Ameliyatla tedavi edilen bir çok hastalık gibi varis te tekrar oluşabilir, burada ihtimali belirleyen en önemli faktör uygulanan tedavi seçeneği yada seçenekleridir.Apandisit ameliyatında olduğu gibi tek olan bir organ tam çıkarıldığında asla tekrarlamaz denilebilir ama binlerce damarın dolaştığı bölgede genişlemiş bir veya birkaç damarı almak başka damarların genişlemesini engellemeyeceği için tekrarlayabilir.

Varis Ameliyatı Sonrası Tekrarlar mı

tekrarlayan varis

Ameliyat sonrası tekrarlamış varisler

Evet tekrar etme ihtimali vardır. Varis tedavisi sonrası tekrarlama ihtimali yapılan yöntemle yakından ilgilidir.
Oranlar şu şekilde verilebilir;
Ameliyatla tedavide var olan varislerin geniş ve çok geniş olanları alınır, orta kalınlıktaki ve ince varisler olduğu gibi kalır. Yaşam gereği hasta ayakta durmaya devam edeceği için bu orta kalınlıktaki ve ince damarlar zamanla genişleyip varisin tekrarlamasına sebep olur. Ameliyatla varis tedavisi (pake exizyonu veya stripping) sonrası tekrar ihtimali çeşitli kaynaklarda % 40 ile % 60 lar düzeyinde olduğu yönündedir. Tekrarladığında bütün bacağa yayılmış şekilde olduğu için yeniden ameliyatla almak oldukça zordur ve yeniden oluşma ihtimali daha da yükselir.
Tedavide temel amaç hastalıklı damarları almak kadar yeniden ortaya çıkma ihtimali olan damarları da yok etmek olmalıdır. Ameliyatsız yapılan lazer, radyo frekans ve köpük tedavilerinde kalın varisler yanı sıra varisleşme potansiyeli olan orta kalınlıkta ve ince damarların tedavisi de yapılabileceği için tekrarlama ihtimali çok düşer ve % 5 ler seviyesindedir. SGK hastalarına ameliyatsız varis tedavisi yapan klinik http://www.ideaklinik.com

Varis tekrarı nasıl engellenebilir

Tabiî ki öncelikle doğru yöntem belirlenmeli ve o yöntemle tedavi olunmalıdır, yeniden olma riskinin çok yüksek olduğu ameliyatla tedavi değil ihtimalin çok daha düşük olduğu ameliyatsız yöntemler seçilmelidir. Ameliyatta sadece kalınlar alınırken ameliyatsız yöntemlerde insan gözünün görebildiği kadar ince kılcallar da alınır. Hangi yöntemle tedavi olursa olsun tedavi sonrası şunlara dikkat edilmelidir.
– Hareketsiz uzun süre ayakta kalınmamalı kısa mesafe de olsa yürünmeli
tekrarlamış varis– Fazla kilo alınmamalı varsa verilmeli
– Kemeri dar kıyafetler giyilmemeli
– Sıkça yürüyüş yapmak dolaşımı rahatlatacağından rutin yürünmeli
– Özellikle hamileliğin ikinci yarısında ayaklar yukarda istirahat edilmeli
– Kabızlık ve buna bağlı ıkınma sebep olabildiğinden kronik kabızlık yaşanmamalıdır.
– Ailesel yatkınlık varsa berberlik,cerrahlık gibi dar alanda ayakta durmayı gerektiren meslek edinilmemeli
– Belirtiler başladıysa istirahat ederken ayaklar yüksek tutulmalıdır
– Uygun sıkılıkta varis çorabı giyilmelidir
Bunlara dikkat edilirse varisin tekrarlama ihtimali ciddi düzeyde azaltılabilir. Varis tedavisi ücretleri için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html
Sonuç olarak ;
Varisler tekrarlayabilen hastalıklar gurubuna girer ancak doğru yöntemlerle tamamı yok edilirse ihtimal çok düşüktür.

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Tekrarlayan varis” Yazısında Yorum Yok

penyu