testislerden salgılanan testosteron hormonu düzeyi azalmaz. Eğer kişinin cinsel isteği azalıyorsa bu daha çok bölgedeki hastalığın yaptığı psikolojik baskıdandır. Bunun en belirgin kanıtı varikoselin ereksiyonu etkilememesidir. Cinsel istek hormonlar sayesinde ortaya çıkar oysa çocuk sahibi olmak için spermiuma ihtiyaç vardır. Yani ikisinin oluşumu ve olmamasının sebepleri farklıdır.

Varikosel Ameliyatı Fiyatı; Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri tüm bu tedavileri ücretsiz yapmaktadır. Özel hastanelerde SGK lılardan fark ücret alınır bu fark ücret kurumlara göre 800-2500 TL arasında değişmektedir. SGK sı olmayanlara 2000-5000 TL arası f,yat çıkarılır. SGK lı hastalara bakmayan özel hastane fiyatları da 3000-6000 TL arasında fiyat çıkarılır. Bu fiyat farkının nedeni hastaneniğn fiyat politikasından kaynaklanmaktadır.

Çocuk olmaması konusunda varikosel çok suçlanmaktadır oysa hastaların önemli bir kısmının tedavi öncesi çocuğu olur.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varikosel” Yazısında Yorum Yok

gajah