Varis ameliyatı varis tedavisinde uygulanan en agresif ve en çok yan etkisi olan yöntemdir ve bu sebeple giderek uygulaması azalmakta hatta devlet hastaneleriyle sınırlı hale gelmektedir. Damar hastalıklarına özel çalışan kliniklerde artık klasik ameliyatlar terk edilmiştir.

Varis Ameliyatı Sonrası Morluk

Aslında bir çok ameliyattan sonra morluklar olması alışıldık bir şeydir ama göz ameliyatları, burun estetik ameliyatları gibi bacaklarda yapılan damar ameliyatından sonra da morluk olur. Görünür alanda olup dramatik bir görünüme neden olması dışında ciddi bir sorun yaratmaz.  Ameliyatı sonrası morlukların en önemli sebebi damarların kesilmesi ve yer yer çekerek koparılarak alınmasından kaynaklanan can sıkıcı bir durumdur. Öyle ki haftalarca çok dramatik bir görünüme sebep olur.Her ameliyatta çevresel kılcal damarların da kesilmesine bağlı olarak ameliyat alanına kan sızıntısı olur, her ne kadar kanamalar kontrol edilse de işlem bitişinde bir miktar daha sızıntı devam eder. Ameliyatın türü ve genişliğine göre bu kanamanın miktarı da farklı olur. Çok kanaması beklenen girişimlerin sonunda o bölgedeki kanı emecek dren denilen alet konur. Varis ameliyatlarında da çok sayıda damar kesildiği, stripping ameliyatında çok sayıda yan dal damarların çekerek koparılması sebebiyle cilt altına abartılı düzeylerde kanama olur. Çekme işleminden sonra tampon yapılsa da, işlem sonrası sıkı bandaj sarılsa da bu durum değişmez yani doku içine bol miktarda kanama olur. Damar boyunca uzun mesafeler olduğu için dren konması da mümkün olmaz ve doku içinde kalır.

Ameliyat Sonrası Morluk Ne Kadar Sürer
varis ameliyatı sonrası morluk düzelirmiSüre ameliyatın büyüklüğü ve deri altına kaçan kanın miktarıyla ilgilidir. Genellikle 2-3 haftada düzelir ama kanama çok olduysa daha uzun sürebilir. Varistn sonra uzun sürmesinin sebebi kanama miktarının fazla olmasıdır. Cildin altına akan bu kan sonraki 2-3 günde ezilmiş gibi morluk şeklinde görülür, 10-15 gün sonra bu morluk sarı ve yeşil hale döner, 2-5 ay sonra büyük oranda kaybolur. Kaybolma işi vücut tarafından yapılır, akmış olan bu kan vücut tarafından yeniden kan yapımında kullanılmak üzere taşınır. Bu fizyolojik işleyiş başka sebeplerle olan morlukların iyileşmesi için de geçerlidir, yani vücut çok tasarrufludur ve tekrar kullanır.

Ameliyat Sonrası Morluk Nasıl Geçer
Tabi hastayı en fazla ilgilendiren budur. Özellikle görünür yerdeki morlukların bir an önce geçmesi istenir. İşin önemli bir kısımını vücut kendisi yapar. Cilt altına sızmış kanı yeniden kan yapımında kullanmak üzere alıp götürür. Dışardan uygulanacak ilaçlar bu süreyi biraz kısaltabilir. Morarmış alana günde 2-3 defa lazonil merhem ya da hirudoid merhem sürülürse daha çabuk düzelir.
Ameliyatsız yöntemler olan radyo frekans, lazer, skleroterapi ve köpük tedavisinden sonra da morluk görülebilir ancak ameliyatlardan sonra görülenlerle kıyaslanamayacak kadar azdır ve kısa sürede kaybolur. Buradaki morarmanın sebebi ise damara sokulan iğnenin çıktığı kısımdan birkaç damla sızıntı olmasıdır.
Varisleriniz varsa ameliyat sonrası aylarca süren morluklara katlanmak istemiyorsanız çağdaş tedavi yani kesip dikmek gerektirmeyen yöntemleri araştırın, ameliyat oldunuzsa da morluklardan tedirgin olmayın 2-5 ayda % 99 ihtimalle kendiliğinden geçecektir. Şunu da bilmekte yarar var varis ameliyatı sonrası tekrar ihtimali oldukça yüksektir yani tekrarlarsa bu tür morlukları yaşamamak için ameliyatsız yöntemleri tercih edin.

Çağdaş Varis Ameliyatları olan zamk tedavisi (varisi içten yapıştırma), damar içi lazer (EVLA), damar içi radyo frekans (EVRFA) gibi ameliyatlardan sonra morluklar çok daha azdır ve daha kısa sürede düzelir.

Varis Ameliyatı Tehlikeli midir ?
varis ameliyatından sonra hangi tehlikeler vardır Tüm tedavilerde olduğu gibi varis ameliyatının tehlikeleri de vardır. Tüm cerrahi girişimlerde ortak tehlikeler olan narkoz, iltihaplanma, yaranın dikişlerinin açılması, kanama, morluk, tekrarlama ihtimalinin yüksekliği ve ağrı gibi sıkıntı verici durumlar varis ameliyatları için de geçerlidir. Varis ameliyatı tehlikeleri sebebiyle uygulaması giderek azalmış ve çağdaş tedavi yöntemlerine bırakmıştır.
Ameliyatının tehlikeleri olarak ta değerlendirilebilecek sorunlar;
Varisin tekrarlama ihtimali ;
Hook Venektomi, Stripping, Pake Eksizyonu ve Kapakcık onarımı şeklinde yapılan ameliyatlar da dahil olmak tümünde en büyük sorunların başında hastalığın tekrarlama riski gelmektedir. Tedavi ve ameliyatın amacı hastalıktan kurtulmak olup 1-2 yıl içinde yeniden ortaya çıkması keyifleri kaçırmaktadır. Bu ihtimal % 40 ile % 60 arasında değişmektedir.
Hastanede yatış ;
Varis Ameliyatı narkoz ile yapılacağı ve ameliyathanede yapılması gerektiği için hasta operasyon sonunda 3-7 gün arasında hastanede yatması gerekmektedir. Özel hastanede yapılması durumunda ciddi bir masraf çıkacaktır. Ameliyatsız tedavilerde sadece 20 dakikanızı ayırmanız yeter.
İş gücü kaybı;
Taburcu olmasına müteakip, ayrıca 2 ile 8 hafta süresince iş gücü kaybına neden olmaktadır. Yürüme sıkıntısı yaşayabilir ve istirahat etmeniz gerekir. Aynı zamanda elastiki bandaj yada varis çorabı kullanmak gerekebilir.
Kanama ve iltihap ;
Kesilen alanlarda cilt altında kanama ve iltihap görülmektedir. Bu durum tüm varis ameliyatları için geçerlidir. Nadir olsa da yaralarda açılma durumu oluşabilir.
Başarı oranı;
Her yapılan cerrahi operasyon başarılı geçmesi imkansızdır. Özellikle kapakçık onarımı denilen yöntem bozulan kapakçıkları onarmayı amaçlamaktadır. Fakat operasyon sonunda elde edilen başarı oranı çok düşüktür.
Ameliyat izi ;
Ameliyat için bir yada bir veya bir kaç yerden 1cm ile 10 cm arasında değişen kesi yapılır. Yapılan bu kesilerden damar çıkarılır yada tel sokulur. Operasyon sonunda dikiş ile kapatılan bu kesiler ömür boyu kalıcı dikiş izlerine neden olmaktadır. Özellikle etek giyen kadınlar için ciddi bir estetik sorundur. Erkekler için belki çok sorun olmayacaktır.
Ameliyatsız yapılan yöntemlerde bu risklerin hiçbiri yaşanmamaktadır.

varis ameliyatının riskleri

 

https://www.varisistanbul.com/varis-ameliyati-olmak-zorunda-degilsiniz.html
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-ameliyati-sonrasi-komplikasyonlar

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis ameliyatı sonrası morluklar” Yazısında 6 Yorum

 1. Melek says:

  Merhaba hocam 5 gün önce iç varisten ameliyat oldum kesme işlemi yok kapadık kars girip ayni anda kopuk uygulaması yapıldı 10 dk surdu günlük hayatına dönebilirsin demesine rağmen sağ ayağım diz kapağından yukarısı yanma şiddetli ağrı ayakta yürürken doktoruma gittim normal deyip farklı ağrı kesici verdi bu isleme bukadar ağrı yanma normal mi teşekkürler hocam
  Dr.Muharrem Kaya
  normal,bazen ağrı fazla olabiliyor

 2. izzettin says:

  Selam hocam Ameriyat sonrası morluk oldu merhem surdum geçti sonra 1ay sonra tekrar ağrı ve morluk oldu. Niye acaba Teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm.görmeden yorum yapmak doğru olmaz

 3. İdris çavuş says:

  Varislerim çok büyük olduğu için ameliyat oldum diğer yöntemlerin fayda etmesi imkansızdı sorum şu iki bacaktanda ameliyat oldum damar alındı eğer 2. Kez ileride bacağımdan ameliyat olursam ne olur ? Damar alındı ilk ameliyatta çünkü
  Dr.Muharrem Kaya
  tüm varisler ameliyatsız tedavi edilebilir.bence yanlış yapmışsınız

 4. Sibel says:

  Merhaba, ben yaklaşık 9-10 ay önce bacaklarımdan köpük tedavisi oldum, damarlarımdaki şişlikler söndü ancak kahverengi yeşil karışımı bir renkte tüm damarlarımda belirgin Lekeler var, harita gibi görünüyor yanlış uygulama sonucumudur yoksa halen zamanamı ihtiyacım var? teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  tam iyileşme bazen uzun sürebiliyor

 5. Mustafa says:

  Iyi gunler hocam gecen hafta sag bacagimdan varis ameliyati oldum yaklasik 2 saat surdu sizce bu sure normal mi birde suan kasgimin alt bölgesinde buyuk bir morluk olustu hafifte bir sertlik var sanki. Bir haftada dikisli bolgelerimdeki agrilar gecmesine ragmen morlugun oldugu bolgede agrilar hala devam ediyor ve yururken bu agri dahada artiyor. Sizce bu belirtilerin olmasi normal mi birde iyilesme surecim ne kadar surer?
  Dr.Muharrem Kaya
  Bunların hepsi normal, normal de ameliyatsız tedaviler varken neden kendinizi kestirdiniz ki 🙂

 6. yasin taşdemir says:

  hocam 1 hafta önce varis ameliyatı oldum 2 bacaktanda sol bacakta ameliyattan 1 gün sonra başlayan ve halen devam eden varis ağrısı devam etmekte 24 saat süren bir ağrı bu
  ameliyattan önce ayakta uzun süre durunca varis ağrısı oluyordu ama şu 1 haftadır sürekli sol bacakta ağrı var sağ ayağımda sorun yok acaba yanlış operasyonmu yapıldı sol bacağa teşekkürler
  Dr.Muharrem KAYA
  doktorunuza kontrole gidin

naga